Cennik malowania dachówki – zalety, ceny

Niezależnie od rodzaju pokrycia dachu, każde z nich wymaga odpowiedniej farby. Dzięki temu utrzymują swoje właściwości i trwałość. Ten względnie prosty sposób zwiększa żywotność samego zadaszenia, a przy tym jest dużo tańsze niż wymiana dachówki. Przy okazji malowania dachówki możemy liczyć również na wymianę uszkodzonych elementów, mycie dachu pod ciśnieniem, czy użycie specjalistycznych preparatów grzybobójczych. Zabieg ten możemy stosować na każdym typie dachówki. Ile kosztuje malowanie dachówki? 

Spis treści

Malowanie dachówki cena w 2023

W koszty malowania dachówki należy wliczyć przede wszystkim robociznę, która wynosi maksymalnie 40 zł/m2. Wówczas za pomalowanie dachu o powierzchni 100 m2 zapłacimy fachowcom 4000 zł. Średni koszt farby to ok. 1100 zł na 100 m2. Zatem łącznie za malowanie dachówki o tym metrażu zapłacimy ok. 5100 zł. 

Jakie są zalety malowania dachówki?

Malowanie dachówki to ciekawa alternatywa dla całkowitej wymiany dachu. Dzięki temu regularnie dbamy o zadaszenie, które wolniej ulega zużyciu. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? W ten sposób zapewnimy, że nasz dach będzie: 

  • zachowywał estetyczny wygląd. 
  • chroniony przed deszczem, wiatrem, mchem, mrozem, brudem, wodą i promieniami słonecznymi. 
  • regularnie konserwowany – możliwość wymiany pojedynczych dachówek. 
  • odgrzybiony i odtłuszczony. 

FAQ

Ile farby na 100 m2 dachu?

Ilość niezbędnej farby do pomalowania dachu zależy nie tylko od jego powierzchni, lecz także stopnia trudności konstrukcji. Średnio potrzebujemy litr na wykończenie 5m2. Zatem dla dachu o powierzchni 100 m2, należy zaopatrzyć się w minimum 20 l farby. Jednak warto wziąć pod uwagę również ewentualne poprawki i dodatkowe powierzchnie tkj. rynny. 

Czy warto malować dachówkę?

Malowanie dachówki to przede wszystkim sposób na poprawienie jej walorów estetycznych. Dzięki mniejszemu wkładowi finansowemu, otrzymujemy satysfakcjonujący efekt. Poza tym, to jednoczesna konserwacja dachu. Przy okazji malowania możemy wymienić pojedyncze dachówki, a także pozbyć się zanieczyszczeń i potencjalnych źródeł zniszczenia pokrycia. Poprawa stanu technicznego wpływa na trwałość dachówki, a tym samym pozwala na zaoszczędzenie większych wydatków. 

Ile trwa malowanie dachu?

Czas malowania dachu jest uzależniony od szeregu czynników. Składają się na to: poziom skomplikowania konstrukcji dachu (np. poziom nachylenia, ilość spadów), kwalifikacje fachowców, powierzchnia, a także pogoda. Przy założeniu, że malowanie zajmują się profesjonaliści, nie powinno to zająć dłużej niż 3 dni. 

Ile kosztuje malowanie papy na dachu?

Malowanie papy na dachu odbywa się w dwóch etapach i rozpoczyna się od nałożenia bazy, a następnie przechodzi się do farby nawierzchniowej. Końcowy koszt zależy głównie od powierzchni dachu. Średnia cena dwukrotnego nałożenia farby to ok. 38 zł/m2.