Cennik folii paroizolacyjnej – rodzaje, ceny

Współczesne budownictwo wymaga przede wszystkim dobrego zabezpieczenia. Dzięki temu możemy przez dłuższy okres czasu cieszyć się trwałość konkretnych materiałów, czy konstrukcji. Jednym z takich rozwiązań jest folia paroizolacyjna, która zamontowana pod ociepleniem dachu, będzie chronić przed rozwojem grzybów i pleśni. Wszystko ze względu na zdolność materiału przed dostawaniem się wilgoci. Co więcej, ta właściwość wpływa korzystnie na wentylację całego budynku. Ile kosztuje folia paroizolacyjna? 

Spis treści

Folia paroizolacyjna cena w 2023

Średni koszt folii paroizolacyjnej wynosi od 3,5 do 4,8/ m2. Produkt ten sprzedawany jest głównie w rolkach po 100 m2. Wówczas cena materiału to nie więcej niż 480 zł. Cena za izolację całego dachu zależy od jego konstrukcji. Standardowo za pokrycie 100 m2 powierzchni zapłacimy ok. 600 zł. 

Jakie są rodzaje folii paroizolacyjnej?

W zależności od parametrów folii paroizolacyjnej możemy dzielić ja na kilka rodzajów. 

  • z polietylenu i polipropylenu – najpopularniejsza wersja. Rozróżniane ze względu na przepuszczalność i zdolność do rozerwania. Folia o najmniejszym czynniku rozerwania stosuje się zwykle nad pomieszczeniami, narażonymi na wilgoć tj. łazienka, kuchnia. Ten rodzaju produkt najczęściej spotkamy w kolorze niebieskim, żółtym, białym i zielonym. 
  • o zmiennym oporze dyfuzyjnym – dostosowuje się do ciśnienia i wilgoci, a także utrzymuje średni poziom pary wodnej. Dobrze sprawdza się przy zmiennej pogodzie. Ten rodzaj folii jest stosowany przede wszystkim w pomieszczeniach dziennych i sypialniach. 
  • aluminiowe – odbijają ciepło z poddasz, co pozwala w optymalny sposób zarządzać energią. Wykazują najlepszą wytrzymałość i świetną szczelność. To opcja dla wszystkich, którzy chcą izolować pomieszczenia ze stosunkowo wysokim poziomem wilgotności. 

FAQ

Czy konieczna jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna pozwala zapobiegać wilgoci. Dlatego zaleca się, aby stosować ją w dachach, gdzie stosunkowo szybko zmienia się temperatura. To ochrona przed rozwojem pleśni i grzybów. 

Czy trzeba dawać folię pod wełnę?

Folia termoizolacyjna chroni wełnę przed wilgocią. Dostanie się wody do termoizolacji może ją uszkodzić. Dlatego to zabezpieczenie jest wymagane, w celu zachowania optymalnego zabezpieczenia budynku przed utratą ciepła. 

Czym się różni folia paroizolacyjna od zwykłej?

Zwykła folia paroprzepuszczalna jest stosowana na zewnątrz więźby dachowej. Z kolei paroizolacyjna służy do ochrony przed wilgocią, dlatego montowana jest od wewnątrz. Zatem zasadnicza różnica polega na ich zastosowaniu. 

Czy wełna może dotykać folii paroizolacyjnej?

Folia paroizolacyjna stanowi bardzo dobre zabezpieczenie termoizolacji. Ze względu na swoje parametry może dotykać wełny, gdyż nie będzie prowadzić do jej wilgnięcia. 

Kiedy nie trzeba paroizolacji?

Z folii paroizolacyjnej nie musimy korzystać wyłącznie w przypadku, gdy w domu została zastosowany odpowiedni rodzaj wentylacji, a sam dach został zabezpieczony membraną (uniemożliwia utratę ciepła i chroni przed wiatrem, deszczem, czy śniegiem).