Cennik palet w skupie – rodzaje, ceny

Drewniane palety wykorzystywane są na szeroką skalę w gospodarce. Poszczególne rodzaje palet nadają się do przemysłu spożywczego, budowlanego, chemicznego, a także skręcania stylizowanych mebli. Skup palet to miejsce, w którym najczęściej można dostać naprawioną, używana paletę do ponowne wykorzystania. Jeśli paleta kupiona w skupie ma być nowa to należy o tym wcześniej uprzedzić, aby pracownicy mogli się przygotować. Ile kosztują palety w skupie?

Spis treści

Palety w skupie cena w 2023

Ceny w skupie są bardzo rozbieżne ze względu na rodzaj i ogólny stan palety. Za standardową paletę drewnianą o wymiarze 1200×800 mm, która jest suszona należy zapłacić około 70 – 85 zł. Za paletę ciemną, która jest bardziej zużyta trzeba zapłacić kwotę w granicach 50 – 60 zł. Palety przemysłowe o różnych wymiarach, takich jak 1200×800 mm, 1200×1000 mm lub półpalety trzeba zapłacić kwoty rzędu 20 – 40 zł. Palety plastikowe dostępne tylko w niektórych skupach kosztują około 150 zł.

Jakie są rodzaje palet w skupie?

W skupie palet można znaleźć różnego rodzaju używane palety. Wybór konkretnego rodzaju oraz cena uzależnione są od wymiaru oraz przeznaczenia.

  • Paleta euro jasna 1 gatunek – jest to drewniana paleta jasna o wymiarze 1200×800 mm, która jest specjalnie suszona przez producentów. Ten rodzaj palety nadaje się do użytku w przemyśle spożywczym. Palety 1 gatunku nazywane są sanitarnymi, gdyż proces suszenia chroni je przed wilgocią i robakami.
  • Paleta euro ciemna 2 gatunek – paleta drewniana o ciemnej barwie. Jest to paleta euro 1 gatunku, która została już wielokrotnie użyta i nie wykazuje cech palety jasnej. Pomimo pierwotnego suszenia przez producenta, paleta euro ciemna nie nadaje się do warunków, w których istnieje ryzyko pojawienia się wilgoci. Najczęściej używana jest w branży budowlanej.
  • Paleta przemysłowa – jest to kategoria, do której zaliczają się palety o różnych wymiarach, jak na przykład 1200×800 mm, 1200×1000 mm oraz półpalety. Palety przemysłowe używane są do najróżniejszych celów i sprawdzają się we wszystkich branżach.
  • Paleta plastikowa – szczególny rodzaj palety, którą można rzadziej spotkać. Oryginalna paleta plastikowa powinna mieć kolor szary i oznaczenie H1. 

FAQ

Ile kosztuje paleta w skupie?

Cena palety w skupie uzależniona jest od jej rodzaju. Najwięcej trzeba zapłacić za paletę plastikową, która jest jednak najrzadziej spotykana i kosztuje około 150 zł. Palety euro 1 i 2 gatunku kosztują w granicach 50 – 85 zł/szt. Paletę przemysłową o niestandardowym wymiarze można kupić w cenie 20 – 40 zł.

Ile pustych palet wchodzi na tira?

Na pustego tira można załadować palety ułożone standardowo jedna na drugą lub złożone w tak zwaną kanapkę. Standardowo układane palety dzielone na słupki mogą się zmieścić w ilości 594. Jeśli palety zostaną ułożone kanapkowo to na pustego tira można załadować 756 sztuk.

Ile waży paleta euro 1200×800 mm?

Paleta euro waży mniej więcej 25 kg i ma nośność nawet do 1,5 tony w zależności od ułożenia ładunku. Jeśli paleta określana jako euro nie ma wagi zbliżonej do 25 kg to prawdopodobnie jest tak zwaną podróbką.

Z jakich palet mogę zrobić meble?

Meble powinny być wykonane z palet euro jasnych 1 gatunku. Palety tego rodzaju mają określony wymiar i są w najlepszym stanie. Ponadto producent poddaje je procesowi suszenia, dzięki czemu na powierzchni nie pojawi się pleśń lub robaki. Możliwe jest zamówienie w skupie palet o konkretnym wymiarze, lecz wtedy trzeba czekać kilka dni na ich przygotowanie, a cena zakupu może być wyższa.