Cennik ścianek działowych z płyt gk – porady, rodzaje, ceny

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego często korzysta się przy okazji remontu. Pomimo tego że ich wykonanie nie jest szczególnie trudne, osoby, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych, mogą zlecić je fachowcowi. Ile kosztują ścianki działowe z płyt gk?

Spis treści

Ścianki działowe z płyt gk cena w 2023

Zlecając wykonanie ścianki działowej z płyty gk musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 52-75 zł/m². W cenie tej mieści się przygotowanie miejsca pod ściankę, montaż jej elementów, a także prace wykończeniowe.

Jakie są zalety ścianek działowych z płyt gk?

Ścianki działowe z płyt gk są bardzo często stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zmianę w układzie pomieszczeń. Oto lista ich głównych zalet:

  •  doskonała izolacyjność akustyczna
  •  niewielka waga
  •  możliwość postawienia praktycznie w każdym miejscu domu
  •  łatwość i szybkość wykonania
  •  wysoka wytrzymałość
  •  spora nośność
  •  niewielka cena
  •  możliwość łatwej zmiany układu pomieszczeń

FAQ

Jakie profile do ścian gk?

Do wznoszenia ścianek działowych najczęściej wykorzystuje się profile stalowe. Lżejsze i wytrzymałe profile aluminiowe znajdują zastosowanie w przypadku sufitów podwieszanych i na poddaszach.

Jaka grubość płyty gk?

Aby postawić ściankę działową najlepiej wybrać płyty gk o grubości 12,5 mm. Natomiast do zabudowy zestawu podtynkowego lepiej sprawdzi się grubsza płyta, gwarantująca stabilność konstrukcji.

Ile waży ściana z gk?

Ścianki działowe wykonane w technologii gips – karton charakteryzują się bardzo niewielką wagą. Jeden metr kwadratowy takiej ścianki praktycznie nigdy nie przekracza wagi 50 kg.

Jakiej grubości ścianki działowe?

Ścianki działowe są znacznie lżejsze i cieńsze od ścian konstrukcyjnych, a ich grubość zazwyczaj mieści się w przedziale 6 – 12 cm.

Ile metrów kwadratowych ma płyta gk?

Powierzchnia standardowej płyty gk to 3,12 m².

Jaką płytę na ścianki działowe?

Do wykonania ścianek działowych najlepiej sprawdzi się prefabrykowana płyta gipsowo-kartonowa bądź też płyta włóknowo – kartonowa.

Czym wypełnić szczeliny między płytami gipsowymi?

Aby ukryć szczelinu powstałe przy montażu płyt gipsowo-kartonowych należy je zagruntować, a kolejnego dnia wypełnić przy pomocy gipsowej masy szpachlowej. Wykorzystując zwykłą masą szpachlową trzeba zadbać o wzmocnienie połączenia przy pomocy taśmy zbrojącej.

Ile przerwy między płytami gk?

Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych trzeba zadbać o pozostawienie pomiędzy nimi 5 mm przerwy. Po zakończeniu pracy można się jej pozbyć poprzez wypełnienie gipsową masą szpachlową.