Cennik układania płytek w karo – zalety, porady, ceny

Wiele osób będących w trakcie wykańczania pomieszczenia, bądź też planujących remont, zastanawia się, w jaki sposób ułożyć płytki. Można robić to w różny sposób, dlatego warto zapoznać się z przykładowymi aranżacjami, by określić, w którym kierunku chce się pójść. Ostatnimi czasy bardzo modne są płytki ułożone w karo, które gwarantują niesamowity efekt dekoracyjny. Ile kosztuje układanie płytek w karo?

Spis treści

Układanie płytek w karo cena w 2023

Szacunkowy koszt układania płytek w karo to średnio 165 – 215 zł/m2 brutto. Oznacza to, że za położenie płytek w pomieszczeniu o powierzchni 25 m kwadratowych musimy zapłacić od 4125 zł do 5375 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za układanie płytek w karo odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa cena134.15165
Średnia cena155.28190.50
Najwyższa cena174.80215

Ile kosztuje układanie płytek w karo w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok135166.05
Bydgoszcz140172.20
Gdańsk172211.56
Gorzów Wielkopolski137168.51
Katowice169207.87
Kielce142174.66
Kraków174213.82
Lublin143175.89
Łódź167205.21
Opole137168.51
Olsztyn135166.05
Poznań172211.56
Rzeszów138169.74
Szczecin168206.64
Toruń140172.20
Wrocław173212.69
Warszawa175215.25
Zielona Góra134164.82

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za układanie płytek w karo na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ułożenia płytek w karo krok po kroku?

  • Przygotowanie podłoża – podłoże musi być suche, czyste i równe. Ewentualne nierówności powinny być wyrównane.
  • Pomiary – precyzyjne pomiary pomieszczenia są niezbędne do dokładnego przycięcia płytek.
  • Planowanie układu – na podstawie pomiarów, planuje się układ płytek w karo. Należy uwzględnić miejsce startu i zakończenia układu, aby zapewnić estetyczny wygląd.
  • Przygotowanie kleju – klej do płytek jest przygotowywany zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Nakładanie kleju – klej jest nakładany na małym obszarze podłoża za pomocą pacy z zębami.
  • Ułożenie płytek – płytki są układane w karo na świeżo nałożonym kleju, zaczynając od wcześniej zaplanowanego punktu.
  • Przycinanie płytek – na krawędziach pomieszczenia, płytki mogą wymagać przycięcia, aby idealnie pasować do przestrzeni.
  • Czyszczenie – po ułożeniu płytek, powierzchnię należy dokładnie wyczyścić z nadmiaru kleju.
  • Fugowanie – po wyschnięciu kleju, płytki są fugowane. Fuga jest nakładana za pomocą specjalnej paci, a nadmiar jest usuwany gąbką.
  • Polerowanie – po wyschnięciu fugi, płytki są polerowane, aby usunąć resztki fugi i nadać im blasku.

Jakie są zalety układania płytek w karo?

 Odrobina szaleństwa, jakim niewątpliwie jest ułożenie płytek w karo, może przynieść naprawdę interesujący efekt wizualny. Trzeba jednak przygotować się na to, że  zużycie płytek może wzrosnąć nawet o 15% w stosunku do tradycyjnego ułożenia. Oto dlaczego warto zdecydować się na  ułożenie płytek w karo:

  • ten sposób ułożenia płytek optycznie powiększy niewielkie pomieszczenia
  • płytki w karo mogą ukryć ewentualne krzywizny ścian
  • doskonale prezentują się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach

Warto jedynie pamiętać o tym, że ułożenie płytek w karo wymaga ogromnej staranności i precyzji. Wybrane płytki koniecznie muszą być także w kwadratowym kształcie – każdy inny kształt automatycznie dyskwalifikuje tę metodę układania płytek.

FAQ

Jak układać płytki w karo?

 Płytki w karo powinny być ułożone w ten sposób, by siatka fug ustawiona była w stosunku do ścian pomieszczenia pod kątem 45 stopni.

Kiedy płytki w karo?

 Płytki karo korzystnie prezentują się w przypadku pomieszczeń o nieprostopadłych kątach oraz nieregularnych kształtach. Pozwala to na wizualną likwidację różnic w ścianach, które nie są równoległe.

Jak układać płytki na podłodze- w karo czy prosto?

 W pomieszczeniach o kształcie prostokąta bądź też kwadratu płytki najlepiej kleić jest prosto. Układ równoległy do ścian bocznych prezentuje się w ich przypadku najlepiej.

Jak przenosić płytki wielkoformatowe?

By móc wygodnie przenosić płytki wielkoformatowe trzeba wyposażyć się w specjalne przyssawki z pompką. Mocuje się je do płytek w wybranych miejscach, w zależności od potrzeb użytkownika. Posiadają one komfortowe uchwyty umożliwiające przenoszenie płytek.

Czy strzałki na płytkach mają znaczenie?

Strzałki kierunkowe umiejscowione na płytkach wskazują kierunek przebiegu wzoru. Należy układać je w ten sposób, aby strzałki były skierowane grotami w jedną stronę. Położenie płytek kierunkowych w przypadkowy sposób może sprawić, że będą prezentować się wyjątkowo niekorzystnie.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy układaniu płytek?

 Przed montażem płytek należy dokonać przeglądu całe zamówionej partii i sprawdzić jakość, odcień i wymiar, porównując płytki z różnych opakowań. Zdarza się bowiem, że nawet płytki pochodzące z tej samej partii potrafią nieznacznie różnić się odcieniem.