Ile kosztuje nawożenie trawnika?

Piękny, równy i gęsty trawnik jest wynikiem regularnej pielęgnacji oraz świadomego wykonywania poszczególnych prac ogrodowych. Nawożenie trawnika jest niezbędne zwłaszcza tak, gdzie gleba nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych i odżywczych trawie. Nawożenie trawnika jest więc niezbędną czynnością pozwalającą poprawić wizualny stan trawnika, a także zlikwidować ewentualne chwasty pojawiające się na jego powierzchni. Ile kosztuje nawożenie trawnika?

Spis treści

Nawożenie trawnika cena w 2023

Za nawożenie trawnika przed domem należy zapłacić około 1 – 2 zł/m². Jeśli prace obejmą dodatkowo również wzbogacanie gleby w odżywczy torf, a także wyrównywanie terenu to cena będzie wynosić w granicach 3 – 5 zł/m². Za samo dosianie trawnika po przeprowadzeniu wcześniej wertykulacji koszt będzie wynosił około 1 – 2 zł/m². Za nawożenie, wzbogacenie torfem oraz dosianie trawnika na powierzchni 150 m² będzie trzeba więc ponieść koszt rzędu 750 – 1350 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za nawożenie trawnika przed domem odnotowany w Polsce

Netto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższy11.23
Średni1.51.85
Najwyższy22.46

Ile kosztuje nawożenie trawnika przed domem w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok1.11.35
Bydgoszcz1.21.47
Gdańsk22.46
Gorzów Wielkopolski11.23
Katowice1.41.72
Kielce11.23
Kraków22.46
Lublin1.11.35
Łódź1.21.47
Olsztyn11.23
Opole1.11.35
Poznań1.72.09
Rzeszów11.23
Szczecin1.41.72
Toruń1.21.47
Warszawa22.46
Wrocław1.72.09
Zielona Góra1.11.35

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za nawożenie trawnika przed domem na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces nawożenie trawnika krok po kroku

  • Ocena stanu trawnika – dokonanie oceny stanu trawnika jest kluczowe do ustalenia, jakie nawozy będą najbardziej odpowiednie.
  • Wybór odpowiedniego nawozu – różne trawniki mają różne wymagania żywieniowe, dlatego istotne jest dobranie odpowiedniego nawozu.
  • Nakładanie nawozu – jest to etap, na którym nawóz jest równomiernie rozprowadzany na całym obszarze trawnika.
  • Podlewanie – po nałożeniu nawozu, trawnik powinien być dokładnie podlany, aby pomóc nawozowi przeniknąć do gleby i osiągnąć korzenie trawy.
  • Kontrola efektów – po pewnym czasie od nawożenia warto ocenić efekty i w razie potrzeby powtórzyć cały proces.

Jakie są rodzaje nawozów do trawnika?

Regularne nawożenie jest wskazane przede wszystkim w przypadku układania w ogrodzie trawnika z rolek. Właściwie dobrany nawóz zapewni lepszy stan i wygląd naszego trawnika w ogrodzie.

  • Azot – stanowi podstawę większości nawozów do trawników. Dzięki obecności azotu w nawozach trawnik staje się ciemnozielony i posada głęboki odcień przez cały sezon wiosenno-letni.
  • Potas – ten składnik w nawozach sprawia, że trawnik staje się znacznie bardziej odporny na skrajne i trudne warunki atmosferyczne, a także różnego rodzaju szkodniki czy choroby atakujące trawę.
  • Fosfor – składnik chroni nasz trawnik przed niektórymi chorobami i mrozem. Fosfor wpływa również bardzo korzystnie na cały system korzeniowy trawnika i wzmacnia go. 
  • Wapń – jest to składnik, którego obecność w nawozach do trawnika pomaga utrzymywać optymalne pH. Jeśli więc w glebie zostanie zachowany właściwy poziom pH to wpłynie to na próchnicę.
  • Żelazo – jest ważny dla różnego rodzaju procesów glebotwórczych, w których bierze udział. Żelazo wspomaga rozwój trawnika i brakuje go szczególnie w okresie letnim.

FAQ

Ile nawozu na 1 m² trawnika?

Nie ma jednej określonej dawki, która będzie odpowiednia w przypadku każdego nawozu. Dlatego konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zalecanych dawek podawanych przez producentów nawozów. Ilość nawozu potrzebnego na 1 m² trawnika zależy od dokładnego składu nawozu i procentowej zawartości poszczególnych substancji w produkcie.

Jak cena za 1 m² nawożenia trawnika?

Za nawożenie trawnika trzeba zapłacić około 1- 2 zł/m². Jeśli dodatkowo zostaną wykonane prace polegające na dosianiu trawnika po przeprowadzonej wertykulacji oraz wzbogaceniu gleby w torf to cena może wynosić w granicach 5 – 9 zł/m².

Ile mocznika na 100 m² trawy?

Mocznik to inaczej nawóz z azotem, który poprawia ogólny wygląd całego trawnika. Na 100 m² trawy najczęściej zaleca się około 1 – 2 kg mocznika. Warto jednak stosować się bezpośrednio do zaleceń producenta nawozu, które muszą znajdować się na opakowaniu produktu.