Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Solidnie wykonane fundamenty nowego domu należy odpowiednio ocieplić, aby budynek nie był poddawany działaniu wilgoci z podłoża. Fundamenty można ocieplić na kilka sposobów, a głównym celem jest całkowite wyeliminowanie występowania tak zwanych mostków cieplnych. Budynek z nieocieplonymi fundamentami narażony jest na utratę ciepła, występowanie wilgoci przesuwającej się w górę ścian i większe koszty ogrzania. Ocieplając fundamenty należy przede wszystkim zadbać o prawidłowy współczynnik przenikania ciepła, który w miejscu łączeni fundamentów z podłogą nie może przekroczyć wartości 0,25 W/m2K. Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Spis treści

Ocieplenie fundamentów cena w 2023

Koszty ocieplenia fundamentów styropianem EPS wraz z policzoną przez ekipę robocizną to koszt około 65 – 100 zł/m². Usługa ocieplenia styrodurem z kosztami robocizny wyniesie mniej więcej 300 – 450 zł/m². Użycie pianki poliuretanowej wiąże się z kosztami rzędu 250 – 350 zł/m². Ocieplenie fundamentów w nowym domu, których powierzchnia wynosi 150 m² będzie kosztować 9750 – 15 000 w przypadku użycia styropianu EPS, 37 500 – 52 500 pianką poliuretanową lub 45 000 – 67 500 zł z wykorzystaniem styroduru.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za ocieplenie fundamentów styropianem EPS odnotowany w Polsce

Netto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższy6579.95
Średni82.5101.48
Najwyższy100123

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów styropianem EPS w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok6782.41
Bydgoszcz7288.56
Gdańsk100123
Gorzów Wielkopolski6681.18
Katowice83102.09
Kielce7086.10
Kraków95116.85
Lublin7086.10
Łódź8098.40
Olsztyn6782.41
Opole7086.10
Poznań90110.70
Rzeszów7086.10
Szczecin85104.55
Toruń7895.94
Warszawa100123
Wrocław88108.24
Zielona Góra6883.64

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za ocieplenie fundamentów styropianem EPS na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ocieplenia fundamentów styropianem EPS krok po kroku

  • Przygotowanie miejsca pracy – należy przygotować obszar wokół fundamentów, usuwając wszelkie przeszkody.
  • Zakup materiałów – zakup styropianu EPS i innych niezbędnych materiałów.
  • Przygotowanie styropianu – styropian powinien być precyzyjnie przycięty do odpowiednich rozmiarów.
  • Montaż styropianu – płyt styropianu EPS montuje się na fundamentach za pomocą specjalnego kleju lub mocowań.
  • Izolacja styropianu – po zakończeniu montażu należy nałożyć warstwę izolacji, aby zapewnić dodatkową ochronę.
  • Kontrola pracy – po zakończeniu prac należy dokładnie sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo.

Jakie są metody ocieplania fundamentów?

Prawidłowe ocieplenie fundamentów w nowym domu to gwarancja utrzymania odpowiedniego współczynnika ciepła w budynku oraz chronienia przed przenikaniem wilgoci od podłoża. Jest kilka metod ocieplenia fundamentów.

  • Styropian EPS – wybierając ten tradycyjny styropian do ocieplenia fundamentów w domu warto wybrać taki odporny na ściskanie. Styropian trzeba przytwierdzić do ścianek fundamentów za pomocą specjalnego kleju, który również posiada odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Zamontowany styropian należy zabezpieczyć folią hydroizolacyjną lub specjalną siatką z włókna szklanego. Zewnętrzna warstwa ochronna sprawia, że styropian nie zostanie zaatakowany przez szkodniki i gryzonie. Styropian EPS nie powinien być stosowany do ocieplenia fundamentów domu znajdującego się na działce z wysokim poziomem wód gruntowych.
  • Styrodur – styropian ekstrudowany charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Styrodur nadaje się na tereny z wysokim poziomem wód gruntowych. Ocieplenie ze stryoduru jest bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne i zapewnia bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian ekstrudowany należy przytwierdzać wyłącznie przeznaczonymi do tego specjalnymi preparatami.
  • Pianka poliuretanowa – jest to metoda zdecydowanie najszybsza. Pianka jest bardzo odporna na działanie różnych czynników zewnętrznych. Pianka poliuretanowa nie nasiąka wodą. Jest odporna na wilgoć, a także zapewnia wyeliminowanie mostków termicznych.

FAQ

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów styrodurem?

Usługa ocieplenia styrodurem wraz ze wszystkimi kosztami robocizny wyniesie mniej więcej 300 – 450 zł/m². Jest to nie najtańsza, lecz bardzo dobra metoda ocieplania fundamentów. 

Ile kosztuje styropian na fundamenty?

Za styropian o grubości 10 cm trzeba zapłacić w granicach 40 – 65 zł za opakowanie sześciu sztuk. 

Jak tanio ocieplić fundament?

Najtańszą metodą ocieplenia fundamentów jest wykorzystanie styropianu EPS. 

Jak ocieplić stary fundament?

Żeby ocieplić fundamenty starego domu trzeba wykonać odpowiedni wykop wokół domu. Następnie należy zabezpieczyć ściany fundamentowe specjalną folią lub papą i przykryć styropianem oraz masą uszczelniającą nakładaną pistoletem natryskowym lub pędzlem.