Cennik wiercenia studni – rodzaje, ceny

Dostęp do wody jest niezbędny w każdym domu. Dlatego kupując działkę lub planując budowę domu trzeba sprawdzić jakie są możliwości pozyskiwania wody. Jest to szczególnie istotne w małych, słabo zaludnionych okolicach, gdzie podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest niemożliwe bądź nieopłacalne. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest studnia. Choć inwestycja nie należy do tanich, prędzej czy później się zwróci. Sprawdź, ile kosztuje wywiercenie studni.

Spis treści

Wiercenie studni cena w 2023 roku

Wiercenie studni głębinowej za pomocą wiertnicy kosztuje średnio 150-400 zł/mb w zależności od regionu. Natomiast za studnię abisyńską zapłacimy ok 80-100 zł/mb. Do tej ceny należy doliczyć koszt pompy głębinowej – 350-600 zł, rur – ok. 55-60 zł/mb oraz filtra – od 200-1000 zł.

Jakie są rodzaje studni?

Planując budowę studni należy zastanowić się nad jej lokalizacją, która jest warunkowana przez prawo budowlane. Ponadto bardzo ważna jest jej głębokość oraz metoda wykonania. Mniejsze jedynie zgłoszenia. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje studni:

  • Kręgowa – mało wydajna, raczej nie nadaje się do pozyskiwania wody pitnej. Jest płytka i zanieczyszczenia łatwo przenikają do wody. Tego rodzaju studnia najczęściej wykorzystywana jest podczas budowy domu oraz jako źródło wody do podlewania trawnika.
  • Abisyńska – wąska, o maksymalnej wydajności do 3,5 m3/h. Można ją wykonać wkręcając rurę ze specjalnym filtrem w podłoże. Tą metodą wykonuje się studnie o głębokości do 10 m. Dla głębszych studni stosuje się metodę wiercenia przy pomocy rury osłonowej, w której następnie umieszcza się rurę z filtrem i wyjmuje rurę osłonową. 
  • Głębinowa – najwydajniejsza, ale też najdroższa. Po wydrążeniu otworu za pomocą rury osłonowej, umieszcza się specjalny filtr w warstwie wodonośnej i montuje pompę, która znacznie podnosi wydajność studni. Może sięgać nawet do kilkudziesięciu metrów.

FAQ

Ile kosztuje wykopanie studni głębokości 25 m?

Wiercenie studni głębinowej kosztuje średnio 150-400 zł/mb w zależności od regionu. Zatem za studnię o głębokości 25 m zapłacimy ok. 3750-1000 zł. Zakres cen jest dość duży, dlatego najlepiej poprosić lokalnych wykonawców o indywidualne wyceny w zależności od warunków panujących na działce.

Jak długo trwa wiercenie studni?

Wiercenie studni głębinowej wraz z zainstalowaniem niezbędnego oprzyrządowania trwa zwykle ok. 2-4 dni robocze. W przypadku bardziej skomplikowanych prac lub dodatkowych trudności czas ten może się wydłużyć.

Do jakiej głębokości można wiercić studnię?

Studnie głębinowe można wiercić nawet do głębokości ponad 30 m. Głębokość studni będzie zależeć od warunków wodnych na działce.Należy jednak pamiętać, że aby dostać się do czystej wody, nie zawsze konieczne są aż tak głębokie odwierty.

Jaka studnia bez pozwolenia?

Studnie o głębokości mniejszej niż 30 m, z których pobór nie będzie większy niż 5 m3 na dobę  nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego. Należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia takiej inwestycji w starostwie powiatowym.