Cennik wynajmu szalunków – rodzaje, ceny

Szalunek to tymczasowy element wykonany z płyt OSB lub desek. Jest to niezbędny element przy budowie domu. Nie musisz ich kupować możesz je np. wynająć na określony czas. Ile kosztuje wynajem szalunków?

Spis treści

Wynajem szalunków cena w 2023

Wynajem szalunku tradycyjnego to koszt ok. 13 – 25 zł/doba za m2 w zależności od tego, co będzie wchodziło w skład naszego zestawu (możemy potrzebować różnych elementów dodatkowych np. stempel (podpora) czy trójnóg do podpór). Zazwyczaj minimalny okresy wynajmu, to 30 dni. Do ceny należy  także doliczyć cenę robocizny (montaż i demontaż).  

Z czego mogą być zrobione szalunki?

Fundamenty, schody, stropy, nadproża czy wieńce wymagają od nas postawienia szalunków. Z jakich materiałów możemy je wykonać?

Szalunki tradycyjne:

  • Szalunek z desek – to najpopularniejsza wersja, są tanie i łatwe do wykonania, choć zamontowanie ich wymaga dużo czasu. Dodatkowo stworzenie szalunku z desek wymaga dużej ilości drewna (również do podparcia).
  • Szalunek z płyt – tutaj również wykorzystujemy drewno, ale w formie płyt (OSB-3 lub OSB-5 oraz płyt MFP). Takie szalunki montuje się szybciej niż te ze zwykłych desek. Ten rodzaj szalunku wykorzystywany jest najczęściej do budowy stropów. 

Szalunki systemowe:

  • Ścienne – składają się z ram stalowych albo aluminiowych oraz obłożone są sklejką szalunkową. Łączy się je klamrami, a w narożnikach umieszcza elementy metalowe. Najczęściej przy ich pomocy tworzy się betonowe ściany, albo np. kominy. 
  • Systemowe – od ściennych różnią się tym, że są zrobione z ogromną starannością przez co stworzona betonowa konstrukcja jest estetyczna i tym samym może pozostać niewykończona.

Szalunki systemowe są bardzo szybkie w wykonaniu oraz pozwalają na stworzenie konstrukcji innej niż prosta. Dodatkowo szalunek systemowy pozwala nam stworzyć konstrukcje o dużych rozmiarach. 

FAQ

Po jakim czasie można zdjąć szalunki?

Najlepiej poczekać ok 3-4 tygodnie od wylania betonu, jednak jeśli nie mamy możliwość aż tak długo czekać minimalny czas to 10-14 dni. 

Czy trzeba szalować fundamenty?

Wszystko zależy od podłoża, na jakim stawiamy fundament oraz stopnia ich skomplikowania. Jeśli grunt się obsypuje, albo jeśli na naszej działce jest wysoki poziom wód gruntowych ustawienie szalunków jest niezbędne, również niestabilne warunki pogodowe powinny zmobilizować nas do położenia szalunków.

Czy fundamenty trzeba polewać wodą?

Aby beton dobrze się zawiązał i zaschnął należy utrzymać go w stałej wilgotności przez około 7-14 dni, dlatego w tym czasie należy go polewać wodą. 

Czy płyta wiórowa nadaje się na szalunek?

Przez dużą podatność na wodę płyta wiórowa nie nadaję się do stworzenia szalunków.

Czy można wylać fundamenty w zimie?

Najlepiej wylewać fundamenty zanim zaskoczy nas zima. Narażenie świeżych fundamentów na działanie deszczu, śniegu, mrozu i odwilży może w znaczy sposób je uszkodzić. 

Do kiedy najlepiej wylewać fundamenty?

Aby mieć pewność, że nasze fundamenty będą bezpiecznie sobie schły najlepiej do ich stworzenia przeznaczyć miesiące wiosenne i letnie, nie mniej ostatnim momentem na zalanie fundamentów jest październik albo listopad.