Cennik gruntowania ścian przed malowaniem – porady i ceny

Bardzo ważnym elementem renowacji ścian jest przygotowanie powierzchni do malowania. Wiele osób zastanawia się, czy gruntowanie ścian jest konieczne. Otóż, zabieg ten pozwala na związanie struktury ściany, co znacznie zwiększa przyczepność farby. Brak zagruntowania może doprowadzić do łuszczenia się i pękania powłok malarskich. Ile kosztuje gruntowanie ścian przed malowaniem?

Spis treści

Gruntowanie ścian przed malowaniem cena w 2023

Za gruntowanie ścian trzeba zapłacić obecnie 5,5 – 7,5 z/m2 powierzchni. Oznacza to, że za gruntowanie  ściany o powierzchni 10 m2 zapłacimy 50 – 60 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za gruntowanie ścian odnotowany w Polsce

Netto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Najniższy5.56.77
Średni6.57.99
Najwyższy7.59.22

Ile kosztuje gruntowanie ścian w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok5.66.88
Bydgoszcz6.27.63
Gdańsk7.08.61
Gorzów Wielkopolski6.07.38
Katowice7.18.73
Kielce5.87.13
Kraków7.28.85
Lublin5.97.25
Łódź6.57.99
Olsztyn6.17.5
Opole6.07.38
Poznań6.98.48
Rzeszów5.97.25
Szczecin6.47.87
Toruń6.27.63
Warszawa7.59.22
Wrocław6.68.11
Zielona Góra5.87.13

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za gruntowanie ścian na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces gruntowania ścian krok po kroku?

 • Pierwszym krokiem jest dokładne przygotowanie ściany do gruntowania. Należy usunąć wszelkie brudy, pył oraz luźne fragmenty tynku.
 • Następnie należy wybrać odpowiedni grunt do typu ściany i rodzaju planowanego malowania. W zależności od tego może to być grunt akrylowy, silikonowy czy mineralny.
 • Kiedy ściana jest już przygotowana, a grunt dobrany, przystępujemy do mieszania gruntu zgodnie z instrukcją producenta.
 • Po przygotowaniu gruntu, nanieśmy go na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Grunt powinien pokryć całą powierzchnię równomiernie, bez pozostawiania smug czy nierówności.
 • Po nałożeniu gruntu, należy poczekać, aż grunt dobrze wyschnie. Czas schnięcia może się różnić w zależności od rodzaju gruntu i warunków atmosferycznych.
 • Po wyschnięciu, ściana jest gotowa do dalszych prac – nałożenia tynku, malowania czy tapetowania. W przypadku konieczności, proces gruntowania może być powtórzony, aby uzyskać lepsze efekty.

Dlaczego trzeba gruntować ściany?

 Gruntowanie ściany przed malowaniem ma głębokie uzasadnienie. Pozwala na:

 • wzmocnienie podłoża
 •  ujednolicenie faktury powierzchni
 •  poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej
 •  zmniejszenie zużycia farby
 •  związanie luźnych cząstek znajdujących się w ścianie
 •  zmniejszenie bądź też wyrównanie chłonności powierzchni

 Warto także dowiedzieć się, jakie rodzaje podłoża wymagają zagruntowania. są to:

 •  nowe tynki gipsowe i mineralne
 •  nowe gładzie gipsowe
 •  niepoddane obróbce płyty gk
 •  ściany w stanie deweloperskim
 •  ściany po usunięciu starych powłok malarskich
 •  ściany, na których wykonywano poprawki tynkarskie

FAQ

Czy zawsze trzeba gruntować ściany przed malowaniem?

Uznaje się, że gruntowania zawsze wymagają nowe, otynkowane ściany. Grunt nakłada się na podłoże, które nie było wcześniej malowane – chociaż od tej reguły są wyjątki.

Czy trzeba gruntować ściany przed ponownym malowaniem?

Jeśli została usunięta warstwa starej farby, ściany bezwzględnie należy zagruntować. Do pomalowanej farbą ściany używa się natomiast farby podkładowej.

Ile razy trzeba gruntować ściany przed malowaniem?

Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa gruntu, jednak w przypadku silnie pylistego bądź też chłonnego podłoża, konieczne może okazać się nałożenie dwóch warstw produktu.

Kiedy nie trzeba gruntować?

Jeśli po przetarciu ściany ręką bądź też palcem nie pozostanie na nich nawet najmniejszy świat białego osadu, gruntowanie można pominąć. Oznacza to, że struktura ściany jest wystarczająco związana i mocna.

Czy po gładzi trzeba gruntować?

Gips jest bardzo chłonnym materiałem, toteż po nałożeniu gładzi gipsowej zawsze należy zagruntować podłoże. Jeśli zaniecha się tej czynności, podłoże podczas malowania będzie bardzo chłonąć farbę

Po jakim czasie od gruntowania malować?

 Czas wysychania gruntu zawsze zależny jest nie tylko od jego producenta, ale także rodzaju. Warto więc zapoznać się z wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Zazwyczaj jednak pełne wysychanie gruntu trwa co najmniej 24 godziny i dopiero po upływie tego czasu można przystąpić do malowania ściany.