Cennik sufitu podwieszanego łukowego – porady, zalety, ceny

Nie wszyscy wiedzą o tym, że sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych wcale nie musi być płaski. Przy zastosowaniu odpowiednich technik można wykonać sufit podwieszany łukowy, który gwarantuje naprawdę niesamowity efekt dekoracyjny. Dzięki niemu można fantazyjnie kształtować dostępną przestrzeń, a także zamaskować nieestetyczne instalacje. Ile kosztuje sufit podwieszany łukowy?

Spis treści

Sufit podwieszany łukowy cena w 2023

Cena za usługę montażu sufitu podwieszanego łukowego zależna jest od stopnia skomplikowania prac, a także wymagań klienta co do kształtu sufitu. Cena obejmuje wyłącznie robociznę i mieści się w zakresie 150-210 zł/m².

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż sufitu podwieszanego łukowego odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa150184,50
Średnia180221,40
Najwyższa210258,30

Ile kosztuje montaż sufitu podwieszanego łukowego w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok150184,50
Bydgoszcz153188,19
Gdańsk210258,30
Gorzów Wielkopolski150184,50
Katowice206253,38
Kielce154189,42
Kraków210258,30
Lublin155190,65
Łódź180221,40
Olsztyn152187,16
Opole177217,71
Poznań205252,15
Rzeszów156191,88
Szczecin202248,46
Toruń176216,48
Warszawa210258,30
Wrocław204250,92
Zielona Góra150184,50

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż sufitu podwieszanego łukowego na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykonania sufitu podwieszanego łukowego krok po kroku?

 • Wybierany jest materiał, z którego będzie wykonany sufit podwieszany. Najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, ale może być również wykorzystany inny materiał, np. drewno, metal, czy plastik.
 • Przeprowadzana jest dokładna pomiarowa inspekcja pomieszczenia. Na tej podstawie sporządzany jest szczegółowy plan lokalizacji sufitu, uwzględniający również miejsca na oświetlenie.
 • Następnie jest instalowana konstrukcja nośna. Profil stalowy jest mocowany do ścian i sufitu za pomocą kołków rozporowych.
 • Po instalacji konstrukcji nośnej, przystępuje się do montażu płyt. Płyty gipsowo-kartonowe są formowane w odpowiednie łuki, a następnie mocowane do profili za pomocą specjalnych śrub.
 • Po zakończeniu montażu płyt, przystępuje się do zabezpieczania połączeń pomiędzy nimi. Używa się do tego taśmy i masy szpachlowej.
 • Gdy wszystkie połączenia są zabezpieczone, można przystąpić do szlifowania powierzchni sufitu. Dzięki temu uzyskuje się idealnie gładką powierzchnię, gotową do malowania lub tapetowania.
 • Ostatnim krokiem jest montaż oświetlenia. Na podstawie wcześniej przygotowanego planu, montowane są oprawy oświetleniowe w odpowiednich miejscach.
 • Wykonanie sufitu podwieszanego łukowego jest procesem wymagającym precyzji i umiejętności, jednak dzięki starannemu planowaniu i przestrzeganiu kolejnych kroków, możliwe jest jego samodzielne wykonanie. Bezpieczeństwo pracy jest zawsze najważniejsze.

Zalety sufitu podwieszanego łukowego

Wielbiciele niestandardowych rozwiązań, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, powinni rozważyć montaż sufitu podwieszanego łukowego. Posiada on wiele zalet:

 •  umożliwia ukrycie nieestetycznych przewodów i instalacji
 •  pozwala na skuteczne wyciszenie w pomieszczeniach przy zastosowaniu materiałów dźwiękochłonnych
 • obniża zużycie energii cieplnej, pozwalając na zmniejszenie kosztów ogrzewania
 •  pozwala na dowolne rozmieszczenie punktów świetlnych według własnego uznania
 •  gwarantuje naprawdę niesamowity efekt dekoracyjny
 •  można nadać mu praktycznie każdy kształt

FAQ

Jak zrobić łuk na suficie podwieszanym?

Wykonanie łuku na suficie podwieszanym jest możliwe dzięki odpowiednim wygięciu metalowego skrajnego profilu. W miejscu, w którym zostanie wykonany łuk, należy ponacinać go, a następnie nadać mu odpowiedni kształt. Po zamontowaniu wygiętego profilu do wieszaków, od spodu przykręca się płytę GK, a następnie we właściwy sposób przycina ją do pożądanego kształtu.

Jaki stelaż na sufit podwieszany?

W przypadku sufitu podwieszanego łukowego doskonale sprawdza się ruszt dwupoziomowy krzyżowy. Pozwala on na ukrycie instalacji i materiałów izolacyjnych, a jednocześnie umożliwia duże obniżenie sklepienia. Cała konstrukcja charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Jaki ciężar można powiesić na suficie podwieszanym?

Wybierając oprawy lamp, które zawisną na suficie podwieszanym, warto pamiętać o tym, że można na nim zamontować obciążenie, którego waga nie przekracza 6 kg na metr bieżący powierzchni.

Jakie kołki do montażu sufitu podwieszanego?

Aby trwale zamontować sufit podwieszany na stropie betonowym należy zastosować kotwy rozprężne. Ich nośność to zazwyczaj około 50 kg. Wykonane są z metalu.

Jak powiesić lampę na suficie podwieszanym?

Przy montażu lamp i żyrandoli, których ciężar nie przekracza kilku kilogramów, najlepiej sprawdzi się najprostszy kołek rozporowy. Wystarczy w płycie wywiercić odpowiednią dziurę, a następnie przełożyć przez nią korek i dokręcić go tak, by się zablokował.

Jaka taśma LED do sufitu podwieszanego?

Zadaniem taśmy LED umieszczonej na suficie podwieszanym jest stworzenie dekoracyjnej łuny świetlnej. Nie będzie ona stanowić głównego źródła światła, dlatego warto zdecydować się na taśmy LED o niewielkiej mocy.