Cennik montażu licznika wody – ceny, rodzaje, porady

Licznik wody jest urządzeniem, które mierzy wielkość zużycia wody, co umożliwia rozliczanie się z instytucją ją dostarczająca. Warto pamiętać o tym, że montaż licznika wody zawsze powinien być poprzedzony doprowadzeniem do niego przyłącza. Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla licznika warto zastanowić się, ile kosztuje montaż licznika wody. 

Spis treści

Montaż licznika wody cena w 2023

Chcąc zamontować najprostszy model licznika wody, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 75 – 110 zł. Nieco droższy jest montaż licznika wody z możliwością odczytu radiowego. Jego koszt to 110 – 160 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż najprostszego modelu licznika wody odnotowany w Polsce

Typ cenyCena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Najniższa7592.25
Średnia92.5113.68
Najwyższa110135.3

Ile kosztuje montaż najprostszego modelu licznika wody w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Białystok7592.25
Bydgoszcz85104.55
Gdańsk100123
Gorzów Wielkopolski85104.55
Katowice98120.54
Kielce8098.4
Kraków105129.15
Lublin85104.55
Łódź90110.7
Olsztyn7592.25
Opole85104.55
Poznań100123
Rzeszów8098.4
Szczecin95116.85
Toruń85104.55
Warszawa110135.3
Wrocław105129.15
Zielona Góra85104.55

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż najprostszego modelu licznika wody na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu licznika wody krok po kroku?

  • Najpierw wyłącz dopływ wody do domu – najczęściej wystarczy zamknąć zawór przy głównym liczniku wody.
  • Upewnij się, że kupiłeś licznik wody odpowiadający wymaganiom instalacji – sprawdź specyfikację techniczną licznika, czy jest zgodny z wymaganym ciśnieniem i przepływem wody w domu.
  • Zainstaluj licznik w odpowiednim miejscu – zazwyczaj licznik wody instaluje się w prostym odcinku rury, bez zakrętów i zagięć, które mogą zaburzyć odczyt. Upewnij się, że jest dobrze umocowany.
  • Połóż uszczelki na obu końcach licznika – są one niezbędne, aby zapobiec wyciekom wody.
  • Zamocuj licznik na rurze – za pomocą klucza o odpowiednim rozmiarze dokręć nakrętki na obu końcach licznika, ale nie za mocno, aby nie uszkodzić rur.
  • Otwórz zawór główny, aby woda mogła ponownie przepływać przez licznik – upewnij się, że nie ma żadnych wycieków. Jeśli są, należy dokręcić nakrętki.
  • Wykonaj pierwszy odczyt licznika – zanotuj go, abyś mógł go porównać z przyszłymi odczytami, to pozwoli Ci monitorować zużycie wody.
  • Sprawdź, czy licznik działa poprawnie – odczytaj licznik po kilku dniach, aby upewnić się, że poprawnie rejestruje zużycie wody.

Jakie są rodzaje liczników wody?

W sklepach budowlanych panuje naprawdę ogromny wybór urządzeń mierniczych. Klient może wybierać spośród bardzo zaawansowanych technicznie, dokładnych modeli dostarczających mnóstwa potrzebnych informacji. Liczniki wody można podzielić na:

  •  liczniki mechaniczne – zasada ich działania jest mało skomplikowana, jednak pomiar może być mniej precyzyjny. Suchobieżne liczniki mechaniczne działają na zasadzie pomiaru magnesowego, natomiast liczniki mokrobieżne montowane są na przewodach.
  •  liczniki cyfrowe – przepływ wody mierzony jest w nich przy pomocy elektronicznych czujników. Są one nieco droższe, jednak oferują bardzo szeroki zakres pomiarów. Są urządzeniami wygodnymi, precyzyjnymi i nowoczesnymi.

FAQ

Kto montuje licznik od wody?

Montażem licznika wody może zająć się wyłącznie osoba do tego uprawniona. Zazwyczaj jest to pracownik firmy wodociągowej. Zajmuje się on także zatwierdzeniem i zaplombowaniem licznika. 

Gdzie montuje się liczniki wody?

Liczniki wody zazwyczaj montowane są w łazience, kuchni, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. W miejscu dobrze oświetlonym i suchym, umożliwiającym bezproblemowy odczyt stanu licznika.

Kto ponosi koszty montażu wodomierza?

Koszty montażu wodomierza ponosi właściciel lokalu. Musi on również dbać o zapewnienie okresowej legalizacji licznika. W jego gestii leży także podjęcie decyzji o ewentualnej wymianie wodomierza.

Jak zabudować licznik?

Aby dekoracyjnie zabudować licznik wody można wykorzystać estetyczną szafkę na zawiasach. Trzeba jedynie pamiętać o pozostawieniu swobodnego dostępu do urządzenia.

Czy wodomierz może być w pozycji pionowej?

Licznik wody może zostać zamontowany zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, by jego tarcza zawsze była skierowana do góry. W żadnym wypadku nie można jej montować do góry nogami.

Czy można odmówić wymiany wodomierza?

Odbiorca nie ma możliwości odmowy wymiany wodomierza, jeśli przebiega ona w ramach legalizacji. Mówią o tym przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.