Ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę?

Zamontowanie zbiornika na deszczówkę to świetny sposób na zmniejszenie zużycia wody do podlewania ogrodu, a także krok w stronę bardziej ekologicznego funkcjonowania. Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę zależy od konkretnych potrzeb oraz możliwości. Każdy metr sześcienny zbiornika na wodę opadową odpowiada około 25 metrom kwadratowych powierzchni, z której jest ona zbierana. Ile kosztuje montaż zbiornika na deszczówkę?

Spis treści

Montaż zbiornika na deszczówkę cena w 2023

Montaż naziemnego pojemnika na deszczówkę o pojemności do 1000 l to koszt od 250 do 600 zł. Postawienie pojemnika o pojemności od 1100 do 2000 l wyniesie około 900 – 1400 zł. Pojemniki na deszczówkę o dekoracyjnych kształtach są o około 250 – 350 zł droższe od standardowych tej samej wielkości. Koszt zamontowania pojemnika podziemnego o pojemności między 2000 – 3000 l oscyluje w granicach 1500 – 2500 zł. Za zbiornik posiadający specjalne filtry, możliwość połączenia z instalacją domową oraz usługę fachowego montażu trzeba zapłacić kwotę około 8000 – 11 000 zł.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Zbieranie wody opadowej jest korzystne dla gospodarstwa domowego pod względem ekonomicznym, jak i krokiem w stronę większej dbałości o ekologię oraz środowisko naturalne. Deszczówkę można zbierać do różnych pojemników, a wybór zależy od konkretnych potrzeb oraz powierzchni zbierania wody.

  • Zbiorniki naziemne – do tej kategorii zaliczają się pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, który chroni wodę opadowa przed promieniami słonecznymi i zapewnia swobodne korzystanie na przykład do podlewania ogródka warzywnego. Zbiorniki naziemne mają pojemność nawet do 2000 l. Posiadają specjalne krany, z których można nalać wodę do konewki.
  • Dekoracyjne zbiorniki naziemne – pojemniki o ciekawych kształtach, które zdecydowanie lepiej wkomponowują się w aranżację ogrodu. Najczęściej przybierają formę dzbana lub imitacji murku wykonanego z cegły. Zbiorniki naziemne należy ustawiać blisko budynku, a następnie poprowadzić rynny w taki sposób, aby woda z całego dachu wpadała prosto do pojemnika. Zbiorniki naziemne są funkcjonalne w sezonie wiosenno-letnim, gdy pozwalają podlewać ogródek warzywny, klomby kwiatów oraz krzewy owocowe konewką lub podłączonym odpowiednio przewodem.
  • Zbiorniki podziemne – jak wskazuje nazwa są to zbiorniki montowane pod powierzchnią ziemi. Ten rodzaj zbiorników można zastosować na działkach, gdzie poziom wód gruntowych jest odpowiednio niski. Wokół zbiornika musi znaleźć się warstwa piasku, która chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi naciskiem. Zbiorniki podziemne występują w większych rozmiarach i pozwalają korzystać z zebranej wody nawet zimą. Niektóre zbiorniki podziemne mogą być podłączane do domowej instalacji wodnej.

FAQ

Jaka najlepsza pojemność zbiornika na deszczówkę z domu jednorodzinnego?

Na każde 25 m² powierzchni dachu należy przygotować zbiornik pojemności metra sześciennego. Przykładowo mając na budynku dach o powierzchni 150 m² trzeba przygotować zbiornik o pojemności przynajmniej 6 m³. Można to uzyskać łącząc ze sobą kilka zbiorników o mniejszych pojemnościach.

Jaki zbiornik na deszczówkę bez pozwolenia?

Na zbiorniki naziemne nie potrzebne jest żadne pozwolenie. W każdej chwili można kupić odpowiedni pojemnik, a następnie odpowiednio go ustawić oraz połączyć z rynnami na budynku.

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Zbiorniki na wodę opadową, które są naziemne należy opróżniać przed zimą, aby woda w pojemniku nie zamarzła. Zbiorników podziemnych nie trzeba opróżniać, a często umożliwiają one korzystanie z wody zimą.

Czy deszczówka może się zepsuć?

Deszczówka gromadzona w pojemnikach bez dostępu naturalnego światła się nie psuje. Jej temperatura może się zmieniać zwłaszcza w zbiornikach naziemnych, lecz będzie nadawała się do podlewania ogrodu. Wodę ze zbiornika podziemnego po podłączeniu do instalacji sieci wodnej w domu przepuszcza się przez specjalne filtry.