Cennik montażu membrany dachowej

Montaż membrany dachowej wymaga sporej precyzji. W przyszłości ma ona chronić przed wiatrem, deszczem, śniegiem, a także zabezpieczyć przed wychłodzeniem domu i zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Zatem membrana stanowi istotny element konstrukcji dachu i spełnia funkcję wentylacyjną, Co więcej, jej montaż nie musi być bardzo skomplikowany i jest możliwy również w trakcie remontu starego dachu. Ile kosztuje montaż membrany dachowej? 

Spis treści

Montaż membrany dachowej cena w 2023

Cena za montaż membrany dachowej waha się od 14 do 22 zł/m2. Zatem średnio za montaż na powierzchni 50 m2 zapłacimy ok. 700 zł. Koszt ten może wzrosnąć w przypadku dachów wielospadowych, lub bardziej skomplikowanych konstrukcji. Wówczas cena ta może przewyższać 1000 zł. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż membrany dachowej odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Najniższa1417.22
Średnia1822.14
Najwyższa2227.06

Ile kosztuje montaż membrany dachowej w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Białystok14.517.84
Bydgoszcz1518.45
Gdańsk20.525.21
Gorzów Wielkopolski14.818.21
Katowice2024.6
Kielce15.318.82
Kraków2125.83
Lublin1619.68
Łódź17.521.53
Olsztyn14.517.84
Opole15.519.06
Poznań2024.6
Rzeszów15.318.82
Szczecin18.522.75
Toruń16.520.29
Warszawa2227.06
Wrocław21.526.44
Zielona Góra14.818.21

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż membrany dachowej na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu membrany dachowej krok po kroku

  • Przygotowanie dachu – przed rozpoczęciem montażu membrany dachowej, dach musi być dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń i resztek budowlanych.
  • Ustalenie miejsca montażu – należy zdecydować, gdzie membrana zostanie zamontowana na dachu, biorąc pod uwagę kierunek wiatru i pochylenie dachu.
  • Przygotowanie membrany – membranę należy rozważyć i przygotować zgodnie z instrukcjami producenta. Może to obejmować jej rozcięcie na odpowiednie kawałki.
  • Montaż membrany – membrana jest przyklejana lub mocowana mechanicznie do powierzchni dachu, a jej krawędzie są odpowiednio uszczelniane.
  • Kontrola i ocena – Po zakończeniu montażu, membrana jest sprawdzana pod kątem wszelkich niedoskonałości lub pęknięć i oceniana pod kątem jej właściwości wodoodpornych.

Jaki jest cel montażu membrany dachowej?

Membrana jako element wstępnego krycia spełnia następujące funkcje: 

  • zabezpiecza materiały termoizolacyjne przed zawilgoceniem
  • zwiększa żywotność całej konstrukcji
  • odpowiada za szczelność konstrukcji dachu
  • zapewnia odpowiednią wentylację powietrza
  • nie przepuszcza wody, ale pozwala na odparowanie wilgoci z wnętrza domu
  • chroni przed wychłodzeniem domu
  • zapewnia bezpieczeństwo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi 

FAQ

Ile za montaż membrany dachowej?

Montaż membrany dachowej waha się od 14 do 22 zł/m2. Ostateczna wycena zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu. Montaż membrany na standardowy dach dwuspadowy o powierzchni 60m2 będzie kosztować ok. 840 zł

Jak długo wytrzymuje membrana na dachu

Membrana jako forma pierwszego krycia może pozostać przez pewien czas odsłonięta. Jednak zwykle nie dłużej niż 4 miesiące.

Co jest lepsze papa czy membrana?

Membrana jest łatwiejsza w montażu, jednak ogranicza czas wykonywania prac. Z kolei papa może pozostać przez dłuższy czas odsłonięta. Jednak należy pamiętać o dodatkowych elementach konstrukcji, co może znacznie podnieść koszty wykonania pokrycia. 

Ile rolek membrany na dach?

Przy standardowym dachu dwuspadowym o powierzchni 100 m2 będziemy potrzebować ok. 115 m2 membrany. 

Ile lat wytrzyma dach?

Wytrzymałość dachu zależy od wykorzystanego materiału. W przypadku dachówek ceramicznych okres ten może wynieść nawet do 100 lat. Z kolei producenci blachodachówek dają gwarancję do 50 lat wytrzymałości. Dużo zależy od stopnia zabezpieczenia pokrycia i wystawienia go na warunki niesprzyjające. 

Czy wełna mineralna może dotykać membrany?

Wełna mineralna powinna dotykać membrany dachowej. Jednak nie może jej nadmiernie wypychać. 

Czy ocieplenie dachu jest konieczne?

Izolacja jest wymagana w przypadku każdego dachu. Dodatkowo ocieplenie dachu pozwala zachować ciepło w całym domu. Zatem ma to znaczący wpływ za koszty poniesione za ogrzewanie domu. 

Czy między membraną dachową i wełną mineralną trzeba zrobić szczelinę wentylacyjną?

Membrana dachowa wykazuje wysokie właściwości paroprzepuszczalności. Dlatego nie należy zostawiać szczeliny pomiędzy membraną dachową a wełną mineralną. Mogłoby to zmniejszyć poziom izolacji cieplnej.