Cennik podłączenia kominka z płaszczem wodnym – zalety, porady, ceny

Kominek z płaszczem wodnym na pierwszy rzut oka w niczym nie odbiega od tradycyjnego kominka. Różnica tkwi w konstrukcji – w jego przypadku płaszcz wodny otacza praktycznie całe palenisko, wyłączając szybę frontową. Podczas palenia w takim kominku wytwarza się ciepło, który następnie przekazywane jest do instalacji grzewczej.

Spis treści

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym cena w 2023

Cena podłączenia kominka z płaszczem wodnym do przewodu kominowego różni się w zależności od regionu i mieści się w przedziale 680 – 870 zł/szt. Koszt usługi może wzrosnąć w zależności od stopnia skomplikowania prac.

Jakie są zalety kominków z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem szczególnie często wybieranym w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że posiada mnóstwo zalet:

  • duża sprawność, sięgająca nawet 85%
  • możliwość równomiernego rozprowadzania ciepła po wielu pomieszczeniach
  • zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 30%
  • możliwość podłączenia kominka ze zbiornikiem ciepłej wody

FAQ

Na jakiej zasadzie działa kominek z płaszczem wodnym?

Płaszcz wodny to umieszczony nad paleniskiem odpowiednio uformowany kawałek rury. Pełni on rolę wymiennika ciepła. Woda, która przepływa przez płaszcz wodny, ogrzewana jest przez gorące spaliny.

Jaki zbiornik do kominka z płaszczem wodnym?

Aby umożliwić pracę kominka z optymalną mocą i osiągnięcie wysokiej sprawności, należy zastosować wkład grzewczy razem ze zbiornikiem buforowym o pojemności 10 litrów wody na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.

Ile lat wytrzyma kominek z płaszczem wodnym?

Specjaliści twierdzą, że żywotność kominka z płaszczem wodnym wynosi od 6 do 12 lat.

Czy kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ogrzewania?

Niestety nie. Jeśli kominek z płaszczem wodnym wchodzi w skład instalacji centralnego ogrzewania, należy wyposażyć ją w dodatkowe źródło ciepła.

Jaką pojemność płaszcza wodnego wybrać?

W małych kominkach optymalna pojemność płaszcza wodnego to 25 litrów, podczas gdy w dużych może wynosić ona nawet 100 litrów.

Jakie naczynie wzbiorcze do kominka z płaszczem wodnym?

Do kominka z płaszczem wodnym najlepiej sprawdzi się przelewowe naczynie wzbiorcze o kwasoodpornych właściwościach. Na jego wysoką wytrzymałość wpływają mosiężne zawory oraz pływak ze stali kwasoodpornej.

Czy można palić w kominku z płaszczem wodnym jak nie ma prądu?

Specjaliści zalecają, by kominek z płaszczem wodnym nie funkcjonował podczas przerw w dostawie prądu. Jeśli w kominku znajduje się wkład drewna i zabrakło energii elektrycznej, nie wolno pozostawiać go bez nadzoru.

Czy kominek z płaszczem wodnym jest bezpieczny?

Kominek z płaszczem wodnym może stanowić bardzo efektywne źródło zasilania grzejników, jednak trzeba pamiętać, by jego montaż powierzyć specjaliście. Kominek z płaszczem wodnym, który został zainstalowany w sposób prawidłowy, jest całkowicie bezpieczny.