Cennik wywozu i utylizacji eternitu – porady, ceny

Płyty azbestowo-cementowe, to materiał z którego wykonywało się pokrycia dachowe. Eternit, bo taka jest nazwa handlowa tych materiałów, jest wyjątkowo groźny dla zdrowia. Pył powstający na skutek uszkodzeń eternitu, po dostaniu się do płuc, może być przyczyną wielu poważnych chorób. Wycofanie z użytku tego materiału powoduje, że jest on masowo demontowany z różnego rodzaju budynków. Zgodnie z prawem, eternit musi być rozbierany, wywożony i utylizowany przez specjalistyczne firmy. Ile kosztuje wywóz i utylizacja eternitu?

Spis treści

Wywóz i utylizacja eternitu cena w 2023

Wywóz i utylizacja odpowiednio zabezpieczonego eternitu, to koszty kształtujące się na poziomie 22-29 zł/m2. Koszt usługi wywozu i utylizacji eternitu, demontowanego z dachu o powierzchni 80 m2, to kwota mieszcząca się w granicach 1760-2320 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wywóz i utylizację odpowiednio zabezpieczonego eternitu odnotowany w Polsce

Typ CenyCena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Najniższa cena22.027.06
Średnia cena25.531.37
Najwyższa cena29.035.67

Ile kosztuje wywóz i utylizacja odpowiednio zabezpieczonego eternitu w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Białystok23.028.29
Bydgoszcz23.528.91
Gdańsk26.031.98
Gorzów Wielkopolski23.729.15
Katowice25.531.37
Kielce24.029.52
Kraków26.532.60
Lublin24.229.77
Łódź24.530.14
Olsztyn24.329.89
Opole24.730.38
Poznań26.232.23
Rzeszów23.328.66
Szczecin24.930.63
Toruń24.630.26
Warszawa29.035.67
Wrocław26.732.84
Zielona Góra23.829.27

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wywóz i utylizację odpowiednio zabezpieczonego eternitu na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wywozu i utylizacji eternitu krok po kroku

  • Bezpieczne zdjęcie eternitu – pierwszym krokiem jest zdjęcie eternitu z budynku. Eternit jest materiałem szkodliwym dla zdrowia, dlatego pracownicy powinni być odpowiednio zabezpieczeni.
  • Zabezpieczenie eternitu – po zdjęciu, eternit powinien być odpowiednio zabezpieczony. Najczęściej jest to robione poprzez owinięcie go w folię.
  • Transport do miejsca utylizacji – po zabezpieczeniu, eternit jest transportowany do miejsca, w którym zostanie zutylizowany.
  • Utylizacja eternitu – ostatnim krokiem jest utylizacja eternitu. W tym procesie eternit jest niszczony w sposób, który minimalizuje ryzyko szkodliwych wpływów na zdrowie ludzi i środowisko.

Jakie są zalety i wady eternitu?

Eternit, zanim został uznany za materiał szkodliwy, był chętnie używany w wielu projektach i warto znać zalety i wady, tego kiedyś często stosowanego rozwiązania.

Zalety:

  • Eternit był bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów, ze względu na cenę oraz szerokie możliwości produkcyjne, takiego rozwiązania.
  • Dachy z eternitu, cechowały się przede wszystkim odpornością na ogień, warunki atmosferyczne, wszelkie uszkodzenia i ścieranie. Powodowało, że był to materiał bardzo trwały i chętnie wybierany przez kupujących. 

Wady:

  • Podstawową wadą eternitu, składającego się głównie z azbestu, jest wysoka szkodliwość dla zdrowia. Uszkodzenie tego materiału, powoduje powstawanie pyłu, który po dostaniu się do ludzkich płuc, powoduje szereg zagrożeń w postaci różnych chorób, w tym nowotworów. 
  • Również wadą eternitu jest to, że jego cechy wytrzymałościowe, utrudniają jego utylizację. W celu unieszkodliwienia tego materiału, zatrudnia się specjalistyczne firmy. 

FAQ

Ile kosztuje demontaż eternitu?

Demontaż eternitu z dachu, to usługa, której koszt kształtuje się na poziomie 46-69 zł/m2. Warto pamiętać, że oprócz demontażu eternitu, musimy zadbać o jego wywóz i utylizację, które wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Jaka kara za zdjęcie eternitu?

Eternit, musi być demontowany, wywożony i utylizowany przez specjalistyczne firmy.  Niezastosowanie się, do tego nakazu może skutkować karą w wysokości do 500 zł, nałożoną przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. 

Co zrobić ze starym eternitem?

Zdemontowany eternit, zgodnie z prawem powinien zostać wywieziony w odpowiednie miejsce oraz następnie zutylizowany przez firmy, świadczące takie usługi.

Czy można samemu rozebrać dach z eternitu?

Zdejmowanie eternitu z dachu, według prawa, powinno zostać wykonane przez firmę specjalizującą się, w tego rodzaju usługach. Spowodowane jest to ryzykiem utraty zdrowia, przez niezachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Samodzielne usuwanie eternitu, nie jest więc możliwe.

Do którego roku można mieć eternit?

Wykorzystywanie eternitu w gospodarce, możliwe jest do 31 grudnia 2032 r. Do tego terminu, wedle prawa, obowiązkowe jest usunięcie azbestu oraz produktów wykorzystujących azbest.