Cennik ścianek działowych z płyt gk – porady, rodzaje, ceny

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego często korzysta się przy okazji remontu. Pomimo tego że ich wykonanie nie jest szczególnie trudne, osoby, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych, mogą zlecić je fachowcowi. Ile kosztują ścianki działowe z płyt gk?

Spis treści

Ścianki działowe z płyt gk cena w 2023

Zlecając wykonanie ścianki działowej z płyty gk musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 52-75 zł/m². W cenie tej mieści się przygotowanie miejsca pod ściankę, montaż jej elementów, a także prace wykończeniowe.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za ściankę działową z płyty gk odnotowany w Polsce

CenaNetto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższa5263.96
Średnia63.578.10
Najwyższa7592.25

Ile kosztuje ścianka działowa z płyty gk w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok5668.88
Bydgoszcz6276.26
Gdańsk7086.10
Gorzów Wielkopolski5466.42
Katowice7288.56
Kielce5972.57
Kraków7491.02
Lublin5770.11
Łódź6478.72
Olsztyn6073.80
Opole6175.03
Poznań6984.87
Rzeszów5567.65
Szczecin6579.95
Toruń6377.49
Warszawa7592.25
Wrocław7187.33
Zielona Góra5365.19

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za ściankę działową z płyty gk na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykonania ścianek działowych z płyty gk krok po kroku?

 • Najpierw dokonuje się pomiarów przestrzeni, w której ma powstać ścianka działowa. Określa się dokładnie jej wysokość, długość oraz położenie.
 • Następnie tworzy się szkic lub plan konstrukcji, na którym zaznacza się rozmieszczenie drzwi, okien, przejść czy punktów elektrycznych.
 • Rozpoczyna się od montażu konstrukcji metalowej. Mocuje się profile do podłogi i sufitu, a następnie, w równych odstępach, montuje się profile pionowe.
 • Po zamontowaniu konstrukcji, przystępuje się do cięcia płyt gipsowo-kartonowych. Płyty muszą być dostosowane do wielkości konstrukcji.
 • Gotowe płyty mocuje się do konstrukcji metalowej za pomocą śrub do płyt gk. Płyty montuje się z obu stron konstrukcji.
 • Następnie zabezpiecza się miejsca łączenia płyt za pomocą taśmy gk i masy szpachlowej.
 • Po wyschnięciu masy, przystępuje się do szlifowania powierzchni w celu usunięcia wszelkich nierówności.
 • Ostatnim etapem jest malowanie lub tapetowanie ścianek. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.
 • Wykonanie ścianek działowych z płyty gk to proces wymagający precyzji, ale dzięki przestrzeganiu powyższych kroków, jest możliwe samodzielne wykonanie tego zadania.

Jakie są zalety ścianek działowych z płyt gk?

Ścianki działowe z płyt gk są bardzo często stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zmianę w układzie pomieszczeń. Oto lista ich głównych zalet:

 •  doskonała izolacyjność akustyczna
 •  niewielka waga
 •  możliwość postawienia praktycznie w każdym miejscu domu
 •  łatwość i szybkość wykonania
 •  wysoka wytrzymałość
 •  spora nośność
 •  niewielka cena
 •  możliwość łatwej zmiany układu pomieszczeń

FAQ

Jakie profile do ścian gk?

Do wznoszenia ścianek działowych najczęściej wykorzystuje się profile stalowe. Lżejsze i wytrzymałe profile aluminiowe znajdują zastosowanie w przypadku sufitów podwieszanych i na poddaszach.

Jaka grubość płyty gk?

Aby postawić ściankę działową najlepiej wybrać płyty gk o grubości 12,5 mm. Natomiast do zabudowy zestawu podtynkowego lepiej sprawdzi się grubsza płyta, gwarantująca stabilność konstrukcji.

Ile waży ściana z gk?

Ścianki działowe wykonane w technologii gips – karton charakteryzują się bardzo niewielką wagą. Jeden metr kwadratowy takiej ścianki praktycznie nigdy nie przekracza wagi 50 kg.

Jakiej grubości ścianki działowe?

Ścianki działowe są znacznie lżejsze i cieńsze od ścian konstrukcyjnych, a ich grubość zazwyczaj mieści się w przedziale 6 – 12 cm.

Ile metrów kwadratowych ma płyta gk?

Powierzchnia standardowej płyty gk to 3,12 m².

Jaką płytę na ścianki działowe?

Do wykonania ścianek działowych najlepiej sprawdzi się prefabrykowana płyta gipsowo-kartonowa bądź też płyta włóknowo – kartonowa.

Czym wypełnić szczeliny między płytami gipsowymi?

Aby ukryć szczelinu powstałe przy montażu płyt gipsowo-kartonowych należy je zagruntować, a kolejnego dnia wypełnić przy pomocy gipsowej masy szpachlowej. Wykorzystując zwykłą masą szpachlową trzeba zadbać o wzmocnienie połączenia przy pomocy taśmy zbrojącej.

Ile przerwy między płytami gk?

Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych trzeba zadbać o pozostawienie pomiędzy nimi 5 mm przerwy. Po zakończeniu pracy można się jej pozbyć poprzez wypełnienie gipsową masą szpachlową.