Cennik montażu gniazda antenowego

Montaż gniazda antenowego jest niezbędny do tego, aby odbierać programy telewizyjne i radiowe. Istnieje możliwość wykonania instalacji szeregowej i równoległej. Gniazdo RTV SAT posiada trzy końcówki, które umożliwiają podpięcie odbiornika satelitarnego, telewizyjnego oraz radiowego. Warto mieć świadomość, że nieumiejętne zamocowanie elementu może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych podzespołów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje montaż gniazda antenowego, to przejdź do dalszej części publikacji.

Spis treści

Cena montażu gniazda antenowego w 2023

Profesjonalny montaż gniazda antenowego RTV SAT to wydatek rzędu 30-40 zł/punkt. Należy także doliczyć koszt zakupu gniazda, który waha się od 40 do 70 zł/szt. Potrzebny jest również kabel antenowy – jego uśredniona cena wynosi 6-10 zł/m. Długość przewodu jest dopasowywana do instalacji.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż gniazda antenowego RTV SAT odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/punkt)Cena Brutto (zł/punkt)
Najniższa30.0036.90
Średnia35.0043.05
Najwyższa40.0049.20

Ile kosztuje montaż gniazda antenowego RTV SAT w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/punkt)Cena Brutto (zł/punkt)
Białystok30.0036.90
Bydgoszcz31.0038.13
Gdańsk40.0049.20
Gorzów Wielkopolski30.0036.90
Katowice35.0043.05
Kielce31.0038.13
Kraków40.0049.20
Lublin30.0036.90
Łódź35.0043.05
Olsztyn30.0036.90
Opole32.0039.36
Poznań35.0043.05
Rzeszów31.0038.13
Szczecin35.0043.05
Toruń32.0039.36
Warszawa40.0049.20
Wrocław40.0049.20
Zielona Góra30.0036.90

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż gniazda antenowego RTV SAT na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu gniazda antenowego RTV SAT krok po kroku

  • Wybór odpowiedniego gniazda antenowego – W zależności od potrzeb i specyfiki instalacji wybieramy odpowiednie gniazdo antenowe RTV SAT.
  • Wyłączenie zasilania – Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest wyłączenie zasilania w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
  • Przygotowanie miejsca instalacji – Wybieramy odpowiednie miejsce do montażu gniazda i przygotowujemy je.
  • Montaż gniazda – Mocujemy gniazdo w wybranym miejscu, upewniając się, że jest ono prawidłowo zamocowane i stabilne.
  • Podłączenie kabla antenowego – Podłączamy kabel antenowy do gniazda, sprawdzając, czy połączenie jest prawidłowe.
  • Sprawdzenie działania – Po podłączeniu gniazda sprawdzamy, czy sygnał antenowy jest prawidłowo odbierany.
  • Sprzątanie po pracy – Po zakończeniu montażu sprzątamy miejsce pracy, upewniając się, że wszystko jest bezpieczne i czyste.

Jak wybrać gniazdo antenowe?

Instalacja równoległa (gwieździsta) wymaga poprowadzenia osobnych przewodów do każdego odbiornika. Przekłada się to na wyższy poziom niezawodności. W tym przypadku stosuje się wyłącznie gniazdo końcowe. Instalacja szeregowa (przelotowa) zakłada poprowadzenie wyłącznie jednego kabla, który biegnie przez wszystkie odbiorniki. Instalacja zakłada montaż dwóch rodzajów gniazd antenowych.

  • Gniazdo przelotowe – jest ono umieszczane od anteny do przedostatniego odbiornika. Na końcu układu znajduje się gniazdo zakończeniowe. Im większa odległość od źródła anteny, tym słabszy sygnał. Z tego powodu zaleca się montaż gniazd przelotowych o zmiennej tłumienności sprzężenia.
  • Gniazdo końcowe – występuje ono w instalacji równoległe, a także szeregowej. W pierwszym przypadku znajduje się ono na końcu każdego przewodu. W układzie szeregowym jest ono montowane wyłącznie na końcu instalacji.

FAQ

Czy da się naprawić gniazdo antenowe w telewizorze?

Do uszkodzenia gniazda antenowego w odbiorniku TV mogło dojść na wiele sposobów. Wymiana anteny jest niezbędna w przypadku np. przegryzienia przewodu przez zwierze. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy nie doszło jedynie do jego poluzowania. Warto także spróbować podłączyć tuner telewizora do tunera zewnętrznego.  

Po co gniazdo antenowe?

Gniazdo antenowe służy do przekazywania sygnału telewizyjnego, satelitarnego oraz radiowego. Bez tego elementu niemożliwe jest oglądanie TV czy słuchanie audycji radiowych. Jest to urządzenie wymagające fachowego montażu, więc zaleca się skorzystanie z usług elektryka.

Jakie gniazda TV do domu?

Wszystko zależy od rodzaju instalacji. Najczęściej spotykany jest układ równoległy, które wymagają montażu gniazd antenowych końcowych. Jeśli mamy do czynienia z instalację szeregową, to konieczny jest zakup gniazd antenowych przelotowych oraz jednego gniazda antenowego końcowego.

Czy kabel antenowy ma wpływ na jakość obrazu?

Przewód antenowy jest ważnym elementem instalacji. Kabel niskiej jakości może stanowić przyczynę występowania zakłóceń obrazu lub dźwięku. Godne polecenia są przewody koncentryczne o nieprzeciętnym stopniu szczelności i wytrzymałości.