Cennik laserowego cięcia blach

Blacha to wyrób hutniczy, który wykorzystywany jest w wielu różnych branżach, a jego główną cechą charakterystyczną jest dużo cieńsza grubość od szerokości i długości. Blacha może mieć różne właściwości, zazwyczaj dostosowane do docelowego przeznaczenia. Blachę wykorzystuje się do produkcji m.in. pokryć dachowych. Podstawową metodą obróbki tego materiału w procesie produkcyjnym jest cięcie, które najczęściej wykonuje się laserem. Ile kosztuje laserowe cięcie blach?

Spis treści

Laserowe cięcie blach cena w 2023

Zlecając usługę laserowego cięcia blachy, o grubości 3 mm, powinniśmy liczyć się z kosztem rzędu 8,4-11,7 zł/mb cięcia. Cena ta, dotyczy wykonania usługi o normalnym stopniu trudności. W przypadku laserowego cięcia, 5 m bieżących blachy o grubości 3 mm, zapłacimy 42-58,5 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za usługę laserowego cięcia blachy odnotowany w Polsce

Netto (zł/mb)Brutto (zł/mb)
Najniższa cena8.410.33
Średnia cena10.0512.36
Najwyższa cena11.714.39

Ile kosztuje usługa laserowego cięcia blachy w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/mb)Cena brutto (zł/mb)
Białystok9.111.19
Bydgoszcz10.312.67
Gdańsk10.813.28
Gorzów Wielkopolski8.810.82
Katowice11.313.9
Kielce8.910.94
Kraków11.113.65
Lublin9.511.69
Łódź10.713.16
Olsztyn8.910.94
Opole9.311.43
Poznań11.013.53
Rzeszów9.211.31
Szczecin10.613.04
Toruń10.212.55
Warszawa11.714.39
Wrocław11.414.02
Zielona Góra8.710.71

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za usługę laserowego cięcia blachy na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces laserowego cięcia blachy krok po kroku

  • Wybór odpowiedniej blachy do cięcia – Należy wybrać odpowiednią blachę do cięcia, zwracając uwagę na jej grubość, twardość i typ materiału.
  • Przygotowanie plików do cięcia – Następnie, na podstawie projektu, przygotowywane są pliki do cięcia. Zazwyczaj są to pliki CAD, które precyzyjnie definiują wzór do cięcia.
  • Ustawienie maszyny do cięcia – Maszyna do cięcia laserowego musi być odpowiednio ustawiona. Ustawienia te obejmują między innymi moc lasera, prędkość cięcia i skupienie wiązki.
  • Proces cięcia – Po ustawieniu maszyny rozpoczyna się proces cięcia. Laser przecina blachę, tworząc precyzyjne kształty zgodnie z załadowanym wcześniej projektem.
  • Kontrola jakości – Po zakończeniu cięcia, kształty są sprawdzane pod kątem dokładności i jakości. Jeżeli są jakiekolwiek niedoskonałości, mogą one zostać poprawione przez dodatkowe cięcie lub szlifowanie.
  • Wyczyszczenie i pakowanie – Na koniec, wycięte kształty są czyszczone i pakowane do wysyłki.

Jakie są rodzaje blachy?

Podejmując decyzję o użyciu i obróbce blachy, powinniśmy zapoznać się z jej podstawowymi rodzajami i ich charakterystyką.

  • stalowe – blachy stalowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Występują w różnych wersjach i zależnie od ich przeznaczenia pokryte są różnymi materiałami zapewniającymi dodatkowe właściwości i szerokie możliwości stosowania. Najczęściej tego typu blachy, wykorzystuje się do budowy dużych powierzchni dachowych, elementów statków czy pojazdów.
  • aluminiowe – są to blachy odporne na korozje i solidne, ale jednocześnie elastyczne, łatwe w obróbce i lekkie. Stosowane w przemyśle stoczniowym, chemicznym ale i do produkcji pokryć dachowych czy fasad okiennych.
  • miedziane – blachy z miedzi, są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz wahania temperatur. Tego typu blachy stosowane są jako pokrycia dachowe, rynny oraz w elektronice.
  • mosiężne – materiał który, oprócz cenionych właściwości, jest estetyczny i ozdobny. Solidne blachy mosiężne służą głównie w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym, ale ich zastosowanie, możemy również znaleźć w produkcji ozdób i dekoracji.

FAQ

Ile kosztuje cięcie laserem blachy?

Cięcie blachy nierdzewnej o grubości 2 mm, to koszt na poziomie 5,9-8,0 zł/mb cięcia. Za cięcie laserem blachy stalowej czarnej o grubości 2 mm, zapłacimy kwotę w granicach 2,3-3,8 zł/mb cięcia. 

Ile kosztuje metr cięcia laserem?

Cięcie laserem, to koszt 2,3-3,8 zł/mb cięcia produktów ze stali czarnej o grubości 2 mm. W przypadku usługi cięcia laserem produktów, ze stali nierdzewnej o grubości 2 mm, zapłacimy 5,9-8,0 zł/mb cięcia.

Jak ciąć nożycami do blachy?

Cięcie blachy nożycami, wymaga posiada podstawowej wiedzy, by można było wykonać je skutecznie. Przede wszystkim należy posiadać odzież ochronną i narzędzie, odpowiednie do materiału i rodzaju cięcia. Bardzo ważne również jest zachowanie bezpieczeństwa i odpowiedniej techniki, które nie uszkodzi materiału.

Czym najlepiej ciąć blachę aluminiową?

Decydując się na cięcie blachy aluminiowej, w przypadku cieńszego materiału, możemy użyć w tym celu narzędzi ręcznych. Grubsze blachy, ciąć możemy za pomocą ukośnicy bądź piły tarczowej. Najlepszym, pod względem jakości rozwiązaniem, jest cięcie blachy aluminiowej za pomocą lasera lub plazmy.