Ile kosztuje wykonanie tarasu z kompozytu?

Panele kompozytowe zyskują coraz większą popularność i stają się materiałem wykorzystywanym do wykonania tarasu. Deski kompozytowe w procesie produkcji wytwarzane są z włókien drzewnych i PVC. Deski kompozytowe charakteryzują się wyglądem zbliżonym do desek drewnianych, lecz wykazują się większą wytrzymałością zwłaszcza na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz, intensywne słońce oraz szron. Deski kompozytowe są antypoślizgowe, dzięki specjalnej obróbce polegającej na szczotkowaniu. Ile kosztuje wykonanie tarasu z kompozytu?

Spis treści

Wykonanie tarasu z kompozytu cena w 2023

Podłoże pod tarasem z deski kompozytowej musi być betonowe, a jego wykonanie kosztuje około 1200 – 2000 zł w zależności od powierzchni. Legary niezbędne do przytwierdzenia desek wraz z elementami mocującymi kosztują około 600 – 850 zł. Deski kompozytowe kosztują 220 – 260 zł/m². Za przygotowanie podłoża, zamontowanie legarów i przytwierdzenie oraz ułożenie desek kompozytowych ekipa policzy koszty robocizny rzędu 180 – 260 zł/m². Taras o powierzchni 30 m² wykonany z kompozytu będzie więc kosztował około 13 800 – 18 450 zł. 

Jakie są rodzaje desek kompozytowych do wykonania tarasu?

Wykonując taras z kompozytu można dokonać wyboru pomiędzy kilkoma rodzajami desek. W zależności od oczekiwanego efektu wizualnego oraz miejsca wykorzystania należy wybrać inne deski kompozytowe.

  • Deski kompozytowe PVC – deski są bardzo odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne, nie kruszeją, nie pochłaniają występującej w powietrzu wilgoci, a także nie ulegają promieniowaniu UV. Deski tego rodzaju nie niszczą się oraz nie zmieniają kształtu pomimo silnego nasłonecznienia lub występowania mrozu. Ogromną zaletą jest prawie zerowa palność, co zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Niska ścieralność powierzchni zapewnia długotrwałe właściwości antypoślizgowe. Deski kompozytowe PVC po zdemontowaniu można poddać przetworzeniu w procesie recyklingowym.
  • Deski kompozytowe HDPE – są to znacznie tańsze, lecz jednocześnie gorsze deski tarasowe. W przypadku większych mrozów deski tego rodzaju mogą zacząć się kruszyć. Ponadto deski te nie są odporne na działanie promieniowania UV, pod wpływem którego tracą pierwotny kolor. 

FAQ

Jaka jest najlepsza deska kompozytowa na taras?

Najtańsze są deski kompozytowe HDPE, jednakże nie wykazują się zbyt dobrą jakością. Najlepiej wybierać deski kompozytowe PVC, które mają szereg korzystnych i pożądanych właściwości. Deski PVC będą świetnie wyglądać przez bardzo długi czas.

Ile lat wytrzyma deska kompozytowa na tarasie?

Deska kompozytowa na taras wysokiej jakości wytrzyma bardzo długi czas. Wybierając deski PVC można oczekiwać dobrego wyglądu nawet przez kilkanaście lat. Deski kompozytowe gorszej jakości bardzo szybko stracą kolor, staną się śliskie, będą się kruszyć pod wpływem mrozu i wyginać w wysokich temperaturach pod wpływem intensywnego słońca i będą wyglądać na mocno zużyte.