Cennik montażu zmiękczacza wody – porady, zalety, ceny

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że twarda woda może negatywnie wpływać na prawidłową pracę sprzętu AGD, a nawet na zdrowie i samopoczucie człowieka. A tymczasem twarda woda jest problemem w większości polskich gospodarstw domowych. Urządzenie, które wymienia zawarte w wodzie jony wapnia na jony sodu, a tym samym zmiękcza ją, jest zmiękczacz wody. Warto wiedzieć, ile kosztuje montaż zmiękczacza wody. 

Spis treści

Montaż zmiękczacza wody cena w 2023

W zależności od regionu kraju koszt montażu zmiękczacza wody to 750 – 1200 zł. Oczywiście jest to cena nie uwzględniająca kosztów zakupu samego urządzenia, które może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Aby zmiękczacz działał prawidłowo, należy zaopatrzyć się w tabletki solne.

Jakie są zalety zmiękczacza wody?

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy problemach z twardą wodą. Na to rozwiązanie z roku na rok decyduje się coraz większa liczba użytkowników. Jeśli chodzi o główne zalety zmiękczacza wody, to są to:

  •  niwelowanie powstałych osadów, co bezpośrednio przekłada się na większą żywotność domowych instalacji
  •  wydłużenie żywotności domowych sprzętów AGD, takich jak żelazko, pralka, czajnik elektryczny i zmywarka 
  •  poprawa smaku i aromatu dań oraz napojów
  •  brak osadzania kamienia na armaturze łazienkowej
  •  zmniejszanie ilości detergentów i środków czystości, które w miękkiej wodzie działają bardziej wydajnie.

FAQ

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody zawsze instaluje się w głównym ujęciu wody w budynku. Jeśli pochodzi ona z własnej studni, instalację wykonuje się za zbiornikiem hydroforowym.

Kiedy instalować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to urządzenie, które przyda się, kiedy w instalacji sanitarnej w domu występuje problem twardej wody. Twarda woda zawiera w sobie dużą ilością wapnia i magnezu. 

Ile trwa regeneracja zmiękczacza wody?

W zależności od modelu, regeneracja zmiękczacza wody trwa od kilkudziesięciu minut do 2 godzin. Jest to czas potrzebny na pełną regenerację złoża jonowymiennego.

Co ile dni przeprowadza się regenerację zmiękczacza?

W większości urządzeń regeneracja potrzebna jest średnio co 5 – 10 dni.

Jak zregenerować złoże jonowymienne?

Do litra przygotowanej wody należy dodać odpowiednią ilość tabletek solnych. Roztwór ten następnie trzeba wlać do pojemnika z żywicą jonowymienną. Powinien tam pozostać przez określony w instrukcji czas.

Ile wody zużywa zmiękczacz?

Domowe zmiękczacze wody przeciętnie w ciągu miesiąca pobierają od 350 do 550 l wody i zużywają nawet 12 kg specjalnej soli.

Jaką twardość wody ustawić na zmiękczaczu?

W pierwszych dniach użytkowania urządzenia zaleca się co 2 dni sprawdzanie twardości zmiękczonej wody. Poziom jej twardości można ustawić na zaworze mieszającym. Uznaje się, że dla gospodarstw domowych poziom twardości wody powinien wynosić 3 – 6 stopni niemieckich.