Cennik demontażu wykładzin – porady, ceny

Wykładzina to rozwiązanie, które potrafi uczynić każde wnętrze wyjątkowo przytulnym i komfortowym. Niemniej jednak po dłuższym czasie użytkowania nie prezentuje się ona tak dobrze, jak tuż po zakupie. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup nowej. Wcześniej jednak trzeba wiedzieć, ile kosztuje demontaż wykładzin.

Spis treści

Demontaż wykładzin cena w 2023

Ceny za demontaż wykładziny nie są wygórowane i mieszczą się w zakresie 7,5 – 8,85 zł/m². Koszty montażu wykładziny uzależnione są od regionu Polski i stopnia trudności prac.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za demontaż wykładziny odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa7,59,23
Średnia8,1810,06
Najwyższa8,8510,89

Ile kosztuje demontaż wykładziny w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok7,859,65
Bydgoszcz7,959,77
Gdańsk8,7510,76
Gorzów Wielkopolski7,559,29
Katowice8,6510,64
Kielce7,659,41
Kraków8,8510,89
Lublin7,759,53
Łódź8,3510,27
Olsztyn7,859,65
Opole8,2510,15
Poznań8,7510,76
Rzeszów7,959,77
Szczecin8,5510,52
Toruń8,059,9
Warszawa8,8510,89
Wrocław8,6510,64
Zielona Góra7,559,29

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za demontaż wykładziny na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces demontażu wykładziny krok po kroku?

  • Przygotuj narzędzia potrzebne do demontażu wykładziny – będziesz potrzebować co najmniej noża do wykładzin, nożyczek i łomu.
  • Zacznij od krawędzi wykładziny – podważ krawędź wykładziny za pomocą łomu i powoli zacznij ją podrywać.
  • Przecinaj wykładzinę na mniejsze sekcje – ułatwi to jej usunięcie. Możesz użyć do tego noża do wykładzin.
  • Usuń kolejne sekcje wykładziny – podważaj i przycinaj wykładzinę, aż do jej całkowitego usunięcia.
  • Usuń resztki kleju i podkładu – możesz użyć do tego skrobaka. Staraj się usunąć jak najwięcej materiału, aby powierzchnia była jak najbardziej równa.
  • Sprawdź podłogę pod wykładziną – jeśli wykładzina była przyklejona do parkietu lub płytek, mogą być one uszkodzone. Upewnij się, że podłoga jest w dobrym stanie zanim zaczniesz montować nową wykładzinę.
  • Oczyść miejsce po wykładzinie – po demontażu wykładziny, dokładnie odkurz i umyj powierzchnię. To zapewni, że nowa wykładzina będzie się dobrze trzymać.
  • Wywieź odpady – odpowiednio zdisposełuj stary materiał. Wykorzystaj do tego specjalne kontenery lub skorzystaj z usług firmy zajmującej się utylizacją odpadów budowlanych.

Jakie są zalety wykładzin?

Wykładziny znów wracają do łask i pojawiają się w coraz większej ilości wnętrz. Nie bez powodu – mogą pochwalić się bardzo długą listą zalet, które sprawiają, że cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Oto główne zalety wykładzin:

– wysoka izolacja cieplna

– doskonała akustyka

– nowoczesny design

– antypoślizgowość

– wysoka odporność na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne

– bezpieczeństwo użytkowania

– wysoka trwałość

FAQ

Jak oderwać wykładzinę?

Aby w łatwy i szybki sposób samodzielnie usunąć wykładzinę, wystarczy pociąć ją specjalnym nożem na długie, 10 cm paski. Następnie wystarczy zrywać je jeden po drugim.

Jak szybko usunąć klej do wykładzin?

W takiej sytuacji najlepszym narzędziem okazuje się metalowy skrobak. Pozwoli on sprawnie usunąć resztki kleju, których nie udało się zedrzeć ręcznie.

Jak wyczyścić starą wykładzinę PCV?

Najpierw należy powierzchnię wykładziny dokładnie zamieść. Następnie wystarczy umyć ją mieszanką letniej wody i octu. Na uporczywe zabrudzenia pomóc może płyn do naczyń pozostawiony na powierzchni wykładziny na co najmniej kwadrans.

Jak odnowić starą wykładzinę dywanową?

Doskonałym sposobem na odnowienie starej wykładziny jest jej lakierowanie. Najpierw jednak trzeba zadbać o czystość powierzchni, dwukrotnie przemywając ją czystą wodą. Po wyschnięciu wykładzina gotowa jest do lakierowania.

Na co położyć wykładzinę dywanową?

Wykładzinę dywanową można układać na płytkach, betonie czy też panelach. Można także ułożyć pod nią specjalne podkłady.

Jak usunąć rysy z wykładziny PCV?

Jeśli wykładzina PCV jest mocno porysowana, niekoniecznie trzeba od razu ją wymieniać. Warto zastosować pastę wykonaną z sody oczyszczonej i wody, którą delikatnie pociera się miejsce uszkodzenia. Doskonałym rozwiązaniem na niewielkie rysy jest także bezbarwna parafina.

W jaki sposób można odnowić kolory w wykładzinie?

Powierzchnię wykładziny łatwo można oczyścić i odświeżyć przy pomocy gęstego roztworu soli kuchennej. Wystarczy zamoczyć w nim gąbkę, odcisnąć, a następnie pocierać całą