Cennik wełny mineralnej – rodzaje, porady, ceny

Obecnie od budynków wymaga się nie tylko estetycznego wykończenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i trwałości na lata. Właśnie dlatego wełna mineralna stanowi bardzo ważny element planów nowego domu, lub remontu starego. Dzięki temu zabezpiecza się pomieszczenia przed nadmierną utratą ciepła, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Co więcej, to rozwiązanie wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie. Ile kosztuje wełna mineralna? 

Spis treści

Wełna mineralna cena w 2023

Wełna mineralna o grubości 100mm to średni koszt ok. 40zł/m2. Natomiast za produkt o grubości 200 mm zapłacimy ok. 60 zł/m2.Za pakiet materiału wraz z robocizną zapłacimy średnio 280 zł/m2. Zatem ocieplenie powierzchni 30m2 to koszt ok. 8400 zł/m2. 

Jakie są rodzaje wełny mineralnej?

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na konkretny rodzaj wełny mineralnej, a także jej formę. 

  • wełna kamienna – ten rodzaj materiału wytwarza się ze stopionych kruszców, w tym bazaltu, dolomitu i wapienia, wysoka odporność na ściskanie. 
  • wełna szklana – produkowana ze piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. 
  • w postaci mat – sprężyste i podatne. Wykorzystuje się je do ocieplania poddasza. 
  • w postaci płyt – stosowana w przypadku ocieplania ścian. 
  • granulat – stanowi formę uzupełniającą. Wykorzystywana w pustych i ciężko dostępnych elementach konstrukcji dachowej. 
  • z warstwą aluminiową – warstwa wzmacnia właściwości izolacyjne materiału. Wykorzystywana między innymi w instalacjach kominkowych.  
  • otuliny rur instalacyjnych – izolacja instalacji centralnego ogrzewania. 

FAQ

Ile kosztuje metr kwadratowy wełny mineralnej?

Aktualna cena wełny mineralnej waha się od 60 do 80 zł/m2. Koszt zależy od producenta i parametrów, w tym przede wszystkim grubości. 

Ile kosztuje wełna 10 cm?

Dobrej jakości wełna mineralna o grubości 10 cm to koszt ok. 60 zł/m2. Jednak ostateczna cena zależy również od producenta. Należy również uwzględnić pomoc fachowca przy montażu ocieplenia. 

Ile metrów wełny 15 jest w rolce?

Standardowa rolka wełny mineralnej 15 ma ok. 7 metrów produktów. Jednak niektórzy producenci oferują również 10 m w jednej paczce produktu.  

Jak wybrać wełnę do ocieplenia poddasza?

Najlepszym rodzajem ocieplenie poddasza będzie wełna mineralna szklana. Zapewni najwyższy komfort izolacji, co zredukuje również rachunki za ogrzewanie. W dodatku ten sposób izolacji nie zajmuje dużo powierzchni użytkowej. 

Co lepsze styropian, czy wełna mineralna?

Styropian jest tańszym materiałem. Z kolei wełna mineralna wykazuje lepszą elastyczność, co wpływa na szybkość i komfort w trakcie montażu. Oprócz tego jest bardziej odporna na wysoką temperaturę i działalność substancji chemicznych. 

Czy wełna mineralna drożeje?

W stosunku do poprzedniego roku wełna mineralna zdrożała o prawie 90%. Widoczne podwyżki w cenach materiałów budowlanych wciąż rosną.