Cennik naprawy ubytków – ceny i porady

Ubytki i pęknięcia w ścianach to bardzo często drobiazgi, które potrafią mocno oszpecić wnętrze. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób naprawić ścianę i czym wypełnić ubytki, by naprawa okazała się trwała i skuteczna. Tak naprawdę bardzo niewiele trzeba, żeby w ścianie powstał ubytek – dziura, wgniecenie bądź też pęknięcie. Ile kosztuje naprawa ubytków?

Spis treści

Naprawa ubytków cena w 2023

Za naprawę ubytków trzeba zapłacić, w zależności od zastosowanej metody, od 12 do 16 zł za metr kwadratowy. Cena może wzrosnąć, jeśli uszkodzenia są naprawdę znaczne.

W jaki sposób pozbyć się ubytków ze ścian?

Powodów uszkodzenia ścian może być mnóstwo, począwszy od mechanicznego uderzenia, aż po zbyt szybkie wysychanie tynku. Zdarza się także, że pęknięcia w ścianach powstają w przypadku, kiedy strop budynku się ugina, bądź też cały budynek zbyt gwałtownie osiada. Co trzeba zrobić przed przystąpieniem do naprawiania ubytków?

  •  dokładne oczyszczenie okolicy uszkodzenia – należy usunąć wszelkie różne fragmenty tynku i farby, a także przy pomocy pędzelka pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w środku ubytku. Aby pozbyć się drobnego pyłu można użyć odkurzacza, skutecznie oczyszczając przestrzeń dookoła i w środku uszkodzenia.
  •  gruntowanie oczyszczonej powierzchni – preparat gruntujący sprawia, że podłoże stanie się mniej chłonne, dzięki czemu nakładana masa szpachlowa lepiej do niego przylgnie. Gruntowanie sprawia też, że ewentualne pozostałości kurzu i pyłu nie będą przeszkadzać w trakcie szpachlowania.
  •  przygotowanie masy szpachlowej – w czystym, plastikowym naczyniu należy zmieszać odpowiednią ilość zimnej wody z określoną przez producenta ilością masy szpachlowej. Można zastosować także inną masę posiadająca właściwości naprawcze.

FAQ

Jak naprawić ubytki w ścianie?

 W celu usunięcia płytkich ubytków w ścianach tynkowanych można wykorzystać zaprawę szpachlową stworzoną na bazie gipsu. Przewagą tego typu preparatu jest jego wolne wysychanie, dzięki czemu prace można wykonać precyzyjnie i dokładnie.

Jak wypełnić pęknięcia w ścianie?

 W celu załatania pęknięć w ścianach można wykorzystać gotową masę akrylową bądź też gładź szpachlową. Ważne, by masę nakładać przy pomocy szpachli w kierunku prostopadłym do pęknięcia. W przypadku większych ubytków w tynku można je uzupełnić przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy.

Jakie pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Niepokojące mogą być szczeliny w ścianach nośnych, których szerokość wynosi ponad 2 mm. Niczym dobrym nie są również pęknięcia przebiegające w poprzek belek bądź też biegnące pionowo na całej wysokości pomieszczenia.

Co zrobić z pękającymi ścianami?

Problem pękających ścian można rozwiązać poprzez nałożenie tapety z włókna szklanego pozwalającej na wzmocnienie powierzchni. Warto pokusić się również o stworzenia osobnego podłoża z zamocowanych na stelażu płyt GK.