Cennik ścian nośnych

Ściany nośne, są podstawowym elementem konstrukcji budynków. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru dachu, wyższych kondygnacji i stropu na fundamenty. Pełnią ważną funkcję stabilizacyjną. Dlatego tak istotne jest, żeby ściany nośne spełniały założone kryteria jakimi są: określona nośność, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz ognioodporność. Zachowanie prawidłowych parametrów, pozwala domownikom czuć się bezpiecznie oraz komfortowo. Ile kosztuje ściana nośna?

Spis treści

Ściana nośna cena w 2023

Budowa ściany z betonu komórkowego H+H 24, to koszt na poziomie 62-81 zł/m2. Ściany z pustaków ceramicznych P+W 25, to koszt w granicach 105-142 zł/m2. Za postawienie ściany nośnej z silikatów o grubości 18 cm, zapłacimy kwotę rzędu 44-60 zł/m2. Podane ceny, są kosztami usługi murowania i nie uwzględniają zakupu materiałów budowlanych.

Jakie są rodzaje ścian nośnych?

Osoby, będące w trakcie planowania budowy ścian nośnych, powinny znać podstawowe rodzaje, tego elementu budynku. 

  • zewnętrzne – podstawowy element konstrukcyjny budynków, przenoszący ciężar całej konstrukcji na fundamenty. Ściany nośne zewnętrzne, mają za zadanie również izolować.
  • wewnętrzne – mają podobne cechy do ścian zewnętrznych, lecz stawia się je wewnątrz budynku. Są dodatkowym elementem oparcia, dla stropów o dużej powierzchni.
  • fundamentowe – jest to przedłużenie ścian nośnych zewnętrznych, które znajduje się w ziemi. Powinny być zabezpieczane, przed wilgocią gruntu.
  • piwniczne – podobnie jak ściany fundamentowe, budowane są w ziemi, lecz muszą być dodatkowo odporne na parcie gruntu, gdyż oddzielają od niego pomieszczenie. 
  • kolankowe – są przedłużeniem ścian zewnętrznych, zwiększającym powierzchnię użytkową poddasza. 
  • szczytowe – ściany nośne szczytowe, występują w projektach przewidujących zastosowanie dachu dwuspadowego. Mają za zadanie wypełnić przestrzeń, między ścianami zewnętrznymi, a konstrukcją dachu.

FAQ

Ile za metr ściany nośnej?

Ściana nośna z betonu komórkowego o wymiarach 240 x 240 x 600 mm, to koszt na poziomie 154-170 zł/m2. W przypadku ściany z silikatów o grubości 18cm, cena ta wyniesie 163-195 zł/m2. Gdy użyjemy pustaków ceramicznych o wymiarach 25 P+W, koszt ściany nośnej wyniesie nas 257-329 zł/m2. Ceny te uwzględniają zarówno materiały jak i robociznę.

Ile kosztuje murowanie ścian nośnych?

Usługa murowania ścian nośnych z betonu komórkowego, to koszt w granicach 63-79 zł/m2. Za murowanie ściany nośnej z pustaków ceramicznych 25 P+W, zapłacimy 106-139 zł/m2.

W przypadku ścian z silikatów o grubości 18 cm, koszt murowania wyniesie 43-59 zł/m2.

Ile kosztuje metr ściany na gotowo?

Ściana nośna z betonu komórkowego na gotowo, to koszt na poziomie 154-170 zł/m2. W przypadku ściany nośnej z pustaków ceramicznych 25 P+W, koszt na gotowo wyniesie nas 257-329 zł/m2. Wybudowanie ściany nośnej z silikatów o grubości 18 cm, na gotowo, będzie kosztowało 163-195 zł/m2.

Ile za metr muru robocizna?

Robocizna za usługę murowania ściany wynosi 106-139 zł/m2, w przypadku użycia pustaków ceramicznych 25 P+W. Za usługę murowania ściany z betonu komórkowego, murarze liczą 63-79 zł/m2. Murowanie ściany z silikatów o grubości 18 cm to koszt, na poziomie 43-59 zł/m2.