Cennik tynków maszynowych

Tynki maszynowe są powszechnie stosowane przez firmy budowlane i remontowe. Pozwalają zaoszczędzić sporo czasu w porównaniu do tradycyjnego tynkowania ręcznego. Kładzenie tynków najlepiej wykonać po zakończeniu prac związanych z instalacją wodno-kanalizacyjna, gazową oraz elektryczną. Pozwoli to uniknąć dodatkowego kucia i ręcznych poprawek. Tynki maszynowe można położyć samodzielnie lub powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. Sprawdź ile kosztują tynki maszynowe. 

Spis treści

Tynki maszynowe cena w 2023 roku

Za gipsowe tynki maszynowe zapłacimy od 38-42 zł/m2. Koszt maszynowych tynków cementowo-wapiennych to przedział 42 – 53 zł/m2

W zależności od rodzaju tynku za opakowanie 25 kg zapłacimy średnio 20-40 zł. Taka ilość starcza na ok. 4-5m2 ściany. Opakowanie tynków lekkich kosztuje ok. 15-30 zł, a ich wydajność kształtuje się na poziomie 1 kg/m2. Za tynkowanie zapłacimy ok. 25-35 zł/m2.

Rodzaje tynków maszynowych

Na rynku dostępne są trzy rodzaje tynków maszynowych:

  • Tynki gipsowe – estetyczne, wydajne, łatwe w nakładaniu i stosunkowo tanie. Tynki gipsowe mają właściwości prozdrowotne, a wzbogacone o kruszywa lekkie pozwalają uzyskać idealnie gładkie powierzchnie. Tynki gipsowe stosuje się we wnętrzach budynków na niemal każdej powierzchni. Nadają się do każdego pomieszczenia, również takiego o wysokiej wilgotności jak łazienka, czy kuchnia. 
  • Tynki cementowo-wapienne z dodatkiem kruszyw mineralnych – łatwe w nanoszeniu i odporne na wilgoć. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli są nakładane na elewację należy zastosować dwie warstwy o grubości minimum 5mm. Najlepiej nakładać je na podłoże cementowe, betonowe lub ceramiczne.
  • Tynki akrylowe – składają się z żywicy akrylowej, kruszywa oraz minerałów. Po zastygnięciu tworzą tzw. “baranka”, odpornego na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Skład tynków akrylowych jest uzupełniany o dodatki grzybobójcze oraz biobójcze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na elewacjach każdego budynku. Tynki akrylowe mogą być nakładane na każdy rodzaj podłoża.

FAQ

Ile za m2 tynku maszynowego?

Za m2 tynku maszynowego zapłacimy ok. 40-60 zł w zależności od rodzaju samego tynku. Cena obejmuje zakup materiału oraz wykonanie tynkowania. 

Ile kosztują tynki 2023?

Ceny samego tynku wahają się od 20 do 40 zł za opakowanie 25 kg. W zależności od jego rodzaju wydajność może kształtować się na poziomie od 1 do nawet 8 kg na m2. Z tego względu koszt zakupu materiału należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od informacji na opakowaniu i indywidualnych preferencji. 

Ile kosztuje położenie 1m2 tynku?

Za tynkowanie ręczne zapłacimy średnio 20-25 zł/m2. Tynkowanie maszynowe kosztuje ok. 38-53 zł/m2. Przy czym należy pamiętać, że zużycie materiałów jest dużo niższe przy tynkowaniu maszynowym. Jeśli zdecydujemy się na tynk maszynowy możemy wypożyczyć maszynę do tynkowania, co przy dużych powierzchniach może okazać się bardziej opłacalne.

Jakie tynki najtańsze?

Najtańsze są tynki cienkowarstwowe mineralne na bazie cementu. Tego rodzaju tynk pomimo niskiej ceny jest dość trwały. Dzięki obecności minerałów jest grzyboodporny. Wadą tego rodzaju tynku jest niewielki wybór kolorów ze względu na ograniczone możliwości barwienia.