Cennik wynajmu zagęszczarki – rodzaje, ceny

Kupiłeś działkę, i chcesz postawić dom na dobrze przygotowanym gruncie? A może masz już dom, ale chcesz dookoła położyć kostkę? Powinieneś wykorzystać do tego zagęszczarkę, żeby mieć pewność, o idealnym podłożu. Ile kosztuje wynajem zagęszczarki? 

Spis treści

Wynajem zagęszczarki cena w 2023

Za wynajem zagęszczarki musimy zapłacić ok. 130 – 200 zł. Ceny wynajmu w całej Polsce kształtują się bardzo podobnie, dużej mierze zależą od rozmiaru maszyny i stopnia jej zaawansowania w obsłudze.

Za 10 dni wynajmu zapłacimy ok. 1500 zł. W tym czasie możemy np. przygotować podłoże pod wylanie fundamentów. Gdybyśmy np. chcieli ułożyć kostkę brukową podłoże możemy przygotować w 2 dni wówczas zapłacimy ok. 300 zł. 

Rodzaje zagęszczarek?

Zagęszczarki możemy podzielić na cztery główne typy w zależności od sposobu obsługi maszyny (i tym samym podłoża, do jakiego są przeznaczone):

  • Zagęszczarki prowadzone ręcznie – jak sama nazwa wskazuje są prowadzone przez osobę obsługującą i tym samym są najlżejszym rodzajem tych maszyn (ważą około 50 kg.). Najlepiej sprawdzają się w miejscach trudnodostępnych oraz do krótkich prac. 
  • Zagęszczarki samoprzesuwne  – mają możliwość samoistnego przesuwania, nie mniej do jej obsługi jest potrzebna osoba, która nada jej odpowiedni kierunek. Są to zdecydowanie cięższe maszyny niż zagęszczarki prowadzone ręcznie.
  • Zagęszczarki kroczące – jest to sprzęt dla profesjonalistów, sprawdzają się na bardzo trudnym terenie. Charakteryzują się jednak bardzo wysoką ceną. 
  • Zagęszczarki podczepiane – to również sprzęt profesjonalny. Posiadają płytę metalową, która utrwala w jednym czasie duże powierzchnie. Aby móc korzystać z tego urządzenia należy podczepić go do ciągnika lub koparki. 

Ile kosztuje zagęszczarka?

Możemy także zakupić zagęszczarkę, jest wiele opcji dostępnych na rynku. Cena jest istotna od wielkości, ale też producenta. 

Za zagęszczarkę płytową o wadze 63 kg i mocy 6.5 KM zapłacimy ok. 2200 zł. Jeśli zdecydeujemy się na np. zagęszczarkę stopową (ubijak) o wadze 73 kg i mocy 4 KM wówczas zapłacimy ok. 5200 zł. 

FAQ

Co robi zagęszczarka?

To maszyna, której zadaniem jest zagęszczenie danego podłoża poprzez proces wibrowania. Gotowe podłoże będzie nadawało się idealnie pod np. wylanie asfaltu. 

Czy do obsługi zagęszczarki są potrzebne uprawnienia?

Nie są potrzebne specjalne uprawnienia, nie mniej przed użyciem należy dobrze przestudiować instrukcję obsługi maszyny oraz zachować szczególną ostrożność. 

Od czego zależy głębokość zagęszczania podłoża?

Im cięższa jest zagęszczarka, tym głębiej zagęszcza. Zagęszczarka płytowa o wadze powyżej 200 kg potrafi zagęścić teren do 20 do 50 cm. 

Jaka zagęszczarka do budowy domu?

W przypadku przygotowywania (zagęszczania) fundamentów najlepiej postawić na zagęszczarkę tzw. „skoczka”. Ich mała powierzchnia pozwala dokładnie zagęścić (ubić) podłoże na około 50-80 cm. 

Jaka waga zagęszczarki do ubijania kostki?

Najlepsze zagęszczarki do ubijania kostki brukowej mają wagę między 100 a 300 kg. Ich ciężar nie spowoduje uszkodzenia kostki brukowej. 

Jak sprawdzić czy grunt jest dobrze zagęszczony?

Najlepiej do tego sprawdzi się sonda dynamiczna DPL, daje ona bardzo precyzyjne rezultaty i tym samym daje nam informację, czy możemy np. wybudować na danym terenie dom.