Cennik montażu oświetlenia

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w każdym budynku. Właściwie rozmieszczone podnosi stopień komfortu, swobody i bezpieczeństwa życia. Istotne jest, aby jego instalacja przebiegła zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż oświetlenia? Wiele zależy od stopnia złożoności podłączenia. Lampy zewnętrzne (np. kinkiety elewacyjne, latarnie ogrodowe) generują zwykle większy nakład pracy.

Spis treści

Montaż oświetlenia cena w 2023

Średni koszt montażu oświetlenia znajduje się na poziomie 90-110 zł/punkt. Cena uwzględnia wyłącznie koszty robocizny, a zakup niezbędnych materiałów leży po stronie zleceniodawcy. Warto pamiętać, że wiele zależy od stopnia złożoności prac. Należy spodziewać się wyższych kosztów w przypadku, gdy instalacja elektryczna wymaga przeróbek.

Jakie są rodzaje oświetlenia wewnętrznego?

Oświetlenie montowane wewnątrz domu i mieszkania można podzielić na trzy grupy. Połączenie kilku rodzajów lamp umożliwia osiągnięcie pożądanego efektu. 

  • Oświetlenie ogólne – zastępuje ono naturalne światło słoneczne. W tej grupie znajdują się żyrandole, lampy wiszące, oprawy sufitowe itd. Niektóre z nich wyposażone są w ściemniacze umożliwiające płynną regulację. Oświetlenie ogólne (zwane głównym) jest najczęściej wykorzystywane, więc dobrze, jeśli jest ono energooszczędne.
  • Oświetlenie miejscowe (robocze) – jest ono montowane nad blatem kuchennym, biurkiem, a także innymi obszarami wymagającymi doświetlenia. Dzięki niemu możliwa jest ergonomiczne i precyzyjne wykonywanie niezbędnych czynności.
  • Oświetlenie dekoracyjne – tworzy ono w pomieszczeniu nastrojową atmosferę. Umożliwia np. wyeksponowanie struktury wybranej powierzchni.

FAQ

Ile za montaż listwy LED?

Listwa LED to forma oświetlenia ciesząca się dużym zainteresowaniem. Jest ona najczęściej montowana na suficie. Koszt usługi waha się od 130-160 zł/m2. W przypadku bardziej złożonych konstrukcji (np. sufitu podwieszanego wielopoziomowego) stawka wzrasta do 170-200 zł/m2.

Ile kosztuje montaż żyrandola?

Zamontowanie żyrandola lub lampy sufitowej to wydatek rzędu 90-100 zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu oświetlenia oraz potrzebnych akcesoriów. Wyższej ceny trzeba się spodziewać w przypadku konieczności wykonania przeróbek instalacji elektrycznej.

Jak powiesić żyrandol na suficie podwieszanym?

Oświetlenie główne można zamontować na suficie podwieszanym za pomocą kołka rozporowego, o ile waga konstrukcji nie przekracza 10 kg. W przypadku cięższej lampy konieczne jest dodatkowe wzmocnienie stelaża lub użycie specjalnych kołków sufitowych.

Ile kosztuje montaż kinkiety?

Cena montażu kinkietu jest zbliżona do kosztu instalacji pozostałych typów oświetlenia wewnętrznego. Średnia stawka wynosi 90-100 zł/punkt.

Ile kosztuje montaż lampy ogrodowej?

Montaż oświetlenie zewnętrznego to koszt około 90-110 zł. Jeśli jednak konieczne jest wykonanie przyłącza (wykopanie i poprowadzenie kabli), to cena usługi wzrasta o mniej więcej 160-190 zł/mb. Jest to niezbędne w przypadku m.in. wysokich latarni ogrodowych.