Cennik układania mozaiki – rodzaje, ceny, porady

Mozaika jest bardzo efektownym sposobem na wykończenie ścian w mieszkaniu. Zachwyca bogactwem barw i wzorów, przyciągając na siebie uwagę. Mozaika na ścianę może być wykonana z najróżniejszych materiałów, co pozwala na dopasowanie jej do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Ile kosztuje układanie mozaiki?

Spis treści

Układanie mozaiki cena w 2023

Układanie mozaiki na ścianie kosztuje od 160 do 210 zł/m2. Cena wzrasta, jeśli przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować podłoże. Za ułożenie mozaiki na powierzchni 2 m2 trzeba więc zapłacić 320 – 410 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za układanie mozaiki odnotowany w Polsce

Netto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Najniższa cena160196,80
Średnia cena185227,55
Najwyższa cena210258,30

Ile kosztuje układanie mozaiki w największych miastach w Polsce

MiastoNetto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Białystok165202,95
Bydgoszcz172211,56
Gdańsk210258,30
Gorzów Wielkopolski174213,92
Katowice205252,15
Kielce185227,55
Kraków207254,61
Lublin180221,40
Łódź190233,70
Olsztyn160196,80
Opole187229,91
Poznań195239,85
Rzeszów182223,86
Szczecin192236,16
Toruń180221,40
Warszawa210258,30
Wrocław207254,61
Zielona Góra160196,80

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za układanie mozaiki na ścianie na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces układania mozaiki krok po kroku?

 • Zakupienie odpowiednich materiałów – do układania mozaiki potrzebne są kafelki mozaikowe, klej do płytek, fugi oraz narzędzia takie jak nożyczki do płytek, poziomica, kielnia i gąbka.
 • Przygotowanie podłoża – powierzchnia, na której będziemy układać mozaikę, musi być czysta, sucha i równa. Można zastosować podkład pod płytki, jeśli to konieczne.
 • Planowanie układu – najlepiej jest najpierw zaplanować układ mozaiki, aby uniknąć nieestetycznych cięć i złączeń.
 • Nakładanie kleju – za pomocą kielni nałożyć na podłoże cienką warstwę kleju do płytek. Należy pracować małymi obszarami, aby klej nie wyschnął przed przyklejeniem płytek.
 • Układanie płytek mozaikowych – przyklejamy płytki zgodnie z zaplanowanym wcześniej układem, kontrolując regularnie, czy są one równo ułożone za pomocą poziomicy.
 • Spoinowanie – po tym, jak klej wyschnie, nanieśmy fugę na płytki, wypełniając przestrzenie między nimi. Usuwamy nadmiar fugi za pomocą mokrej gąbki.
 • Czyszczenie i pielęgnacja – po wyschnięciu fugi, należy oczyścić powierzchnię mozaiki z resztek materiałów. Później, mozaikę należy regularnie czyścić i konserwować, aby utrzymać jej wygląd.

Jakie są rodzaje i zalety mozaiki?

Ogromną zaletą mozaiki jest fakt, że jest ona bardzo uniwersalnym materiałem, który można stosować we wnętrzach każdego rodzaju. Mozaika na ścianę może być wykonana z:

 •  ceramiki
 •  kamienia
 •  gresu
 •  szkła
 •  drewna
 •  metalu

Wykorzystując mozaiki można tworzyć naprawdę niepowtarzalne i unikalne wzory.  Można kłaść je jedynie miejscowo, bądź też zdecydować się na wyłożenie nimi całych ścian. Mozaika występuje w najróżniejszych kształtach: kwadratowych, trójkątnych, falistych i innych. Dzięki bogactwu wzorów i kolorów każdy znajdzie idealną mozaikę do swojego wnętrza

FAQ

Czy mozaika nadaje się do kuchni?


 Mozaika jest materiałem, który doskonale sprawdzi się we wnętrzu każdego rodzaju – w łazience, kuchni, salonie czy też przedpokoju. Mozaikę o właściwościach mrozoodpornych można nawet stosować na zewnątrz.

Jaka mozaika w kuchni?

W aranżacjach kuchennych doskonale będzie prezentować się mozaika szklana. Jej delikatne kolory pomagają rozświetlić pomieszczenie. Do kuchni i łazienki świetnie sprawdzi się również mozaika wykonana z miedzi

Czy mozaika szklana nadaje się na podłogę?

Mozaika szklana może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Można obłożyć nią nie tylko ściany, ale także podłogę czy też półki.

Czy mozaika nadaje się pod prysznic?

Materiał wykonania mozaiki nie nasiąka wodą, toteż zastosowanie jej pod prysznicem jest doskonałym rozwiązaniem. Można wykorzystać ją również jako obudowę luster, ścian prysznica, wanny, brodzika czy też blatów łazienkowych.

Czy mozaika jest modna?

Mozaika od kilku lat nie wychodzi z mody. Pozwala na całkowitą odmianę wyglądu pomieszczenia, odżywiając je i wprowadzając do niego nieco koloru. Doskonale sprawdza się również w roli zabezpieczenia ściany przed wilgocią.

Jak położyć mozaikę samoprzylepną?

Mozaika samoprzylepna nie może być kładziona na powierzchniach zawierających winyl, polioctan winylu bądź też lateks. Warto pamiętać o tym, że po przyklejeniu do ściany arkusze mozaiki bardzo ciężko jest usunąć, toteż warto zawczasu sprawdzić ich prawidłowe rozmieszczenie.

Jaki klej do mozaiki ceramicznej?

Chcąc przykleić mozaikę na typowym podłożu mineralnym, takim jak tradycyjny tynk cementowy, warto zastosować elastyczną zaprawę klejową lub elastyczny klej do płytek.