Cennik deskowania dachu – wady, zalety, ceny

Deskowanie dachu to tradycyjne, a zarazem chętnie wybierane rozwiązanie w trakcie budowy domu. Zaleca się, by wykonywać ten zabieg przede wszystkim w domach, których projekt przewiduje budowę dachu dwuspadowego. Mimo, że deskowanie nie należy do elementów nośnych konstrukcji, doskonale ją stabilizuje i wzmacnia, rozkładając wszystkie siły poziome, równomiernie po całej powierzchni dachu. Dodatkowa warstwa sztywnego poszycia, chroni również przed uszkodzeniami. Ile kosztuje deskowanie dachu?

Spis treści

Deskowanie dachu cena w 2023

Decydując się wykonanie deskowania dachu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 34-45 zł/m2. Jest to koszt samej robocizny. W przypadku materiału, najtańsze są deski sosnowe, w cenie około 1000 zł/m3. Koszt deskowania dachu o powierzchni 120m2 wyniesie 4000-5500 zł i jest to kwota samej robocizny, bez materiałów.

Jakie są wady i zalety deskowania dachu?

Osoby, które decydują się na zastosowanie deskowania dachu w projekcie domu, powinny znać podstawową charakterystykę takiego rozwiązania.

Zalety:

  • wykonanie deskowania dachu to przede wszystkim zwiększona trwałość, większa stabilizacja i sztywność całej konstrukcji dachu.
  • to rozwiązanie, to również dodatkowa ochrona przed uszkodzeniami i zwiększona twardość dachu, która skutecznie zabezpiecza budynek przed wilgocią, zanieczyszczeniami oraz niechcianymi owadami i gryzoniami.
  • zastosowanie pełnego deskowania, przyczynia się do wygłuszenia domu, dzięki czemu mniej dźwięków zewnętrznych przedostaje się do jego wnętrza, co znacząco 

zwiększa komfort użytkowników.

Wady:

  • deskowanie dachu, wiąże się z użyciem dodatkowych materiałów, co powoduje wzrost kosztów całkowitych budowy budynku oraz wydłużenie czasu jego wykonania.
  • zastosowanie deskowania dachu, powoduje również zwiększoną masę całego dachu.

FAQ

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo?

Koszt robocizny wykonania dachu dwuspadowego wraz z dociepleniem stropu, to kwoty rzędu 100-200 zł/m2. Łącznie, za materiały oraz robociznę wykonania takiego dachu dwuspadowego, w 2023 roku zapłacimy 180-400 zł/m2. 

Ile kosztuje robocizna deskowanie dachu?

Decydując się na zastosowanie deskowania w projekcie budynku, powinniśmy przygotować się z wydatek rzędu 34-45 zł/m2 i jest to koszt samej robocizny. Za deskowanie dachu o powierzchni 100m2, zapłacimy fachowcom 3400-4500 zł.

Ile czasu zajmuje deskowanie dachu?

W przypadku deskowania dachu dwuspadowego o powierzchni 150m2, czas wykonania może wynosić od 2 do 5 dni, przy 3 pracujących osobach. Większa liczba osób wykonujących deskowanie oraz mniejsza powierzchnia dachu, skrócą ten czas nawet do jednego dnia.

Czy robić pełne deskowanie dachu?

Pełne deskowanie dachu, rekomenduje się przede wszystkim, jeśli występuje ryzyko częstego występowania, niekorzystnych warunków pogodowych. Ponadto, takie rozwiązanie stosuje się zawsze, gdy dach jest pokrywany materiałami płaskimi i lekkimi. Do takich materiałów należą gonty bitumiczne, blacha dachowa i papa.