Cennik hydroizolacji fundamentów papą na lepiku

Zawilgocone mury stanowią poważne zagrożenie dla struktury budynku. Na wilgotnych murach może rozwijać się grzyb i pleśń a w okresie zimowym, wilgotne ściany przemarzają co prowadzi do obniżenia ich izolacji termicznej i zmniejszenia ich wytrzymałości. Fundamenty należy więc chronić poprzez odpowiednio wykonaną poziomą i pionową hydroizolację ścian fundamentowych. Do hydroizolacji poziomej fundamentów często wykorzystuje się papę na lepiku. Ile kosztuje hydroizolacja fundamentów papą na lepiku?

Spis treści

Hydroizolacja fundamentów papą na lepiku cena w 2023?

Hydroizolacja fundamentów papą na lepiku kosztuje 35-45 zł/m2. Cena zawiera koszt robocizny bez materiałów. Papa na lepiku kosztuje około 10-15 zł/kg. 

Hydroizolacja fundamentów papą na lepiku – który typ papy wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje papy do izolacji poziomej ścian fundamentowych. Do najbardziej popularnych należą:

  • Papy podkładowe na bazie tektury – popularne i tanie rozwiązanie. Może ona jednak ulegać korozji biologicznej. 
  • Papy zawierające włókna szklane – papy wykonane z włókna szklanego cechują się doskonałą jakością. Charakteryzuje je również duża elastyczność i wytrzymałość. Papy wykonane z włókna szklanego są również stabilne wymiarowo;
  • Papy na osnowie polipropylenowej – podobne jak papy zawierające włókna szklane, papy na osnowie polipropylenowej również charakteryzują się doskonałą jakością, wytrzymałością i elastycznością. Ponadto charakterystyczną cechą papy na osnowie polipropylenowej jest jej odporność na działanie substancji organicznych, które znajdują się w gruncie. Innymi słowy jest ona odporna na korozję biologiczną;

Uwaga! Do hydroizolacji fundamentów nie zaleca się stosowania pap przeznaczonych do wierzchniego krycia. Nie tylko są one droższe od pap fundamentowych, ale również nie będą one spełniać należycie swojej funkcji.

FAQ

Ile kosztuje izolacją papą?

Średnia cena za hydroizolację fundamentów papą na lepiku to 35-45 zł/m2. Można ją ułożyć z dodatkową warstwą izolacyjną w postaci np. płyt styropianowych. Cena za taką usługę to 50-60 zł/m2.

Jak zrobić izolację fundamentów w starym domu?

Zwykle wystarczy zabezpieczyć ściany fundamentu specjalną folią bądź papą termozgrzewalną. Papę bądź folię następnie pokrywa się styropianem oraz uszczelniającą masą polimerową lub bitumiczną. Masę można nanosić pędzlem lub pistoletem tynkarskim i kompresorem. 

Czy warto ocieplać stare fundamenty?

Dobrze wykonana hydroizolacja fundamentu zmniejsza ryzyko pojawienia się zawilgoceń i chroni ściany przed zagrzybieniem. Ponowna izolacja fundamentów w starym domu jest zatem konieczna. 

Co do hydroizolacji fundamentów?

Do hydroizolacji fundamentów można wykorzystać dwie warstwy papy na lepiku, folie izolacyjne lub papy termozgrzewalne. Umieszczane są one między ławami fundamentowymi i ścianami fundamentowi oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian domu.

Jaka jest najlepsza papa na fundament?

Hydroizolację fundamentów najlepiej wykonać przy wykorzystaniu papy zawierającej włókna szklane lub papy na osłonie polipropylenowej.