Cennik pomiaru ciągłości przewodów ochronnych

Pomiar ciągłości przewodów ochronnych to sposób na sprawdzenie bezpieczeństwa przy odłączeniu od zasilania. Celem jest uzyskanie satysfakcjonującego pomiaru, który będzie świadczył o korzystnym funkcjonowaniu urządzeń, a także skutecznej ochronie przed porażeniami. W praktyce polega to na oględzinach między innymi sprzętu elektronicznego i wykluczeniu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ile kosztuje pomiar ciągłości przewodów ochronnych?

Spis treści

Pomiar ciągłości przewodu ochronnego cena w 2023

Średni koszt za pomiar ciągłości przewodu ochronnego w jednym punkcie wynosi 6 zł. Zatem sprawdzenie ok. 40 punktów w całym domu wyniesie nas ok. 240 zł. Cena ta może być nieco wyższa, jeśli wcześniej zgłaszaliśmy problemy i pomiar musi zostać wykonany z większą dokładnością. Wówczas wykwalifikowany elektryk weźmie ok. 9 zł/1 punkt. 

Jakie są rodzaje pomiaru ciągłości przewodów ochronnych?

Ciągłość przewodów ochronnych można zmierzyć na kilka sposobów.

  • oględziny sprzętu elektronicznego – w tym trzeba wykluczyć ewentualne uszczerbki. Należy także sprawdzić, czy produkt został zamontowany zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami. To podstawowe środki ochrony, które muszą zostać spełnione.
  • sprawdzenie stanu izolacji.
  • sprawdzenie wybranych zabezpieczeń, w tym  przeciwpożarowych, poprawności połączenia przewodów. 
  • kontrola jakości urządzeń alarmujących. 
  • zastosowanie odpowiednich znaków i napisów ostrzegawczych w miejscach szczególnego narażenia na porażenie prądem. 
  • próba ciągłości przewodów ochronnych za pomocą odpowiedniego miernika. 

FAQ

Jak sprawdzić ciągłość przewodu ochronnego?

Pomiar ciągłości przewodu ochronnego mierzy się za pomocą odpowiedniego miernika o niskim napięciu, ale przy tym dostateczną wartością prądu.

Jaka powinna być wartość rezystancji przewodu ochronnego?

Na przykładzie przedłużacza o długości 6 metrów, jego rezystancja powinna nie przekraczać poza 3Ω. Z kolei w przypadku 20 metrów, odpowiednia wartość wynosi 3,2Ω. 

Ile kosztuje pomiar rezystancji uziemienia?

Pomiar rezystancji uziemienia jest nieco droższy i wynosi ok. 35 zł/punkt. Wartość pomiaru powinna zmieścić się do 10Ω.  

Ile kosztuje wykonanie uziemienia?

Cena uziemienia zależy od metody i wykorzystanego materiału. Jednak dobrej jakości konstrukcja zaczyna się od 7500 zł. W celu zapewnienia bezpieczeństwa warto pamiętać o zatrudnieniu fachowcy, który dokładnie wymierzy odległości, niezbędne do skutecznego odgromienia domu.

Czy uziemienie jest obowiązkowe?

Uziemienie nie jest obowiązkowe. Wymaga się go wyłącznie w przypadku budynków powyżej 15 m wysokości, co zwykle nie dotyczy domów jednorodzinnych.Natomiast dla zapewnienia pełnej ochrony, warto w ten sposób zabezpieczyć budynek. 

Czym grozi brak uziemienia?

Celem uziemienia jest odprowadzenia całego nadmiaru ładunku w głąb ziemi. To najlepszy sposób ochrony przed gwałtownymi burzami. Chodzi nie tylko o potencjalną możliwość spalenia urządzeń elektrycznych, ale przede wszystkim uszczerbek na zdrowiu człowieka.