Cennik kruszyw budowlanych

Kruszywa budowlane mają bardzo szerokie zastosowanie i są wykorzystywane między innymi do utwardzania powierzchni podłoża, przygotowywania zapraw lub betonów. Poszczególne rodzaje kruszywa mają odmienne właściwości, a tym samym zupełnie inne przeznaczenie i zastosowanie. Kruszywa budowlane to materiały sypkie o pochodzeniu przemysłowym, organicznym lub mineralnym. Kruszywa budowlane można także uzyskać w procesach recyklingowych. Ile kosztują kruszywa budowlane?

Spis treści

Kruszywa budowlane cena w 2023

Za żwir należy zapłacić około 40 – 90 zł/t. Grys dolomitowy kosztuje 50 – 70 zł/t. Za kliniec granitowy trzeba zapłacić kwoty rzędu 55 – 75 zł/t. Z kolei łamane kruszywa dolomitowe kosztują w granicach 25 – 60 zł/t. Kruszywo wapienne ma cenę około 40 – 70 zł/t. Za podsypkę na przykład pod kostkę brukową trzeba zapłacić 30 – 70 zł/t. Kruszywa dekoracyjne mają ceny wahające się od 160 – 220 zł/t. Najdroższa jest kora kamienna i kosztuje około 400 – 500 zł/t.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za żwir odnotowany w Polsce

Typ cenyCena netto (zł/t)Cena brutto (zł/t)
Najniższa4049.2
Średnia6579.95
Najwyższa90110.7

Ile kosztuje żwir w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/t)Cena brutto (zł/t)
Białystok4251.66
Bydgoszcz5263.96
Gdańsk6883.64
Gorzów Wielkopolski4757.81
Katowice6681.18
Kielce5061.5
Kraków7086.1
Lublin4859.04
Łódź5466.42
Olsztyn4656.58
Opole5263.96
Poznań6883.64
Rzeszów4251.66
Szczecin6681.18
Toruń5061.5
Warszawa90110.7
Wrocław7086.1
Zielona Góra4859.04

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za żwir na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykorzystania kruszyw budowlanych krok po kroku

  • Wybór odpowiedniego rodzaju kruszywa – w zależności od przeznaczenia i specyfiki projektu, może być konieczne użycie różnych typów kruszyw, takich jak żwir, piasek, kamienie itp.
  • Zakup kruszywa – można go nabyć bezpośrednio od producentów lub dystrybutorów. W tym kroku ważne jest zapewnienie, że kruszywo jest odpowiedniej jakości i spełnia wszystkie wymagania projektu
  • Transport kruszywa – po zakupie kruszywa, musi ono zostać dostarczone na miejsce budowy. Może to wymagać specjalistycznego sprzętu do transportu i rozładunku
  • Przygotowanie miejsca pod kruszywo – przed rozpoczęciem prac, należy przygotować miejsce, gdzie zostanie ono użyte. Może to obejmować prace takie jak wykopy, niwelacje terenu, czy też przygotowanie podłoża
  • Wykorzystanie kruszywa – kruszywo jest używane w wielu różnych procesach budowlanych, w tym przy tworzeniu fundamentów, nawierzchni dróg, konstrukcji budowlanych, czy też jako element dekoracyjny
  • Kontrola jakości – po zakończeniu prac, należy dokonać kontroli jakości, aby upewnić się, że kruszywo zostało prawidłowo użyte i spełnia wszystkie oczekiwania.

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych?

Ilość różnych kategorii kruszyw budowlanych jest naprawdę spora. Poza ceną kruszywa warto brać pod uwagę również jego właściwości i przeznaczenie.

  • Frakcja drobna – ziarna kruszyw tej frakcji mają średnicę do 2 mm. Między innymi można wyróżnić piasek i najdrobniejszy żwir. Kruszywa budowlane o tej frakcji stosowane są do przygotowywania zapraw, podsypek, betonu oraz różnych wypełnień.
  • Frakcja średnia – średnica ziaren kruszyw frakcji średniej mieści się w granicach 2 – 63 mm. Najbardziej charakterystycznym kruszywem budowlanym zaliczanym do tej kategorii jest żwir. Kruszywa tego rodzaju służą do przygotowywanie mieszanek betonu, drenaży lub też zmieniania wysokości terenu. 
  • Frakcja gruba – do tej kategorii można zaliczyć kruszywa, których ziarna mają średnicę ponad 63 mm, czyli między innymi łamane kamienie. Kruszywa z kategorii frakcji grubej mogą posłużyć do wykonania ogrodzenia gabionowego, utwardzenia gruntu lub w formie dekoracyjnej na przykład w ogrodzie. 

FAQ

Ile kosztuje metr sześcienny kruszywa?

Cena za metr sześcienny kruszywa w zależności od jego rodzaju i średnicy ziaren może się wahać od 25 zł/t do nawet 500 zł/t w przypadku kamieni dekoracyjnych.

Ile kosztuje wywrotka kruszywa?

Przyjmując maksymalną objętość 20 m³ kruszywa, które może być dostarczone wywrotką na działkę jego waga nie przekroczy 16 t. Zatem kwota może wynosić od 400 – 1440 zł za kruszywa do betonu i utwardzania lub 2560 – 8000 zł za kruszywa dekoracyjne.

Jakie kruszywo na drogę dojazdową?

Na drogi dojazdowe najlepiej wybierać kruszywa takie jak dolomit, kliniec, tłuczeń czy też kamień. Są to kruszywa z frakcji średniej i grubej.

Jaką grubość kruszywa?

Przygotowując na przykład ścieżkę przed własnym domem wyłącznie do lekkiego ruchu pieszego należy ułożyć wybrane wcześniej kruszywo na grubość około 10 – 20 cm. W przypadku podjazdów i dróg dojazdowych, na których odbywa się ruch samochodowy grubość warstwy kruszywa powinna mieć około 25 – 45 cm.