Ile kosztuje naziemny przydomowy zbiornik na gaz?

W przypadku instalacji grzewczej zasilanej gazem płynnym w domu jednorodzinnym niezbędne jest posiadanie przydomowego zbiornika. Naziemny przydomowy zbiornik na gaz musi być umieszczony w odpowiednim miejscu na działce z zastosowaniem się do określonych zasad. Zbiornik można kupić na własność używany lub nowy, a następnie zamawiać gaz poprzez dostawy. Ile kosztuje naziemny przydomowy zbiornik na gaz?

Spis treści

Naziemny przydomowy zbiornik na gaz cena w 2023

Za nowy naziemny przydomowy zbiornik na gaz o pojemności 2700 l. trzeba zapłacić około 6500 – 7000 zł. Używany zbiornik o tej samej pojemności kosztuje w granicach 4500 – 5000 zł. Zbiornik nowy o pojemności 4850 l. kosztuje 9000 – 10 500 zł. Używany zbiornik tej samej pojemności to koszt 7500 – 8000 zł.

Naziemny przydomowy zbiornik na gaz można również wydzierżawić i wtedy koszt założenia całej instalacji dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² wyniesie mniej więcej 12 000 – 19 000 zł. Za rok użytkowania instalacji będzie trzeba płacić w granicach 3500 – 4500 zł.

Jak zamówić i zamontować naziemny przydomowy zbiornik na gaz?

Aby zamontować naziemny przydomowy zbiornik na gaz należy dopełnić najpierw niezbędnych formalności, a następnie umiejscowić go w wybranej lokalizacji na działce, która będzie zgodna z przepisami.

  • Projekt – w pierwszej kolejności osoba z uprawnieniami musi wykonać projekt techniczny całej instalacji. Lokalizacja zbiornika oraz przyłącza gazowego zostaje nałożona na mapkę do celów projektowych. Zbiornik musi być następnie zatwierdzony przez rzeczoznawcę zajmującego się zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.
  • Zgłoszenie – standardowo do domów jednorodzinnych o powierzchni około 150 m² wybierany jest zbiornik o pojemności 2700 l, który nie wymaga pozwolenia na budowę. Należy dokonać jedynie zgłoszenia budowy instalacji do właściwego Starostwa Powiatowego wraz z wymaganymi załącznikami.
  • Wykonanie instalacji – zbiornik naziemny o pojemności 2700 l musi znajdować się przynajmniej 3 m od ścian budynku. Dla zbiornika o pojemności 4850 l odległość ta wynosi 5 metrów. 
  • Odbiór – po zakończeniu montażu instalacji wraz ze zbiornikiem naziemnym na gaz należy dokonać odbioru. Odbioru dokonuje Urząd Dozoru Technicznego. 

FAQ

Ile kosztuje nowy zbiornik do gazu?

Za nowy zbiornik o pojemności 2700 l trzeba zapłacić kwotę rzędu 6500 – 7000 zł. Nowy zbiornik o pojemności 4850 l kosztuje około 9000 – 10 500 zł.

Czy warto kupić używany zbiornik na gaz?

Zbiorniki używane są tańsze od tych nowych, lecz to nie zawsze rozsądniejszy wybór. Wraz z niższą ceną można zyskać również gorszą jakość. Zbiorniki używane będą charakteryzować się krótszą żywotnością oraz nie zawsze pełną szczelnością. 

Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego?

Do domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m² wystarczy zbiornik naziemny o pojemności 2700 l. Zbiornik o takiej pojemności przy standardowym użytkowaniu należy napełniać dwa razy w roku. 

Ile kosztuje dzierżawa zbiornika na gaz?

Za dzierżawę zbiornika naziemnego przydomowego na gaz trzeba płacić około 3000 – 4000 zł na rok, jeśli zbiornik ma pojemność 2700 l. Dzierżawa zbiornika to bezpieczniejsza i tańsza alternatywa dla zakupu używanego zbiornika o wątpliwej jakości.

Jaki gaz do zbiorników przydomowych?

Propan w przydomowym zbiorniku na gaz gwarantuje odpowiednią ilość ciepła w domu jednorodzinnym nawet podczas występowania bardzo dużych przymrozków i zapewnia bezawaryjne działanie całej instalacji.