Cennik izolacji pianką poliuretanową – porady, ceny

Pianka poliuretanowa jest skutecznym termoizolacyjnym materiałem, który charakteryzuje się
szerokim zastosowaniem. Najczęściej stosowana jest do ocieplania poddaszy w budynkach
jednorodzinnych, ścianek działowych lub posadzek. Montaż pianki poliuretanowej odbywa się
metodą natryskową. Doskonały współczynnik przenikania ciepła, trwałość i lekkość, brak mostków termicznych oraz szybkość montażu to najważniejsze zalety pianki. Ile kosztuje izolacja pianką poliuretanową?

Spis treści

Izolacja pianką poliuretanową cena w 2023

Wykonanie ocieplenia pianką poliuretanową o grubości od 10 do 15 cm to koszt rzędu 72 – 84 zł/m².
Decydując się na warstwę między 15, a 20 cm należy ponieść wydatek w granicach 82 – 104 zł/m².
Izolacja dachu o powierzchni 115 m² o grubości do 15 cm będzie więc kosztowało około 8280 – 9660
zł. Z kolei izolacja o większej grubości do 20 cm to wyniesie między 9430 – 11 960 zł.

Jakie są rodzaje pianki poliuretanowej?

Wybór rodzaju pianki poliuretanowej powinien uwzględniać miejsca wykonywania izolacji. Pianka
może być otwarto-komórkowa lub zamknięto-komórkowa.

  • Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa – nadaje się do pomieszczeń wewnątrz budynku, ocieplenia poddasza i dachu od środka oraz na strop jako izolacja akustyczna. Ten rodzaj pianki charakteryzuje się paroprzepuszczalnością, a więc można powiedzieć, że ściana oddycha. Pianka otwarto-komórkowa zapobiega pojawieniu się grzyba lub pleśni i wspomaga zachowanie bezpiecznego środowiska wewnątrz budynku.
  • Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa – jest zdecydowanie sztywniejsza, a tym samym bardzo wytrzymała i nie przepuszcza wody. Dzięki temu sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, jak również na zewnątrz budynków. Piankę zamknięto-komórkową można zastosować do izolacji fundamentów, stropu, dachu lub ścian zewnętrznych.

FAQ

Ile kosztuje izolacja pianką poliuretanową?

Koszty izolacji pianką poliuretanową wahają się w granicach 72-84 zł/m² w przypadku grubości nie przekraczającej 15 cm. Grubsza warstwa izolacji to większe koszty rzędu 82 – 104 zł/m².

Jaka pianka poliuretanowa jest najlepsza?

Najlepsza pianka poliuretanowa jest klasy E. Nadaje się do izolacji zewnętrznej lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Jest odporna na wodę i charakteryzuje się większą sztywnością oraz lepszą wytrzymałością.

Czy pianka poliuretanowa oddycha?

Pianka poliuretanowa potocznie mówiąc oddycha. Oznacza to więc, że przestrzenie izolowane pianką poliuretanową, na przykład poddasze i dach, są prawidłowo zabezpieczone.

Czy pianka poliuretanowa jest wodoodporna?

Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa nie jest w pełni wodoszczelna, gdy narażona jest na dłuższy kontakt z wodą. Aby uzyskać wodoodporną izolację należy wybrać piankę zamknięto-komórkową.

Jaką temperaturę wytrzymuje pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa jest wytrzymała na bardzo skrajne warunki atmosferyczne. Zarówno w trakcie dużych mrozów, jak i wysokich temperatur z pianką nic się nie dzieje. Zakres wytrzymałości określany przez producentów waha się w granicach od -60°C do ponad 100°C.