Ile kosztuje tunel foliowy?

Uprawa warzyw lub innych roślin owocujących w aktualnym klimacie często narażona jest na bardzo zmienne warunki atmosferyczne. Skrajne temperatury, nagłe przymrozki lub wysokie upały mogą powodować usychanie bądź gnicie roślin. Tunel foliowy to najlepsze rozwiązanie pozwalające na stworzenie zrównoważonej uprawy. Tunele foliowe służą przede wszystkim do stworzenia zbalansowanych warunków pod względem wilgoci oraz temperatury, które będą optymalne dla sadzonek. Ile kosztuje tunel foliowy?

Spis treści

Tunel foliowy cena w 2023

Za tunel foliowy o wymiarach 2 x 3 metry trzeba zapłacić około 250 – 350 zł. Za większy tunel foliowy o wymiarach 6 x 8 metrów cena będzie wynosić w granicach 650 – 800 zł. Większe tunele foliowe przeznaczone do samodzielnej uprawy w ogrodzie przy domu mogą kosztować do 1500 zł. Za tunele z innych tworzyw trzeba zapłacić od 1500 – 3000 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za tunel foliowy odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Najniższa250307.5
Średnia300369
Najwyższa350430.5

Ile kosztuje tunel foliowy w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł)Cena Brutto (zł)
Białystok255313.65
Bydgoszcz275338.25
Gdańsk335411.55
Gorzów Wielkopolski265325.95
Katowice330405.9
Kielce260319.8
Kraków340417.2
Lublin270331.1
Łódź285350.55
Olsztyn275338.25
Opole265325.95
Poznań320393.6
Rzeszów260319.8
Szczecin310381.3
Toruń280344.4
Warszawa350430.5
Wrocław325399.75
Zielona Góra255313.65

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za tunel foliowy na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces tunel foliowy krok po kroku

 • Wybór miejsca – do wykonania tunelu foliowego najlepiej jest wybrać miejsce, które jest płaskie i ma wystarczającą ilość słońca.
 • Przygotowanie terenu – usuwanie chwastów, kamieni i innych przedmiotów, które mogą przeszkadzać w budowie tunelu foliowego.
 • Montaż konstrukcji – to etap, na którym zaczyna się montować ramę tunelu. Jest to zwykle wykonane z metalowych rur, które są połączone razem.
 • Rozłożenie folii – po zmontowaniu ramy, kolejnym krokiem jest rozłożenie folii na konstrukcji i odpowiednie jej przymocowanie.
 • Montaż drzwi – na końcach tunelu foliowego montuje się drzwi, które pozwalają na dostęp do wnętrza.
 • Montaż systemu nawadniającego – o ile jest to potrzebne, ostatnim etapem może być instalacja systemu nawadniającego.

Jakie są rodzaje tuneli do uprawy w ogrodzie?

Rozpoczynając dopiero przygodę z samodzielną uprawą warzyw w ogrodzie należy dopasować odpowiedni tunel foliowy. Mogą się one różnić pod względem konstrukcji stelażu lub poszycia.

 • Stelaż z rur PCV – najczęściej spotykany rodzaj tuneli foliowych do samodzielnej uprawy. Konstrukcja jest lekka i dzięki temu jej montaż nie stanowi problemu. Należy jednak dobrze zabezpieczyć tunel, gdyż silniejsze podmuchy wiatru mogą nim poruszać. 
 • Stelaż drewniany – konstrukcja stelażu pozwala na samodzielne docinanie poszczególnych elementów drewnianych oraz ich przykręcanie lub przewiercanie. Choć stelaże drewniane są stabilne to niestety nie są odporne na wilgoć i po pewnym czasie konstrukcja posiada widoczne ślady użytkowania, takie jak próchniejące drewno lub pojawiający się grzyb.
 • Stelaż metalowy – konstrukcja składa się z ocynkowanych rurek gwarantujących trwałość i stabilność całego tunelu. Metalowy stelaż należy przytwierdzić do podłoża za pomocą specjalnych śrub, dzięki czemu nawet silne podmuchy wiatru go nie przewrócą.
 • Folia perforowana – zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w tunelu, lecz jednocześnie powoduje większe problemy z utrzymaniem właściwego poziomu wilgotności, co może powodować pojawianie się pleśni oraz gnicie upraw.
 • Folia bez perforacji – wymaga przewietrzania tunelu, gdyż poszycie nie posiada żadnych otworów. Nadaje się do upraw szczególnie ciepłolubnych.
 • Folia filtrująca – rodzaj poszycia, który filtruje wpadające do tunelu promienie UV. Charakteryzuje się trwałością i skuteczną ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UV przez kilka sezonów, co określa producent.

FAQ

Który tunel jest lepszy: zielony czy biały?

Tunel zielony gwarantuje więcej cienia sadzonkom, które nie potrzebują stałego nasłonecznienia. Kolor zielony sprawia, że tunel foliowy szybciej się nagrzewa. Z kolei biała folia jest dobra dla roślin wymagających dużej ilości światła. Biały tunel foliowy nieco trudniej wkomponować w aranżację ogrodu.

Czy można nie ściągać folii z tunelu na zimę?

Pozostawienie poszycia na tunelu foliowym na zimę zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Silne podmuchy wiatru, nawałnice oraz grad mogą uszkodzić folię i spowodować konieczność zakupu nowego poszycia w następnym sezonie.

Z czego najtaniej zrobić tunel foliowy?

Najtańszym rozwiązaniem przygotowania tunelu foliowego jest zrobienie stelażu z rurek PCV. Konstrukcja jest lekka i można ją przenosić w dowolnie wybrane miejsce w ogrodzie.

W którą stronę ustawić tunel foliowy?

Tunel foliowy powinien znajdować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu na całej działce. Tunel powinien być ustawiony dłuższym bokiem w stronę trasy wędrówki słońca w ciągu całego dnia. Ustawienie tunelu foliowego frontem do słońca spowoduje mniejszą absorpcję promieni słonecznych przez folię. 

Czy należy zamykać tunel foliowy na noc?

Warto zamykać tunele foliowe na noc, aby różnica temperatur panujących w ciągu dnia i nocy nie powodowała niekorzystnych skutków dla upraw. W ciągu dnia należy tunel otwierać, aby zapewnić przewiew oraz dostęp dla zapylaczy, takich jak pszczoły.