Ile kosztuje udrożnienie kanalizacji?

Jakiekolwiek zatory w domowej instalacji kanalizacyjnej mogą spowodować poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców. W sytuacji, gdy samodzielne udrożnienie kanalizacji nie jest możliwe warto skorzystać z fachowej pomocy osoby o dużym doświadczeniu. Każdy przypadek jest inny i specjalista powinien do tego podejść w sposób indywidualny oceniając zakres prac oraz potrzebny czas do usunięcia zatoru. Ile kosztuje udrożnienie kanalizacji?

Spis treści

Udrożnienie kanalizacji cena w 2023

Za usługę usunięcia zatoru w lokalizacji nieutrudniającej pracy hydraulikowi, dzięki czemu nie będzie potrzebował specjalistycznych narzędzi należy zapłacić w granicach 250 – 450 zł. Za nieco bardziej skomplikowane prace, do których niezbędne jest użycie odpowiednich sprzętów hydraulik zażyczy sobie kwotę około 450 – 650 zł. 

Jak udrożnić kanalizację samodzielnie?

Zator w domowej sieci kanalizacyjnej to duże utrudnienie w codziennym życiu. Niektóre zatory można usunąć samodzielnie, stosując się do kilku zasad i zachowując odpowiednią kolejność wykonywanych czynności.

  • Zlokalizowanie zatoru – w pierwszej kolejności należy precyzyjnie zlokalizować zator, który powstał w rurach kanalizacyjnych. W tym celu należy bacznie obserwować objawy zatkania kanalizacji takie jak: bulgotanie pochodzące z rur podczas spłukiwania wody w zlewie lub toalecie, nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu w kuchni bądź łazience, a także trudności z ujściem wody z misy umywalki lub wanny. 
  • Oczyszczenie syfonu – bardzo często zatory powstają w syfonach. Przeważnie spowodowane są nagromadzeniem resztek jedzenia lub akcesoriów pielęgnacyjnych, jak na przykład płatki kosmetyczne. Pod syfon należy podstawić dużą miskę lub wiadro, do którego wleci woda po jego odkręceniu. Następnie syfon należy dokładnie oczyścić, aby nie pozostały w nim żadne elementy.
  • Przepychanie zatoru – jeśli zator powstanie poza syfonem można wykorzystać przepychaczkę. Za pomocą narzędzia z gumowym kielichem oraz drewnianą rączką zator można przepchnąć, dzięki czemu wpadnie do szerszych rur, a kanalizacja zostanie udrożniona. Za pomocą odpowiednich ruchów można również spowodować wypłynięcie wszystkich nieczystości do zlewu. Korzystanie z mechanicznej przepychaczki nie zawsze przynosi rezultat, a może także spowodować zatkanie rur w innym miejscu.
  • Stalowa spirala – sprzęt przypominający sprężynę o długości nawet kilku metrów pozwala na przepchnięcie zalegających nieczystości i udrożnienie kanalizacji w trudno dostępnych miejscach.
  • Środki chemiczne – metoda chemicznego usuwania zatorów w kanalizacji może być pomocna, gdy zawiodą wszystkie rozwiązania mechaniczne. Dobierając i stosując środki chemiczne należy jednak zachować jak największą ostrożność, ubrać rękawice ochronne i stosować się do zaleceń producenta dotyczących ilości wykorzystanego produktu oraz rodzaju rur, do których ma być użyty.

FAQ

Kto udrażnia rury?

W przypadku braku możliwości samodzielnego usunięcia zatoru w kanalizacji należy zwrócić się do specjalisty. Hydraulik to odpowiednia osoba, która zajmie się udrażnianiem rur w domowej sieci.

Ile kosztuje spirala do udrażniania rur?

Kilkumetrowa spirala do udrażniania domowej kanalizacji kosztuje około kilkanaście złotych. Długość spirali powinna być dopasowana do rodzaju rur w domowej kanalizacji.

Co stosować do udrażniania rur?

W przypadku powstania zatoru w kanalizacji zalecane są metody mechaniczne, takie jak oczyszczenie syfonu, zastosowanie przepychaczki lub specjalnej spirali. Czasem skuteczne okazują się również specjalne środki chemiczne. Jeśli te metody zawiodą należy zwrócić się do specjalisty, który wykona usługę profesjonalnego udrożnienia kanalizacji.

Jak sprawdzić czy rura jest drożna?

Doświadczeni specjaliści wykorzystują nowoczesne rozwiązania, takie jak monitoring do sprawdzania drożności rur kanalizacyjnych. Dzięki temu są w stanie z dużą dokładnością ocenić ich stan i zlokalizować ewentualne zatory, które należałoby bezwzględnie usunąć.