Cennik montażu halogenów sufitowych

Oświetlenie punktowe od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Oprawy halogenowe są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Niewątpliwą zaletą jest również wysoka swoboda w ich rozmieszczeniu. Każdy może zaprojektować kompozycję, która będzie zgodne z upodobaniami. Stworzenie niezawodnej instalacji wymaga jednak doświadczenia oraz kompetencji. Właśnie dlatego najrozsądniej skorzystać z usług elektryka. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje montaż halogenów, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Spis treści

Montaż halogenów cena w 2023

Montaż halogenów sufitowych to wydatek rzędu 60-75 zł/m2. W cenie znajdują się także niezbędne usługi przygotowawcze, takie jak np. wykonanie otworu na oprawę świetlną. Dodatkowo należy doliczyć kosz zakupu oświetlenia i pozostałych materiałów, ponieważ nie są one dostarczane przez wykonawcę. Średnia cena oczka halogenowego to 40-50 zł/szt. 

montaż halogenów sufitowych cena

Jakie rodzaje opraw halogenowych można wyróżnić?

Wybór opraw halogenowych jest ogromny, co ułatwia znalezienie idealnego wariantu. Można podzielić je na stałe oraz ruchome. Drugi typ pozwala dopasować kierunek padania światła do osobistych wymagań, gdyż położenie pierścienia wewnętrznego jest regulowane. Ze względu na kształt wyróżnia się oprawy świetlne okrągłe, kwadratowe, podwójne, potrójne, poczwórne. Są one dostępne w wersji podtynkowej oraz natynkowej. Podczas podejmowania decyzji warto jest także zwrócić uwagę na materiał:

  • Oprawy halogenowe stalowe – są relatywnie tanie, a zarazem trwałe. Ważne jest, aby wybrać model zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. W innym przypadku może dojść do jego rdzewienia.
  • Oprawy halogenowe aluminiowe – występują nie tylko w klasycznych, ale również oryginalnych kształtach. Odznaczają się niską wagę, odpornością na korozję, optymalną wytrzymałością mechaniczną.
  • Oprawy halogenowe szklane – wybierają je głównie osoby ceniące sobie elegancki, a zarazem luksusowy design. Konstrukcja z grubego szkła nie jest podatna na usterki.

FAQ

Ile kosztują halogeny sufitowe?

Ceny oczek halogenowych są zróżnicowane, jednak średni koszt zakupu wynosi 40-50 zł/szt. Ważne, aby przed zakupem sprawdzić, jakie elementy zawiera dana oferta. Zwykle sprzedawana jest wyłącznie oprawa sufitowa, co wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej żarówki.

Jaki otwór pod halogen w suficie?

Głębokość otworu powinna zostać dopasowana do średnicy oczka. Najczęściej jest to 60-65 cm. Ważne jest, aby wykonany otwór nie był zbyt duży, ponieważ grozi to wypadaniem oprawy świetlnej. 

Ile halogenów na 20m2?

Dokładna liczba halogenów zależy od tego, czy jest to oświetlenie główne, czy dodatkowe. W pomieszczeniu o metrażu 20 m2 powinno zamontować się minimum siedem żarówek LED 10 W. Im mniejsza ich moc, tym więcej sztuk potrzeba.

W jakiej odległości umieścić halogeny?

Planując rozmieszczenie halogenów należy się zastanowić, jaką funkcję będą one pełnić. Jeśli jest to oświetlenie główne, to należy wybrać oprawy zapewniające wyższy kąt świecenia. Na każde 3 m2 przypada około 7 punktów świetlnych.