Cennik izolacji ścian piwnicy – zalety, ceny, porady

Piwnica jest ważnym pomieszczeniem w każdym niemal domu. Jednakże zaraz obok dachu jest to również jednym z elementów składowych domu, który jest najbardziej narażony na bezpośredni kontakt z wodą oraz na problemy z termoizolacją. Koniecznym zabiegiem jest więc zadbanie o jej odpowiednią izolację. Ile kosztuje izolacja piwnicy?

Spis treści

Izolacja ścian piwnicy cena w 2023?

Średni koszt izolacji pionowej ścian  piwnicy styropianem lub styrodurem to 80-100 zł/m2.  Cena obejmuje koszt samej robocizny, bez materiałów. Cena styropianu to 30-40 zł/m2. Cena może się różnić w zależności od województwa.

Izolacja ścian piwnicy – dlaczego warto?

Piwnica to miejsce szczególnie narażone na działanie wody. Warto pamiętać, że w domach podpiwniczonych, część ścian fundamentowych to również ściany piwnicy. Ich izolacja skutkuje:

  • Poprawieniem termoizolacji w całym budynku. Ciepło nie będzie uciekać przez piwnice;
  • Zapewnieniem w piwnicy optymalnych warunków zarówno do przechowywania maszyn, sprzętu, żywności, ale również do przebywania w nim ludzi. Izolacja sprzyja więc projektom adaptacyjnym, które pozwalają na wykorzystanie piwnicy w celach innych niż gospodarcze;
  • Woda gruntowa potrafi dostać się do pomieszczenia przez najmniejsze szczeliny i prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Odpowiednia hydroizolacja minimalizuje ten problem;
  • Większość materiałów, wykorzystywanych do izolacji piwnicy, zapewnia również jej akustyczne wyciszenie;
  • Odpowiednio wykonana izolacja piwnicy pozwoli również na uniknięcie tzw. mostków termicznych;
  • Ochroną ścian piwnicy przed okresowym przymarzaniem (grunt w Polsce w okresie zimowym może przemarzać do głębokości nawet 1 m);
  • Izolacja piwnicy zapobiega również uszkodzeniu instalacji przeciwwodnej przez gryzonie, owady i rośliny. Wzmacnia również konstrukcję całego budynku;

FAQ

Ile kosztuje izolacja piwnicy?

Izolacja pionowa z wykorzystaniem styropianu EPS bądź styroduru kosztuje 80-100 zł/m2. Cena obejmuje samą robociznę bez zakupu materiałów. Za m2 styropianu należy zapłacić od 30 do 40 zł. M2 styroduru kosztuje 32-75 zł.

Jak zaizolować piwnicę od wewnątrz?

Do izolacji termicznej ścian wewnątrz piwnicy zwykle wykorzystuje się płyty styropianowe. Ocieplić należy również strop piwnicy. Do ocieplenia najlepiej wybrać styropian (lub styrodur) o najlepszych parametrach izolacji cieplnej.

Co zrobić żeby nie było wilgoci w piwnicy?

Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z piwnicy jest użycie osuszaczy kondensacyjnych. Jeżeli ściana jest mokra, należy wyszorować jej powierzchnię wodą. Na miejsca zainfekowane grzybem i pleśnią nakłada się środek grzybobójczy.

Kiedy wietrzyć piwnice?

W celu zabezpieczenia tworzeniu się wody kondensacyjnej w piwnicach, pomieszczenie należy wietrzyć tylko wtedy gdy temperatura na zewnątrz oraz wilgotność powietrza jest niższa niż w piwnicy.

Jak uszczelnić piwnicę przed wodą?

Poza izolacją ścian styropianem, możemy również do izolacji  ścian i posadzki wykorzystać zaprawy hydroizolacyjne. Nie przepuszczają one wody.

Czy zawsze potrzebna jest izolacja pionowa?

Potrzeba instalacji izolacji pionowej jest zależna od warunków gruntowo-wodnych. Przepuszczalny grunt i niski poziom wody gruntowej (poniżej fundamentu) sprawia, że izolacja pionowa nie jest potrzebna.