Cennik balustrad stalowych

Balustrady ze zwykłej stali to mniej kosztowny wybór. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na nudne wzory i kolory. W ofertach mamy nieograniczony wybór kształtów i wzorów, a także możemy wybrać kolory matowe, albo te z połyskiem. Ile kosztuje balustrada stalowa?

Spis treści

Cennik balustrad stalowych w 2023

Za balustradę ze stali zwykłej musimy zapłacić ok. 420 – 490 zł/mb. To znacznie mniej niż w przypadku balustrady ze stali nierdzewnej. Warto pamiętać, że wiele firm zaznacza minimalna ilość zakupionej balustrady, najczęściej jest to 10 mb.

Jeśli zdecydujemy się na zakup 17 mb balustrady zapłacimy ok. 8000 zł. Do ceny należy dodać opłatę za montaż. 

Cynkowanie balustrad ze stali

Balustrady ze zwykłej stali cieszą się dużą popularnością po pierwsze z powodu ceny, a po drugie z powodu dużej plastyczności, która pozwala stworzyć wszystko to, co sobie wymarzymy. Jednak decydując się na zakup balustrad ze zwykłej stali musimy zabezpieczyć ją przed korozją. To pozwoli nam długo cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem. Rozwiązaniem na lata jest cynkowanie, które daje nam ponad 10 lat gwarancji o ile zostało dobrze wykonane. 

Możemy cynkować na dwa sposoby:

  • Własnoręcznie – kupujemy odpowiedni preparat, pędzle i dokładnie nanosimy go na każdy cm naszej balustrady. Pamiętaj, barierka musi być pomalowana w każdym miejscu. 
  • Proszkowo – to tzw. cynkowanie ogniowe – czyli pokrycie balustrady warstwą roztopionego cynku, który stygnie tworząc grubą, szczelną powłokę.

Warto podkreślić, że cynkowanie nie tylko chroni przed korozją, ale też zabezpiecza balustrady przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

FAQ

Czym schody muszą mieć balustradę?

Wg przepisów ustawy schody, które służą do pokonania wysokości przekraczającej 0.5 m muszą posiadać balustradę lub poręcz. 

Co ile szczeble w balustradzie?

Aby zachować bezpieczeństwo najmłodszych warto rozmieścić stalowe słupki lub drewniane tralki nie rzadziej niż co 12 cm. 

Czy barierki są potrzebne do odbioru domu?

Aby dom został odebrany muszą być w nim wykonane wszystkie schody, ale też barierki i balustrady. Mogą być tymczasowe. 

Jaka wysokość balustrady na tarasie?

Wysokość balustrady na tarasie nie może być niższa niż 1,1 m (mierzą od poziomu posadzki do poręczy). W przypadku domów jednorodzinnych wysokość może wynieść 0,9m. 

Czy warto cynkowanie ogniowe na balustradę?

Tak – powłoka cynkowa jest gruba i trwała. Tym samym balustrada jest odporna na korozję, ale też uszkodzenia mechaniczne.