Ile kosztuje wykonanie nagrobka?

Wykonanie nagrobka dla osoby zmarłej to wyraz największego szacunku i kontynuacja ważnej tradycji. Wybór odpowiedniego materiału, kształtu oraz rozmiaru nagrobka to ważna decyzja. Należy odpowiednio zaprojektować również napis zawierający podstawowe dane o zmarłym, który zostanie umieszczony na płycie nagrobka. Od rodzaju kamienia zależy trwałość i estetyka, jaką będzie charakteryzował się nagrobek. Ile kosztuje wykonanie nagrobka?

Spis treści

Wykonanie nagrobka cena w 2023

Najtańsze są nagrobki wykonane z lastryko i kosztują około 2000 – 3000 zł. Nagrobek wykonany z granitu może kosztować około 5500 – 8500 zł. Za nagrobek, do którego produkcji użyto kamień Impala trzeba zapłacić kwotę rzędu 10 000 – 12 000 zł. Nagrobki marmurowe sprzedawane są za ceny w granicach 18 000 – 25 000 zł. 

Jakie są rodzaje wykonywanych nagrobków?

Wybierając materiał, z którego zostanie wykonany nagrobek dla zmarłej osoby warto brać pod uwagę cechy, jakimi wykazują się poszczególne materiały. Nagrobek powinien wyglądać dostojnie i być solidnie wykonany, aby miał odpowiednią trwałość.

  • Lastryko – materiał wykonany z mieszaniny grysu oraz cementu. Lastryko można barwić, a także zmieniać proporcję poszczególnych rodzajów budulca. Lastryko jest materiałem najtańszym i coraz rzadziej wybieranym.
  • Granit – najczęściej wybierany materiał do wykonania nagrobków. Materiał ten jest łatwy w obróbce i jednocześnie bardzo trwały. Płyta nagrobka jest nienasiąkliwa i zazwyczaj posiada barwy w różnych odcieniach szarości. Rzadziej można również spotkać granity czerwone, czarne, kremowe, brązowe i żółte.
  • Granit Impala – szaro-czarny rodzaj granitu, który w formie nagrobku prezentuje się niezwykle elegancko i dostojnie. 
  • Marmur – materiał występujący w licznych odcieniach. Marmur posiada charakterystyczne żyłkowania, które nadają mu elegancji. Marmur nie jest jednak najbardziej trwałym materiałem, gdyż jest nasiąkliwy i po pewnym czasie może posiadać widoczne przebarwienia.
  • Kompozyt – nagrobki przygotowane z kompozytów mogą przybierać najróżniejsze odcienie. Połączenie naturalnego kamienia z żywicą zapewnia trwałość i odporność nawet podczas skrajnych warunków atmosferycznych.

FAQ

Jaki granit jest najtańszy?

Najtańszym rodzajem granitu, z którego można wykonać nagrobek jest ten w kolorze szarym. Jeszcze mniej kosztownym materiałem na nagrobek od granitu jest lastryko.

Ile kosztuje jedna litera na pomniku?

Za wykonanie na płycie nagrobka zmarłej osoby jednej litery trzeba zapłacić około 10 – 15 zł. Za napis składający się z 20 liter należy więc zapłacić w granicach 200 – 300 zł.

Ile kosztuje pomnik z lastryko?

Za wykonanie nagrobka z lastryko trzeba zapłacić kwotę w granicach 2000 – 3000 zł. Cena może być nieco wyższa w przypadku nagrobka podwójnego lub większego.

Po czym poznać chiński granit?

Nagrobek z granitu podczas obróbki u kamieniarza poddawany jest szlifowaniu oraz specjalnemu polerowaniu. Jeśli jednak na nagrobku po pewnym czasie pojawiają się plamy lub przebarwienia oznacza to, że granit mógł być chiński.

Jaki kolor pomnika wybrać?

Najczęściej wybieranymi kolorami nagrobków są odcienie szarości. Czarne płyty wydają się być najbardziej eleganckie i dostojne. Jednak najłatwiejsze w utrzymaniu czystości na co dzień są nagrobku w jasnych barwach. 

Jakie litery wybrać na pomnik?

Najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie liter w barwach mocno kontrastujących z kolorem płyty nagrobku. Dzięki temu napis będzie widoczny nawet wtedy, gdy pomnik zostanie zanieczyszczony.