Cennik montażu parapetów wewnętrznych – rodzaje, ceny

Parapety wewnętrzne to nie tylko miejsce na dekoracje. Ich praktyczna funkcja sprowadza się między innymi do zatrzymywania kurzu znad grzejnika. W innym przypadku ściany wokół okien byłyby stale brudne. Materiał, z jakiego tworzone są parapety wewnętrzne jest uzależniony od przeznaczenia. W pomieszczeniach dziennych, czy sypialni dobrze sprawdzi się wersja drewniana. Jednak w łazience, ze względu na wilgotność powietrza, lepszym rozwiązaniem będzie tworzywo sztuczne. Ile kosztuje montaż parapetów wewnętrznych? 

Spis treści

Montaż parapetów wewnętrznych cena w 2023

Średnio za montaż 1 metra bieżącego parapetu wewnętrznego trzeba zapłacić od 56 do 70 zł. Zatem, jeśli parapet ma 1,5 m to za jego umocowanie zapłacimy nie więcej niż 105 zł. Fachowiec może podnieść cenę, jeśli dodatkowo będzie musiał wygładzić powierzchnię pod montaż, lub usunąć stary parapet. Wówczas łączna kwota wyniesie do 200 zł. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż parapetu wewnętrznego odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/mb)Cena brutto (zł/mb)
Najniższa cena5668.88
Średnia cena6377.49
Najwyższa cena7086.1

Ile kosztuje montaż parapetu wewnętrznego w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/mb)Cena brutto (zł/mb)
Białystok5668.88
Bydgoszcz5871.34
Gdańsk7086.1
Gorzów Wielkopolski5668.88
Katowice6883.64
Kielce5871.34
Kraków6883.64
Lublin5972.57
Łódź6175.03
Olsztyn5668.88
Opole5972.57
Poznań6681.18
Rzeszów5871.34
Szczecin6175.03
Toruń5871.34
Warszawa7086.1
Wrocław6478.72
Zielona Góra5668.88

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż parapetu wewnętrznego na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu parapetów wewnętrznych krok po kroku

  • Wybór odpowiedniego parapetu – Na podstawie wymiarów i stylistyki pomieszczenia, wybieramy odpowiedni parapet wewnętrzny.
  • Przygotowanie miejsca montażu – Miejsce, w którym ma być zainstalowany parapet, musi być czyste i suche. Usuwamy wszelkie elementy mogące przeszkadzać w montażu.
  • Montaż parapetu – Przy użyciu odpowiednich narzędzi montujemy parapet zgodnie z instrukcjami producenta. W przypadku parapetów wykonanych z niektórych materiałów, może być konieczne użycie specjalnego kleju.
  • Kontrola i wykończenie – Po zakończeniu montażu, kontrolujemy czy parapet jest prawidłowo zamocowany i czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Wykonujemy wszelkie konieczne prace wykończeniowe, takie jak na przykład uszczelnienie szczelin.

Jakie są rodzaje parapetów wewnętrznych?

Rodzaj parapetu wewnętrznego powinien być dostosowany do pomieszczenia. 

  • z tworzywa sztucznego – są lekkie, tanie i odporne na wilgoć. Z tego też względu sprawdzą się dobrze w każdym pomieszczeniu. 
  • drewniane – eleganckie wykończenie do wnętrz rustykalnych. 
  • kamienne – to głównie parapety marmurowe, te jednak wymagają odpowiedniej konserwacji. Wówczas są trwałe i odporne na uszkodzenia. 
  • drewnopodobne – parapety wykonane z płyt wiórowych za pomocą odpowiedniej impregnacji mogą wyglądać podobnie, jak kamienne i drewniane. 
  • z konglomeratu – materiał powstaje w wyniku połączenia kamienia z mieszaniną żywiczną. Wówczas zyskuje lepszą odporność na zniszczenia. Mogą przyjmować różne kolory. 
  • z kompozytu – powstaje na podstawie mieszaniny wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej i pigmentów. Mogą przyjąć wykończenie matowe, lub błyszczące. 

Polecane parapety – sprawdź ofertę!

FAQ

Ile kosztuje montaż parapetów granitowych?

Cena montażu parapetu granitowego będzie zależeć przede wszystkim od jego wymiarów. Średnio za 1 metr bieżący trzeba zapłacić fachowcowi ok. 70 zł. Cena może wzrosnąć, jeśli powierzchnia pod montaż wymaga dodatkowego wygładzenia. 

Ile kosztuje montaż parapetów z konglomeratu?

Cena za montaż parapetów wewnętrznych zwykle jest liczona na podstawie długości, a nie materiału, z jakiego wykonano parapet. Wówczas za 1,5-metrowy parapet z konglomeratu zapłacimy ok. 105 zł. 

Jak montuje się parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne ze względów praktycznych, montuje się pod kątem prostym do ściany. Ewentualne nachylenie powinno być skierowane w kierunku pokoju, aby uniemożliwić zbieranie się wilgoci przy oknie. 

Ile kosztuje metr parapetu marmurowego?

Parapety wewnętrzne wykonane z marmuru należą do najdroższych. Właśnie dlatego za 1 metr tego surowca zapłacimy nawet 900 zł. W związku z właściwościami kamienia również montaż parapetu może okazać się droższy, niż w przypadku pozostałych opcji. 

Kto montuje parapety wewnętrzne?

Montaż parapetów wewnętrznych najlepiej zlecić profesjonalistom, w tym firmom zajmujących się montażem okien.