Cennik folii paroprzepuszczalnej

Odpowiednie zabezpieczenie dachu wpływa na jego trwałość. Dlatego w celu uniknięcia dodatkowych kosztów, należy korzystać z odpowiednich materiałów, które będą wspierać konstrukcję pokrycia. Jednym z nich jest folia paroprzepuszczalna. Jej właściwości pozwalają nawet na to, aby stanowiła tymczasowy dach (w trakcie budowy) do kilku miesięcy. Bezpośrednio ma chronić przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, zapobiega przeciekaniu i odprowadza parę. Ile kosztuje folia paroprzepuszczalna? 

Spis treści

Folia paroprzepuszczalna cena w 2023

Cena folii paroprzepuszczalnej oscyluje między 3,2 a 4,25 zł/szt. Natomiast jedna rolka ma średnie wymiary 1,6×0,5m. Wówczas koszt 1m2 wyniesie ok. 5,6 zł. Zatem za pokrycie powierzchni 100 m2 zapłacimy do 600 zł. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za folię paroprzepuszczalną odnotowany w Polsce


Cena netto (zł/szt)Cena brutto (zł/szt)
Najniższa3.23.936
Średnia3.7254.58175
Najwyższa4.255.2275

Ile kosztuje folia paroprzepuszczalna w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/szt)Cena brutto (zł/szt)
Białystok3.44.182
Bydgoszcz3.554.3665
Gdańsk3.954.8585
Gorzów Wielkopolski3.454.2435
Katowice3.754.6125
Kielce3.54.305
Kraków4.054.9815
Lublin3.54.305
Łódź3.74.551
Opole3.64.428
Olsztyn3.554.3665
Poznań3.84.674
Rzeszów3.54.305
Szczecin3.654.4895
Toruń3.64.428
Warszawa4.155.1045
Wrocław3.754.6125
Zielona Góra3.454.2435

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za folię paroprzepuszczalną na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu folii paroprzepuszczalnej krok po kroku

  • Na początku niezbędne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni – powinna być ona czysta i sucha.
  • Kolejnym krokiem jest rozłożenie folii na powierzchni, na której ma być zamontowana.
  • Potem przystępujemy do przykładania folii do powierzchni – należy to robić starannie, aby uniknąć powstania zmarszczek i fałd.
  • Następnie folię przymocowujemy do powierzchni za pomocą specjalnych taśm klejących.
  • Po przyklejeniu folii, należy zabezpieczyć ją przed ewentualnym uszkodzeniem, na przykład poprzez przykrycie dodatkową warstwą materiału.
  • Cały proces powinien być przeprowadzany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie są rodzaje folii paroprzepuszczalnej?

Folia paroprzepuszczalna stanowi istotne zabezpieczenie dachu. Wynika to z kilku właściwości, które zapobiegają przedwczesnemu zużyciu pokrycia. Jedną z nich stopień przepuszczania pary wodnej.

  • folia wysokoparoprzepuszczalna – nazywana również membraną dachową, niski współczynnik Sd (opór, jaki napotyka para wodna), wysokie parametry przepuszczania pary wodnej, przypomina tkaninę/papier, układa się ją na warstwie izolacji termicznej. 
  • folia niskoparoprzepuszczalna – wyższy współczynnik Sd, niskie parametry przepuszczania pary wodnej, nie układa się ich bezpośrednio na izolacji cieplnej (ryzyko powstania wilgoci). 

FAQ

Jaka folia paroprzepuszczalna jest najlepsza?

Im wyższy współczynnik przepuszczania pary tym lepiej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest folia wysokoparoprzepuszczalna. Wówczas istnieje możliwość montażu bezpośrednio na termoizolacji. 

Jak prawidłowo położyć folię paroprzepuszczalną?

Folię paroprzepuszczalną montujemy odpowiednią stroną do zewnątrz. Do łączenia wykorzystujemy gwoździe, lub zszywki dekarskie. Warto pamiętać o odpowiednim naciągnięciu materiału, co pozwoli uniknąć pęknięć. 

Do czego służy folia paroprzepuszczalna?

Folia paroprzepuszczalna to przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji dachu przed wilgocią. Oprócz tego zabezpiecza pokrycie od promieniowania UV i uszkodzeń mechanicznych, czy pod wpływem warunków atmosferycznych. 

Czy trzeba dawać folię na wełnę mineralną?

W celu zachowania termoizolacyjnej funkcji wełny należy zabezpieczyć ją folią paroizolacyjną. Dzięki temu materiał nie nasiąka wilgocią. 

Kiedy nie trzeba paroizolacji?

Paroizolacja jest zbędna tylko wtedy, jeśli w domu zamontowano odpowiednią wentylację, a konstrukcja dachu została wzmocniona membraną. 

Czy ocieplenie dachu jest konieczne?

Ocieplenie dachu jest konieczne w przypadku gospodarowania przestrzeni na poddaszu. W innym przypadku termoizolacja również jest zalecana, ponieważ pozwala uchronić dom przed nadmierną utratą ciepła, co znacząco wpływa na koszty poniesione za energię.