Cennik układania paneli ściennych – rodzaje, ceny, porady

Panele ścienne stanowią wyjątkowo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sposobów na wykończenie domowych ścian. Mogą zastąpić tapety bądź też farby. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów przy niewielkim nakładzie pracy. Ile kosztuje układanie paneli ściennych?

Spis treści

Układanie paneli ściennych cena w 2023

Za ułożenie paneli ściennych trzeba obecnie zapłacić 60 – 100 zł/m2. Koszt robocizny zwiększy się, jeśli wcześniej trzeba będzie przygotować ścianę w odpowiedni sposób.

Jakie są rodzaje paneli ściennych?

W sklepach budowlanych dostępnych jest bardzo dużo rodzajów paneli ściennych, co może spowodować zamęt w głowie niezorientowanego klienta.

Oto najważniejsze rodzaje paneli ściennych i ich krótka charakterystyka:

  • panele drewniane – drewno to naturalny, ponadczasowy materiał, który doskonale prezentuje się na ścianie. Panele z niego wykonane są bardzo eleganckie, dodają wnętrzu ciepła i dostępne są w różnych kształtach i formatach.
  • panele z płyt MDF – są nieco tańszym sposobem na wykończenie wnętrz. Ich powierzchnia pokryta jest warstwą dekoracyjną, co gwarantuje naprawdę efektowny wygląd. Panele z płyt MDF mogą imitować droższe materiały, takie jak drewno czy kamień.
  • panele z płyt PCV – doskonale sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, toteż z powodzeniem można stosować je w kuchniach i łazienkach. Dobrze znoszą mycie i szorowanie, dodatkowo są bardzo lekkie.

FAQ

Z czego zrobione są panele ścienne?

 Panele ścienne produkowane są z płyt MDF, PCV i drewna.

Czy panele ścienne są modne?

Obecnie na rynku panuje bardzo szeroki wybór paneli ściennych, stąd też zwiększyły się możliwości zastosowania ich w domach.  Panele ścienne uznawane są za bardzo modny i ciekawy sposób na aranżację wnętrz. Wszystko dlatego, że oferują one nadzwyczajne bogactwo wzorów i kolorów.

Czy panele PCV nadają się do łazienki?

Panele  PCV doskonale sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie. Dodatkowo są łatwe w montażu i mniej kosztowne niż inne metody wykańczania ścian

Czy na panele ścienne można położyć tapetę?

Na panele ścienne można bezpośrednio przykleić tapetę, którą w razie potrzeby równie łatwo można usunąć.

Jak pomalować panele ścienne na biało?

 Aby uzyskać pożądany efekt, powierzchnię paneli należy dokładnie wyczyścić i przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Następnie można przejść do malowania, przy którym warto skorzystać z farby akrylowej, kredowej bądź też dowolnej farby przeznaczonej do drewna.

Jak układać panele na ścianie?

 W przypadku, kiedy panele na ścianę mają być położone pionowo, ich łaty trzeba zamontować w poziomie. Z kolei kiedy panele będą układane w poziomie, łaty mocujemy w pionie. W przypadku układu ukośnego paneli stelaż z łat powinien być jego lustrzanym odbiciem.