Ile kosztuje nawożenie trawnika?

Piękny, równy i gęsty trawnik jest wynikiem regularnej pielęgnacji oraz świadomego wykonywania poszczególnych prac ogrodowych. Nawożenie trawnika jest niezbędne zwłaszcza tak, gdzie gleba nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych i odżywczych trawie. Nawożenie trawnika jest więc niezbędną czynnością pozwalającą poprawić wizualny stan trawnika, a także zlikwidować ewentualne chwasty pojawiające się na jego powierzchni. Ile kosztuje nawożenie trawnika?

Spis treści

Nawożenie trawnika cena w 2023

Za nawożenie trawnika przed domem należy zapłacić około 1 – 2 zł/m². Jeśli prace obejmą dodatkowo również wzbogacanie gleby w odżywczy torf, a także wyrównywanie terenu to cena będzie wynosić w granicach 3 – 5 zł/m². Za samo dosianie trawnika po przeprowadzeniu wcześniej wertykulacji koszt będzie wynosił około 1 – 2 zł/m². Za nawożenie, wzbogacenie torfem oraz dosianie trawnika na powierzchni 150 m² będzie trzeba więc ponieść koszt rzędu 750 – 1350 zł.

Jakie są rodzaje nawozów do trawnika?

Regularne nawożenie jest wskazane przede wszystkim w przypadku układania w ogrodzie trawnika z rolek. Właściwie dobrany nawóz zapewni lepszy stan i wygląd naszego trawnika w ogrodzie.

  • Azot – stanowi podstawę większości nawozów do trawników. Dzięki obecności azotu w nawozach trawnik staje się ciemnozielony i posada głęboki odcień przez cały sezon wiosenno-letni.
  • Potas – ten składnik w nawozach sprawia, że trawnik staje się znacznie bardziej odporny na skrajne i trudne warunki atmosferyczne, a także różnego rodzaju szkodniki czy choroby atakujące trawę.
  • Fosfor – składnik chroni nasz trawnik przed niektórymi chorobami i mrozem. Fosfor wpływa również bardzo korzystnie na cały system korzeniowy trawnika i wzmacnia go. 
  • Wapń – jest to składnik, którego obecność w nawozach do trawnika pomaga utrzymywać optymalne pH. Jeśli więc w glebie zostanie zachowany właściwy poziom pH to wpłynie to na próchnicę.
  • Żelazo – jest ważny dla różnego rodzaju procesów glebotwórczych, w których bierze udział. Żelazo wspomaga rozwój trawnika i brakuje go szczególnie w okresie letnim.

FAQ

Ile nawozu na 1 m² trawnika?

Nie ma jednej określonej dawki, która będzie odpowiednia w przypadku każdego nawozu. Dlatego konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zalecanych dawek podawanych przez producentów nawozów. Ilość nawozu potrzebnego na 1 m² trawnika zależy od dokładnego składu nawozu i procentowej zawartości poszczególnych substancji w produkcie.

Jak cena za 1 m² nawożenia trawnika?

Za nawożenie trawnika trzeba zapłacić około 1- 2 zł/m². Jeśli dodatkowo zostaną wykonane prace polegające na dosianiu trawnika po przeprowadzonej wertykulacji oraz wzbogaceniu gleby w torf to cena może wynosić w granicach 5 – 9 zł/m².

Ile mocznika na 100 m² trawy?

Mocznik to inaczej nawóz z azotem, który poprawia ogólny wygląd całego trawnika. Na 100 m² trawy najczęściej zaleca się około 1 – 2 kg mocznika. Warto jednak stosować się bezpośrednio do zaleceń producenta nawozu, które muszą znajdować się na opakowaniu produktu.