Cennik olejowania parkietu – wady, zalety, porady, ceny

Jeszcze do niedawna drewniane podłogi najczęściej zabezpieczono przy pomocy błyszczących lakierów bądź też kryjących farb olejnych. Od pewnego czasu coraz częściej stosuje się nową metodę zwaną olejowaniem drewna. Nie tylko zapewnia ona wysoce naturalny efekt, ale także doskonale zabezpiecza deski podłogowe. Ile kosztuje olejowanie parkietu?

Spis treści

Olejowanie parkietu cena w 2023

Chcąc zlecić olejowanie drewnianego parkietu trzeba przygotować się na koszty robocizny mieszczące się w zakresie 12 – 15 zł/m2. Do tej ceny należy doliczyć koszt impregnatów, który średnio wynosi 75 zł za litr. Puszka tej wielkości wystarcza na pokrycie około 25 m2 powierzchni.

Jakie są zalety i wady olejowania parkietu?

 Wiele osób staje przed dylematem – olejowanie czy lakierowanie parkietu? Obie te metody z pewnością posiadają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać. Olejowanie parkietów gwarantuje:

  •  naturalny wygląd powierzchni
  •  zachowanie struktury drewna
  •  podkreślenie naturalnego piękna drewna
  •  możliwość samodzielnego wykonania olejowania
  •  brak elektryzowania się

 Do wad olejowania parkietu trzeba zaliczyć:

  •  konieczność stosowania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych
  •  zwiększone zatrzymywanie zabrudzeń na matowej powierzchni
  •  zwiększoną chłonność parkietu
  •  częstą konieczność konserwacji podłogi

FAQ

Czy parkiet można olejować?

Drewniana podłoga stanowi inwestycję na lata. Aby wciąż prezentowała się nienagannie, należy zadbać o jej odpowiednie wykończenie. Olej pozwala zachować naturalną strukturę drewna i podkreśla jego urodę.

Na czym polega olejowanie parkietu?

Jest to zabieg, który ma na celu zabezpieczenie drewnianej podłogi. Coraz częściej stosuje się go jako alternatywę dla lakierowania. Olejowanie gwarantuje matowe, efektowne wykończenie podłogi. Dużą wagę trzeba jednak przełożyć do wyboru odpowiednich produktów.

Jak nakładać olej na parkiet?

Olej nakłada się na powierzchnię drewnianej posadzki pędzlem do parkietów, wałkiem bądź też metalową packą. Warto zapoznać się z rekomendacjami producenta odnośnie stosowania wybranego środka.

Czym zabezpieczyć podłogę olejowaną?

 Aby podłoga olejowana prezentowała się tak jak należy, można myć ją przy pomocy mieszanki wody z mydłem do podłóg bądź też mydłem olejowym, które wytwarza na podłodze cienką warstwę ochronną.

Jaki olej do podłogi sosnowej?

Olejowanie podłogi z desek sosnowych przeprowadza się przeznaczonym do tego preparatem. Produkowany jest on na bazie naturalnych olejów.

Czy podłogę lakierowaną można olejować?

 Podłogę lakierowaną po odpowiednim przygotowaniu można pokryć warstwą oleju. Natomiast lakieru nigdy nie można nałożyć na podłogę wcześniej olejowaną.