Cennik wylewki jastrychowej – zalety, porady, ceny

Wylewka jastrychowa to podłoże, na którym układane są następnie płytki bądź też podłogi innego rodzaju. Jastrych jest warstwą pokładu, którą układa się bezpośrednio na stropach bądź też betonowej płycie. Stosowany jest nie tylko w domach, ale również w piwnicach i garażach. Ile kosztuje wylewka jastrychowa?

Spis treści

Wylewka jastrychowa cena w 2023

Koszt wylewki jastrychowej obecnie kształtuje się na poziomie 85 – 115 zł/m2. Natomiast za worek jastrychu samopoziomującego o wadze 20 kg trzeba zapłacić średnio 30 – 40 zł/m2.

Jakie są zalety wylewki jastrychowej?

Wylewka jastrychowa anhydrytowa stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych wylewek cementowych. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Oto kilka jej zalet:

  • Wylewka jastrychowa posiada właściwości samopoziomujące, co gwarantuje idealną równość podłoża
  • Można wykonywać ją nawet na największych powierzchniach
  • Posiada dużą wytrzymałość na ściskanie i nie wymaga dodatkowego zbrojenia
  • Nie wymaga stosowania dylatacji
  • Jest dużo lżejsza od tradycyjnej wylewki cementowej
  •  Nie wymaga ręcznego zacierania

FAQ

Czy warto wylewkę anhydrytową?

Eksperci twierdzą, że wylewka anhydrytowa jest najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe. Wykazuje ona bowiem znacznie lepsze właściwości cieplne niż tradycyjne podkłady. Nagrzewa się dwa razy szybciej niż wylewka cementowa, co znacznie zwiększa komfort termiczny w domu.

Czy wylewka anhydrytowa jest szkodliwa?

Pył anhydrytowy jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, ponieważ jego cząsteczki osadzają się w płucach. Dlatego przy szlifowaniu wylewek anhydrytowych trzeba zachować daleko idące środki ostrożności.

Do czego służy jastrych?

Jastrych jest wylewką podłogową, którą układa się bezpośrednio na stropie bądź też betonowej płycie. Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach różnego rodzaju.

Czy wylewka anhydrytowa pęka?

Pękanie jest jednym z najczęstszych problemów związanych z posadzkami anhydrytowymi. Przyczyny tego stanu rzeczy zazwyczaj sprowadzają się do popełniania kardynalnych błędów podczas przygotowywania podłoża.

Czy trzeba wygrzewać wylewkę jastrychowa?

Wygrzewanie wylewek jest zawsze konieczne, jeśli chodzi o technologię ogrzewania podłogowego, które wykonuje się w technologii mokrej. Proces wygrzewania za każdym razem wygląda inaczej w zależności od rodzaju zastosowanego materiału.

Czy wylewki anhydrytowe trzeba szlifować?

Wylewka anhydrytowa zawsze wymaga szlifowania. Wytrąca się z niej tak zwane mleczko, dlatego też szlifowanie jest koniecznością przed położeniem kolejnej warstwy materiału.

Jaki jastrych wybrać?

Wysokiej jakości jastrych odporny jest na zmiany temperatury i wykazuje dużą elastyczność. Przy ogrzewaniu podłogowym powinien zapewniać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i przewodność cieplną.

W jakim czasie można chodzić po jastrychu?

Każda wylewka wymaga czasu, aby we właściwy sposób związała się i stała się odporna na uszkodzenia mechaniczne. By nie zostawić trwałych śladów w świeżej posadzce, warto poczekać z wejściem na nią co najmniej 4 dni.