Cennik ocieplenia fundamentów styrodurem – wady, zalety, porady

Styrodur jest to polistyren ekstrudowany (XPS), który jest odrobinę droższy od styropianu. Jednakże, rozwiązanie to zapewnia lepsze właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne w porównaniu z styropianem. Właściwa termoizolacja termiczna zapewnia lepsze warunki cieplne w budynku co w rezultacie, obniża koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Ile kosztuje ocieplenie fundamentów styrodurem? 

Spis treści

Ocieplanie fundamentów styrodurem cena w 2023?

Średni koszt izolacji fundamentów styrodurem to 70-80 zł/m2. Wraz z kosztem zakupu materiałów, ocieplenie kosztuje 300-400 zł/m2

Ocieplanie fundamentów styrodurem – zalety i wady

Polistyren ekstrudowany (XPS) jest materiałem, który bardzo dobrze sprawdza się w izolacji fundamentów budynku. Do najważniejszych zalet styroduru należy zaliczyć między innymi:

 • Styrodur to świetny izolator termiczny. Wydajność cieplna tego materiału wyrażona jest w watach na kelwinometr (W/m.k) i wynosi ona 0,029-0,037 W/m.k. Dla porównania wydajność cieplna styropianu to 0,030-0,045 W/m.k.;
 • Styrodur to materiał odporny na ściskanie (do 70 ton na m2);
 • Odporny na działanie wód gruntowych;
 • Posiada najlepsze parametry izolacyjne ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań.
 • Płyty ze styroduru są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak chociażby uszkodzenia mechaniczne, czy rozpuszczalniki;
 • XPS to materiał bardzo wytrzymały i o długiej żywotności. Styrodur wytrzymuje od 50 do 75 lat;
 • Styrodur jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Ma on przyznaną klasę oddziaływania na środowisko M1 czyli najwyższą z możliwych;
 • Łatwy w instalacji;

Wady styroduru to:

 • Produkt ten jest znacznie droższy od styropianu;
 • Jest to naprawdę delikatny materiał, więc najmniejsze wgniecenie na przykład podczas transportu, może go zniszczyć;
 • Wymaga dodatkowej warstwy hydroizolacyjnej;
 • Raz przymocowanych płyt nie można już usunąć z podłoża. Ulegają one bowiem zniszczeniu;
 • Słaba izolacja akustyczna;

FAQ

Styropian czy styrodur, co lepsze?

Styrodur cechuje się lepszą izolacją termiczną od styropianu. Cechuje się również lepszymi parametrami hydroizolacyjnymi. Ma również większą wytrzymałość na nacisk. Styropian jest z kolei mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne i tańszy.

Ile kosztuje styrodur na fundamenty?

Cena styroduru jest zależna od jego grubości. Mniejsza grubość to niższa cena. Styrodur XPS 300 kosztuje 300-400 zł/m2. Koszt robocizny w przypadku izolacji fundamentów styrodurem to 70-80 zł/m2.

Ile cm styroduru na fundament?

W przypadku styroduru wystarczająca grubość materiału na fundamenty to 15 cm. Większa grubość nie jest potrzebna gdyż styrodur cechują wysokie parametry termoizolacyjne.

Jak długo fundamenty powinny odstać, zanim zaczniemy dalsze prace?

Przed rozpoczęciem dalszych prac budowlanych należy poczekać, aż fundamenty wyschną. Swoje pełne parametry wytrzymałościowe, beton po 28 dniach, podczas których fundamenty powinny być podlewane wodą. Jeżeli budowa musi być wykonana jak najszybciej, to murowanie można zacząć po upływie 1-2 tygodni od wykonania fundamentów.

Co położyć na styrodur?

Na styrodur należy położyć siatkę. Jest to bowiem istotne zabezpieczenie dla tego materiału. Styrodur należy również chronić przed warunkami atmosferycznymi gdyż na skutek ich działania, może on zmięknąć lub wyblaknąć.