Ile kosztuje pomiar ciągłości przewodów ochronnych

Cennik pomiaru ciągłości przewodów ochronnych

Pomiar ciągłości przewodów ochronnych to sposób na sprawdzenie bezpieczeństwa przy odłączeniu od zasilania. Celem jest uzyskanie satysfakcjonującego pomiaru, który będzie świadczył o korzystnym funkcjonowaniu urządzeń, a także skutecznej ochronie przed porażeniami. W praktyce polega to na oględzinach między innymi sprzętu elektronicznego i wykluczeniu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Ile kosztuje pomiar ciągłości przewodów ochronnych?

Spis treści

Pomiar ciągłości przewodu ochronnego cena w 2022

Średni koszt za pomiar ciągłości przewodu ochronnego w jednym punkcie wynosi 6 zł. Zatem sprawdzenie ok. 40 punktów w całym domu wyniesie nas ok. 240 zł. Cena ta może być nieco wyższa, jeśli wcześniej zgłaszaliśmy problemy i pomiar musi zostać wykonany z większą dokładnością. Wówczas wykwalifikowany elektryk weźmie ok. 9 zł/1 punkt. 

Jakie są rodzaje pomiaru ciągłości przewodów ochronnych?

Ciągłość przewodów ochronnych można zmierzyć na kilka sposobów.

  • oględziny sprzętu elektronicznego – w tym trzeba wykluczyć ewentualne uszczerbki. Należy także sprawdzić, czy produkt został zamontowany zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami. To podstawowe środki ochrony, które muszą zostać spełnione.
  • sprawdzenie stanu izolacji.
  • sprawdzenie wybranych zabezpieczeń, w tym  przeciwpożarowych, poprawności połączenia przewodów. 
  • kontrola jakości urządzeń alarmujących. 
  • zastosowanie odpowiednich znaków i napisów ostrzegawczych w miejscach szczególnego narażenia na porażenie prądem. 
  • próba ciągłości przewodów ochronnych za pomocą odpowiedniego miernika. 

FAQ

Jak sprawdzić ciągłość przewodu ochronnego?

Pomiar ciągłości przewodu ochronnego mierzy się za pomocą odpowiedniego miernika o niskim napięciu, ale przy tym dostateczną wartością prądu.

Jaka powinna być wartość rezystancji przewodu ochronnego?

Na przykładzie przedłużacza o długości 6 metrów, jego rezystancja powinna nie przekraczać poza 3Ω. Z kolei w przypadku 20 metrów, odpowiednia wartość wynosi 3,2Ω. 

Ile kosztuje pomiar rezystancji uziemienia?

Pomiar rezystancji uziemienia jest nieco droższy i wynosi ok. 35 zł/punkt. Wartość pomiaru powinna zmieścić się do 10Ω.  

Ile kosztuje wykonanie uziemienia?

Cena uziemienia zależy od metody i wykorzystanego materiału. Jednak dobrej jakości konstrukcja zaczyna się od 7500 zł. W celu zapewnienia bezpieczeństwa warto pamiętać o zatrudnieniu fachowcy, który dokładnie wymierzy odległości, niezbędne do skutecznego odgromienia domu.

Czy uziemienie jest obowiązkowe?

Uziemienie nie jest obowiązkowe. Wymaga się go wyłącznie w przypadku budynków powyżej 15 m wysokości, co zwykle nie dotyczy domów jednorodzinnych.Natomiast dla zapewnienia pełnej ochrony, warto w ten sposób zabezpieczyć budynek. 

Czym grozi brak uziemienia?

Celem uziemienia jest odprowadzenia całego nadmiaru ładunku w głąb ziemi. To najlepszy sposób ochrony przed gwałtownymi burzami. Chodzi nie tylko o potencjalną możliwość spalenia urządzeń elektrycznych, ale przede wszystkim uszczerbek na zdrowiu człowieka.