Cennik demontażu eternitu – porady, cennik

Eternit to popularna nazwa azbestu, czyli materiału który znajdziemy w pokryciach dachowych, zrobionych z płyt cementowo-włóknowych. Materiał ten jest niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie gdy ulegnie uszkodzeniu i powstanie z niego pył. Gdy znajdzie się on ludzkich płucach, może doprowadzić do różnych chorób, nawet po wielu latach od kontaktu z nim. Z tego powodu, chęć pozbycia się eternitu jest coraz częstszą praktyką i wymaga ona zatrudnienia specjalistów, którzy bezpiecznie przeprowadzą jego demontaż. Ile kosztuje demontaż eternitu?

Spis treści

Demontaż eternitu cena w 2023

Za usługę demontażu pokrycia dachowego z eternitu, zapłacimy kwotę rzędu 46-69 zł/m2. Cena ta, dotyczy demontażu eternitu z dachu jedno lub dwuspadowego, o nieskomplikowanej konstrukcji. W przypadku demontażu eternitu z dachu, którego powierzchnia wynosi 90 m2, zapłacimy kwotę 4140-6210 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za demontaż pokrycia dachowego z eternitu odnotowany w Polsce

Typ cenyCena netto (PLN/m2)Cena brutto (PLN/m2)
Najniższa cena4656.58
Średnia cena57.570.73
Najwyższa cena6984.87

Ile kosztuje demontaż pokrycia dachowego z eternitu w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (PLN/m2)Cena brutto (PLN/m2)
Białystok4757.81
Bydgoszcz5162.73
Gdańsk6478.72
Gorzów Wielkopolski4656.58
Katowice6782.41
Kielce5061.5
Kraków6883.64
Lublin4960.27
Łódź6579.95
Olsztyn5162.73
Opole5061.5
Poznań6782.41
Rzeszów4960.27
Szczecin6478.72
Toruń5365.19
Wrocław6984.87
Warszawa6984.87
Zielona Góra4656.58

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za demontaż pokrycia dachowego z eternitu na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces demontażu pokrycia dachowego z eternitu krok po kroku

 • Ustal, co dokładnie należy zdemontować – eternit to materiał, który wymaga specjalnej uwagi ze względu na obecność azbestu, więc powinien być usuwany przez specjalistów.
 • Skontaktuj się z profesjonalną firmą – eternit jest materiałem niebezpiecznym, więc powinno się zatrudnić firmę specjalizującą się w jego demontażu.
 • Wybierz firmę na podstawie oferty – zwróć uwagę na doświadczenie, ceny i terminy.
 • Ustal szczegóły z firmą – terminy, zakres prac, ceny.
 • Przygotuj miejsce pracy – upewnij się, że ekipa ma dostęp do dachu i miejsce na składowanie odpadów.
 • Nadzoruj pracę
 • upewnij się, że wszystko jest robione zgodnie z umową i przepisami.
 • Pozbądź się odpadów – firma powinna zająć się usuwaniem odpadów, ale upewnij się, że wszystko jest zrobione prawidłowo.
 • Sprawdź efekt końcowy – upewnij się, że wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i że miejsce pracy zostało odpowiednio posprzątane po zakończeniu prac.

Jakie są zalety i wady eternitu?

Osoby posiadające dach z eternitu, który składa się między innymi z azbestu, powinny znać zalety ale i wady takiego rozwiązania.

Zalety:

 • Możliwość stosunkowo łatwego łączenia z innymi materiałami, elastyczność i dobra cena, to podstawowe zalety tego materiału.
 • Dachy z azbestu, wykazują dobre właściwości, jeśli chodzi o wytrzymałość. Są odporne na ogień, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, co uczyniło je popularnym rozwiązaniem.

Wady:

 • Główną wadą eternitu, jest fakt iż szkodzi on zdrowiu. Pył powstający wskutek jego uszkodzeń i rozbiórki, po dostaniu się do płuc, może powodować różnego rodzaju choroby, w tym raka. Z powodu niebezpieczeństwa jakie niesie, jest demontowany w celu utylizacji.
 • Wadą tego materiału jest również to, że ze względu na swoje właściwości jest trudny do unieszkodliwienia i zatrudnia się w tym celu specjalistów od demontażu tego materiału.

FAQ

Ile kosztuje demontaż dachu z eternitu?

Decydując się, na demontaż dachu, wykonanego z eternitu, powinniśmy liczyć się z kosztami na poziomie 46-69 zł/m2. Cena tej usługi dotyczy, demontażu pokrycia z eternitu, w przypadku dachu jedno lub dwuspadowego.

Kto może zdjąć eternit z dachu?

W przypadku decyzji, o demontażu eternitu z dachu, powinniśmy zatrudnić w tym celu profesjonalną firmę, prowadzącą takie usługi. Demontowanie eternitu we własnym zakresie, wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia. Za takie działanie, możemy również otrzymać mandat.

Gdzie zgłosić usunięcie eternitu?

Wedle prawa, usuwanie eternitu z dachu, powinno zostać poprzedzone odpowiednim zgłoszeniem, dokonanym w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac. Zgłoszenia należy dokonać do organu nadzoru budowlanego, okręgowego inspektoratu pracy i inspektora sanitarnego.

Do którego roku trzeba usunąć eternit?

Program, który ma celu wycofanie szkodzącego eternitu z gospodarki zakłada, że wykorzystywanie tego materiału jest dopuszczalne do 31 grudnia 2032 r. Oznacza to, że do tego terminu, również wedle prawa, konieczne jest całkowite usunięcie eternitu oraz wyrobów zawierających azbest.