Ile kosztuje prąd na budowę?

W trakcie trwania procesu budowy domu jednorodzinnego trzeba korzystać z taryfy C11, która potocznie nazywana jest prądem budowlanym. Z tego rodzaju taryfy na co dzień korzystają również niewielkie firmy niezajmujące się żadną produkcją. Stawka za prąd w taryfie C11 jest jednakowa przez całą dobę niezależnie od godziny korzystania z niego. Zmiany taryfy na G11 lub G12 można dokonać po zakończeniu budowy. Ile kosztuje prąd na budowę?

Spis treści

Prąd na budowę cena w 2023

Za prąd budowlany, który określa się mianem taryfy C11 trzeba uiszczać przede wszystkim opłaty handlowe, które wahają się w granicach 15 – 40 zł w zależności od operatora. Aktualne stawki za prąd budowlany wynoszą około 1.80 – 2.30 zł/kWh. Za wykonanie przyłącza stałego kablowego trzeba jednorazowo zapłacić kwotę rzędu 2500 – 3500 zł. Za przyłącze tymczasowe napowietrzne kwota wyniesie około 1900 – 2400 zł.

Jak zamówić prąd na budowę?

Przyłączenie prądu na budowę wymaga dopełnienia pewnych formalności i złożenia odpowiednich wniosków. Cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto mieć świadomość wszystkich niezbędnych etapów, aby nie przedłużać procesu z powodu własnej niewiedzy.

  • Warunki przyłączenia – do złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączeniu prądu na budowę potrzebna jest mapa do celów projektowych, na której zostanie oznaczone miejsce dla skrzynki prądowej, a także akt własności działki. 
  • Umowa – właściwy oddział w czasie do 30 dni wyda warunki przyłączenia wraz z umową dla właściciela działki. Przyłącze może być jednofazowe 230V lub trójfazowe 400V. Czas na realizację przyłącza rozpoczyna się wraz z podpisaniem umowy.
  • Projekt przyłączenia – po podpisaniu umowy następuje etap zabierający najwięcej czasu. Projekt przyłącza zawiera lokalizację złącza, przebieg kabli oraz wszystkich przewodów. 
  • Wykonanie przyłączenia – po wykonaniu zaprojektowanego przyłącza właściciel działki musi uiścić opłatę. Na opłatę wpływają takie czynniki jak moc przyłączenia, wybór rodzaju przyłączenia kablowego lub napowietrznego, a także długości przyłączenia.
  • Odbiór techniczny – po wykonaniu przyłączenia, prace muszą zostać zatwierdzone techniczne przez elektryka. Dopiero wtedy podpisywana zostaje ostateczna umowa dotycząca sprzedaży prądu zawierająca szczegółowe informacje dla właściciela działki, a następnie instalowany jest licznik i można rozpocząć użytkowanie prądu. 

FAQ

Ile kosztuje 1 kWh prądu budowlanego w 2023?

Za 1 kWh prądu budowlanego w 2023 roku należy zapłacić około 1.80 – 2.30 zł. Stawki różnią się w zależności od wybranego operatora dostarczającego prąd na budowę.

Jaka taryfa na prąd budowlany?

Standardowa taryfa na prąd budowlany to C11, która jest całodobowa i nie występują różnice w stawce niezależnie od pory dnia. Prąd budowlany może być również w taryfach C12a lub C12b, które mają zróżnicowane stawki ze względu na godziny korzystania z prądu, lecz są one wybierane niezwykle rzadko.

Czy prąd budowlany jest droższy?

Taryfa na prąd budowlany jest droższa od standardowej taryfy wykorzystywanej w domach jednorodzinnych. Po zakończeniu pewnych etapów budowy można złożyć odpowiedni wniosek i domagać się zmiany prądu budowlanego na standardową taryfę. 

Co zrobić żeby nie płacić prądu budowlanego?

Rozwiązaniem na uniknięcie opłat za prąd budowlany jest zastosowanie agregatów prądotwórczych. Jednak z pewnością nie jest to rozwiązanie praktyczne i nie zawsze okazuje się tańsze ze względu na intensywność prac odbywających się na budowie.