Cennik kucia bruzd w betonie – porady i ceny

Beton wciąż pozostaje najpopularniejszym materiałem budowlanym w naszym kraju. Bruzdy wykonywane na jego powierzchni pozwalają na ukrycie wewnątrz ściany różnego rodzaju instalacji. Bruzdowanie to wycięcie bądź też wykucie fragmentu ściany bez naruszenia jej konstrukcji. Czynność tę wykonuje się na etapie stanu surowego, w już gotowych murach. Ile kosztuje kucie bruzd w betonie?

Spis treści

Kucie bruzd w betonie cena w 2023

Za wykucie bruzd w betonowej ścianie zapłacimy od 46 do 60 zł/mb. W przypadku grubych bruzd musimy przygotować się na wydatek rzędu 60 – 85 z/mb.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wykucie bruzd w betonowej ścianie odnotowany w Polsce

Netto (zł/mb)Brutto (zł/mb)
Najniższy4656.58
Średni5365.19
Najwyższy6073.8

Ile kosztuje wykucie bruzd w betonowej ścianie w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/mb)Cena Brutto (zł/mb)
Białystok4757.81
Bydgoszcz5365.19
Gdańsk5770.11
Gorzów Wielkopolski5061.5
Katowice5770.11
Kielce4960.27
Kraków5871.34
Lublin4859.04
Łódź5567.65
Olsztyn5263.96
Opole5162.73
Poznań5668.88
Rzeszów4859.04
Szczecin5466.42
Toruń5365.19
Warszawa6073.8
Wrocław5567.65
Zielona Góra4960.27

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wykucie bruzd w betonowej ścianie na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykucia bruzd w betonie krok po kroku?

  • Pierwszym krokiem jest zaplanowanie trasy bruzd. Zazwyczaj oznacza się ją na powierzchni betonu przy użyciu np. kredy budowlanej.
  • Następnie należy przygotować odpowiednie narzędzia do wykucia bruzd. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu kucie mechaniczne przy pomocy młota udarowego lub bruzdownicy.
  • Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie procesu kucia. Bruzdy powinny być kute zgodnie z zaplanowaną trasą, a ich głębokość i szerokość powinny być utrzymane na jednolitym poziomie.
  • W trakcie procesu kucia należy regularnie usuwać powstały gruz. Można to zrobić za pomocą szufli, odkurzacza przemysłowego lub innego odpowiedniego narzędzia.
  • Po zakończeniu procesu kucia, bruzdy powinny być dokładnie oczyszczone z pozostałości gruzu i pyłu.
  • Następnie bruzdy są gotowe do dalszego wykorzystania, np. do układania instalacji elektrycznej czy hydraulicznej.
  • Ostatnim krokiem jest zamknięcie bruzd – zazwyczaj odbywa się to poprzez zastosowanie zaprawy betonowej, która następnie jest równana i gładzona, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Co warto wiedzieć o kuciu bruzd w betonie?

 Przed przystąpieniem do wykonania bruzd należy w pierwszej kolejności określić, czy w betonie nie znajduje się żadna infrastruktura, którą wiercenie mogło by uszkodzić. Mowa tutaj między innymi o kanałach wentylacyjnych, przewodach elektrycznych czy też rurach kanalizacyjnych. Następnie trzeba określić, jakiej głębokości bruzda będzie potrzebna.

 Do wykonywania bruzd w ścianie służy specjalistyczne urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z wykonaniem wgłębień, szczelin oraz rowków w ścianach wykonanych z betonu. Mowa o bruzdownicy, która współpracuje z wytrzymałymi tarczami diamentowymi. Urządzenie to powinno posiadać moc co najmniej 2000W.

 W trakcie pracy warto wspomagać się odkurzaczem, który na bieżąco będzie usuwał powstałe chmury kurzu i pyłu. Zastosowanie odkurzacza wspomaga również chłodzenie bruzdownicy, co znacząco przedłuża jej żywotność.

 Niektórzy użytkownicy wykonują bruzdy w ścianie przy pomocy młotowiertarki wyposażonej w funkcję udaru.

FAQ

Jak zrobić bruzdy w betonie?

Chcąc ręcznie wykonać bruzdy w betonie można posłużyć się ręcznym bruzdownikiem. W przypadku braku specjalistycznego sprzętu pomocna może okazać się także wiertarka z dłutem. Ustawienie dłuta pionowo pozwoli na wykonanie bardzo cienkiej bruzdy. Z kolei to ustawione w poprzek do ściany będzie usuwać większe kawałki materiału.

Jak głębokie bruzdy pod kable?

Uznaje się, że maksymalna głębokość bruzdy w gotowym murze to 30 mm. Jeśli wykonuje się ją podczas wznoszenia obiektu, może być ona nieco głębsza. Jeśli grubość ścian jest mniejsza niż 85 mm, nie można wykonywać w nich brud bez wykonania dokładnych obliczeń.

Czy bruzdować do kabli czy nie?

Specjaliści twierdzą, że zagłębianie przewodów w wykutych bruzdach jest najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które chcą poprowadzić instalację w warstwie tynku muszą przygotować się na to, że grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 0,5 cm.

Jak układać kable w bruzdach?

Układanie przewodów w bruzdach bądź też na ścianach powinno zawsze odbywać się z wykorzystaniem lasera krzyżowego bądź też poziomicy. Przewody nie mogą być puszczane łukowo, a także po skosie.