Cennik wiercenia otworów – ceny i porady

W trakcie budowy domu bardzo często występuje potrzeba wykonania w betonie różnego rodzaju otworów, które niezbędne są choćby do montażu instalacji wodociągowej bądź też elektrycznej. Ich wykonanie może być naprawdę bardzo trudne i czasochłonne, a bez specjalistycznego sprzętu wręcz niemożliwe. Dlatego warto powierzyć je specjaliście. Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie?

Spis treści

Wiercenie otworów w betonie cena w 2023

Koszt wiercenia otworów w betonie uzależniony jest od ich średnicy. Za niewielkich rozmiarów otwory trzeba zapłacić  4-5 zł za każdy centymetr głębokości. W przypadku dużych otworów cena wzrasta i mieści się w zakresie 6-14 zł za każdy centymetr.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wiercenie otworów w betonie odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/cm)Cena Brutto (zł/cm)
Najniższa4.004.92
Średnia4.505.54
Najwyższa5.006.15

Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/cm)Cena Brutto (zł/cm)
Białystok4.105.04
Bydgoszcz4.205.17
Gdańsk4.805.91
Gorzów Wielkopolski4.054.98
Katowice4.705.79
Kielce4.155.10
Kraków4.906.03
Lublin4.255.23
Łódź4.405.41
Olsztyn4.054.98
Opole4.205.17
Poznań4.605.66
Rzeszów4.155.10
Szczecin4.355.35
Toruń4.305.29
Warszawa5.006.15
Wrocław4.755.84
Zielona Góra4.004.92

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wiercenie otworów w betonie na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wiercenia otworów krok po kroku?

 • Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie miejsca, w którym ma powstać otwór. Powinno być ono zaznaczone np. za pomocą markeru.
 • Następnie należy przygotować odpowiednie narzędzie do wiercenia – wiertarkę z odpowiednio małym wiertłem.
 • Po przygotowaniu wiertarki, przystępujemy do wiercenia. Wiertarkę przykłada się do miejsca oznaczonego na powierzchni i włącza.
 • W trakcie wiercenia, należy utrzymywać narzędzie pod odpowiednim kątem i utrzymać stałą moc. W przypadku twardszych materiałów, może być konieczne stosowanie chłodzenia, np. za pomocą wody.
 • Po wierceniu otworu, należy go dokładnie oczystić z pyłu i odprysków. Można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza lub pędzelka.
 • Ostatecznie, po oczyszczeniu otworu, proces wiercenia jest zakończony. Otwór jest gotowy do dalszego wykorzystania, np. do montażu wkrętów czy śrub.

Dlaczego do wiercenia otworów w betonie warto wykorzystać technikę diamentową?

 Specjaliści zajmujący się wierceniem w betonie często korzystają z techniki diamentowej. Wiertnice diamentowe to urządzenia, które posiadają system chłodzenia wodą, dzięki czemu w trakcie prac nie powstaje brudzący pył. Z wykorzystaniem techniki diamentowej można wiercić otwory nie tylko w betonie, ale również cegłach, żelbetonie, betonie zbrojonym czy też marmurze. Oto zalety wiercenia w betonie techniką diamentową:

 • niski poziom hałasu
 • ograniczone pylenie
 • niski poziom wibracji
 • szybki czas wykonania prac
 • możliwość wykonania otworów w trudno dostępnych miejscach
 • ograniczenie wstrząsów

FAQ

Czy można wiercić w betonie bez udaru?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że podczas wiercenia w betonie udar z pewnością okazuje się przydatny. Nie trzeba używać go jednak przez cały czas. Wystarczy włączać go w momencie, kiedy czuje się opór. Warto pamiętać o stałym kontrolowaniu prędkości obrotowej w trakcie wiercenia.

Czym wywiercić dziurę w betonie?

Do wiercenia w betonie najlepiej wykorzystać wiertła ze stali zbrojonej, wiertła tytanowo – węglowe, oraz te wyposażone w diamentową głowicę. Potrzebny również będzie mocny sprzęt – młotowiertarka bądź wiertarka udarowa

Po jakim czasie można wiercić w betonie?

Trzeba pamiętać o tym, że beton w pełni utwardza się po upływie około 4 tygodni – warunkiem jest temperatura przynajmniej 20 stopni Celsjusza

Jak wiercić w żelbecie?

Zwykła wiertarka do wiercenia w żelbecie z pewnością okaże się niewystarczająca. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w młotowiertarkę wyposażoną w udar mechaniczny lub pneumatyczny. Ten drugi jest o wiele lepszym wyborem, jako iż samodzielnie ustala potrzebną siłę nacisku.

Jaka moc wiertarki do wiercenia w betonie?

Do wiercenia w betonie najlepszy jest sprzęt, który posiada przynajmniej kilka biegów i umożliwia przełączanie liczby obrotów. Do wiercenia w betonie lub żelbecie potrzebne jest urządzenie o wysokiej mocy i wygodnym uchwycie zapewniającym bezpieczną i komfortową pracę.