Płyty azbestowo-cementowe, to materiał z którego wykonywało się pokrycia dachowe. Eternit, bo taka jest nazwa handlowa tych materiałów, jest wyjątkowo groźny dla zdrowia. Pył powstający na skutek uszkodzeń eternitu, po dostaniu się do płuc, może być przyczyną wielu poważnych chorób. Wycofanie z użytku tego materiału powoduje, że jest on masowo demontowany z różnego rodzaju budynków. Zgodnie z prawem, eternit musi być rozbierany, wywożony i utylizowany przez specjalistyczne firmy. Ile kosztuje wywóz i utylizacja eternitu?
Spis treści
Wywóz i utylizacja eternitu cena w 2023
Wywóz i utylizacja odpowiednio zabezpieczonego eternitu, to koszty kształtujące się na poziomie 22-29 zł/m2. Koszt usługi wywozu i utylizacji eternitu, demontowanego z dachu o powierzchni 80 m2, to kwota mieszcząca się w granicach 1760-2320 zł.
Jakie są zalety i wady eternitu?
Eternit, zanim został uznany za materiał szkodliwy, był chętnie używany w wielu projektach i warto znać zalety i wady, tego kiedyś często stosowanego rozwiązania.
Zalety:
- Eternit był bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów, ze względu na cenę oraz szerokie możliwości produkcyjne, takiego rozwiązania.
- Dachy z eternitu, cechowały się przede wszystkim odpornością na ogień, warunki atmosferyczne, wszelkie uszkodzenia i ścieranie. Powodowało, że był to materiał bardzo trwały i chętnie wybierany przez kupujących.
Wady:
- Podstawową wadą eternitu, składającego się głównie z azbestu, jest wysoka szkodliwość dla zdrowia. Uszkodzenie tego materiału, powoduje powstawanie pyłu, który po dostaniu się do ludzkich płuc, powoduje szereg zagrożeń w postaci różnych chorób, w tym nowotworów.
- Również wadą eternitu jest to, że jego cechy wytrzymałościowe, utrudniają jego utylizację. W celu unieszkodliwienia tego materiału, zatrudnia się specjalistyczne firmy.
FAQ
Ile kosztuje demontaż eternitu?
Demontaż eternitu z dachu, to usługa, której koszt kształtuje się na poziomie 46-69 zł/m2. Warto pamiętać, że oprócz demontażu eternitu, musimy zadbać o jego wywóz i utylizację, które wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Jaka kara za zdjęcie eternitu?
Eternit, musi być demontowany, wywożony i utylizowany przez specjalistyczne firmy. Niezastosowanie się, do tego nakazu może skutkować karą w wysokości do 500 zł, nałożoną przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Co zrobić ze starym eternitem?
Zdemontowany eternit, zgodnie z prawem powinien zostać wywieziony w odpowiednie miejsce oraz następnie zutylizowany przez firmy, świadczące takie usługi.
Czy można samemu rozebrać dach z eternitu?
Zdejmowanie eternitu z dachu, według prawa, powinno zostać wykonane przez firmę specjalizującą się, w tego rodzaju usługach. Spowodowane jest to ryzykiem utraty zdrowia, przez niezachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Samodzielne usuwanie eternitu, nie jest więc możliwe.
Do którego roku można mieć eternit?
Wykorzystywanie eternitu w gospodarce, możliwe jest do 31 grudnia 2032 r. Do tego terminu, wedle prawa, obowiązkowe jest usunięcie azbestu oraz produktów wykorzystujących azbest.